Kahvaltı yapmak için beş neden - BERSU EKİNCİ

22 Mart 2018- Bersu Ekinci0
aslolan.jpg

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen büyük şair Cemal Süreya kesinlikle yanılmıyor. Üstelik kahvaltının sadece mutlulukla değil sağlıkla da çok yakından ilgisi var. Size sabahları iyi bir kahvaltı yapmak için beş neden sayabilirim. Sonra da bunlara başka birçok neden daha ekleyebilirim. Güne enerjik ve iyi bir ruh haliyle başlamak için kahvaltı olmazsa olmaz. Biraz önce de söylediğim gibi neden kahvaltı etmemiz gerektiği hakkında uzun uzun konuşmak mümkün ama gelin şimdi size kahvaltı yapmak için beş neden neymiş önce onları anlatayım.

1- Enerji verir

Kahvaltı yapmak için beş neden deyince hemen en önemlisini anlatayım. Sabah yapılan iyi bir kahvaltı, günün geri kalanında enerjinizin yüksek olmasını sağlar. Ama elbette kahvaltı derken öyle poğaçalar ve böreklerden söz etmiyorum. Yani sağlıklı bir kahvaltı, kan şekerinizi dengede tutmalı. Bunun için de protein almaya dikkat edin.

Yumurta ve avokado yanında yeşil yapraklı sebzelerle iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra bir kase ev yapımı yoğurdun içine katacağınız yaban mersini, biraz ceviz ve biraz badem de güne enerjik bir başlangıç yapmanızı sağlar.

2- Metabolizmanızı hızlandırır

Sakın “kilo vermek istiyorum, o yüzden ne kadar az yersem o kadar iyi” diye düşünüp, günün en önemli öğününü yani kahvaltıyı atlamayı aklınızın köşesinden bile geçirmeyin. Özellikle kilo vermek istiyorsanız bu korkunç bir yanlış olur. Çünkü kahvaltı yapmak, metabolizmanızı hızlandırır. Bu da vücudunuzun daha kolay yağ yakması yani daha kolay kilo vermeniz anlamına gelir.  Özellikle de kilo vermek istiyorsanız, kahvaltı yapmak için beş neden arasında metabolizma hızının önemli bir yer tuttuğunu unutmayın.

3- Kan şekerini dengede tutar

Sağlıklı bir kahvaltı, size günün geri kalanı için enerji sağlarken yaşamınızın geri kalanı için de sağlam bir altyapı oluşturur. Nasıl mı oluyor bu? Mantık basit aslında; kahvaltının atlanması kan şekeri dengesini bozar. Bu da gün içinde daha çok yemenize belki de sağlıksız yiyeceklere yönelmenize yol açar. Bu durum da uzun vadede sağlık sorunlarına hatta tip 2 diyabete bile yol açabilir. Bu yüzden kan şekerinizi dengede tutup hem günün hem de hayatınızın geri kalanında sağlıklı beslenme düzenini bozmamak için siz siz olun, kahvaltıyı sakın atlamayın.

4- Kalp sağlığını korur

Kahvaltı etmek için beş neden sayarken çok önemli bir konuya da değinelim. Güne kahvaltı ederek başlamak kalp sağlığını da olumlu etkiler. Tansiyon, insülin direnci, LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol kalp krizine zemin hazırlayan sağlık riskleridir. Güne kahvaltıyı atlayarak başlamak, yani aç kaldığınız saatleri uzatmak kalp sağlığınızı olumsuz etkiler. İyi ve sağlıklı bir kahvaltı ise öncelikle kan şekerinizi dengeleyerek kalp krizi risklerini azaltır.

5- Ruh halinizi iyileştirir

Kahvaltı yapmak için dört neden demişken elbette günün bu en önemli öğününün sadece bedeninize değil ruhunuza da faydası var. Sağlıklı bir kahvaltı size enerji verdiği gibi ruh halinizi de iyileştirir. Dikkat edin lütfen; ofise kahvaltı ederek gittiğiniz gün ile apar topar kahvaltı etmeden gittiğiniz gün arasındaki farkı kendiniz de göreceksiniz.

Kahvaltı yapmak için beş neden nedir anlattık, peki ne yiyelim?

Bu kadar anlattıktan sonra bir de sağlıklı bir kahvaltı tarifi vereyim size. Günün ilk önemli öğününde bol bol protein almanız gerektiğini söylemiştim. İşte size protein ağırlıklı bir kahvaltı önerisi. Başrolde iki değerli besin, yumurta va avokado var. Afiyet olsun, sağlık olsun!

Eğer avokadonun sağlık faydalarını hatırlamak isterseniz ilgili yazı burada.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.