Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler

18 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
lika.jpg

Bir önceki yazımda size kahvaltının sağlıklı kilo verme üzerindeki etkilerini anlattım. Buraya kadar tamam! Peki metabolizma hızlandırmak ve kilo vermek için kahvaltıda hangi besinleri tüketmek gerekir? Gelin bu yazıda da size kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler hangileri onu anlatayım. Çünkü “kahvaltı önemli” derken önünüz gelen her yiyeceği tüketmenizi söylemiyorum. Kilo vermek için kahvaltıda özellikle bazı besinlerin yer alması gerek. İşte kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler…

Yumurta: Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler konusuna yumurta ile başlamak istiyorum. Daha önce de defalarca belirttiğim gibi yumurta, bulabileceğiniz en sağlıklı besinler arasında. Öncelikle protein kaynağı ve kan şekerini dengede tutmaya da yardımcı. Bu noktada, yumurta akında lutein ve zeaksantin adlı antioksidanların bulunduğunu da hatırlatmak isterim. Üstelik uzun süren bir tokluk hissi sağlaması da cabası!

Yulaf ezmesi: Gelelim kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler arasında bir başkasına: Yulaf ezmesi. En önemli özelliği bol lif içermesi. Bu da kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Lifin bir başka özelliği de uzun süre tokluk hissi sağlaması. Ayrıca yulaf ezmesi kalp sağlığına faydalı, tansiyon düzenleyen antioksidanlar da içerir.

Chia tohumu: İşte çok besleyici bir seçenek. Protein ve lif kaynağı. Bunun da uzun süre tokluk hissi sağladığını biliyoruz artık. Ayrıca Chia tohumu etkili bir antioksidan. Bu zengin içeriği nedeniyle de kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler arasında yer alıyor.

Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler: Eksik etmeyin

Çilek, ahududu, yaban mersini: İşte kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler arasında bir sağlıklı seçenek daha. Bu meyvelerin şeker oranının düşük olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum söze. Ayrıca bu üç meyve de antosiyanin adı verilen çok değerli antioksidan içerir. Bu özelliği sayesinde de bütün sağlık faydalarının yanı sıra yaşlanma etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.

Yeşil çay: Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler demişken şunu sorayım: Sabah kahvaltısında ne içiyorsunuz? Bence yeşil çayı tercih edin. En önemli iki özelliği metabolizma hızlandırması ve kan şekerini dengede tutması. Buna ek olarak beyin ve sinir sistemini koruyan antioksidanlar da içeriyor. “Kahve içmeden uyanamam ” diyorsanız size yeşil çayın da belli bir oranda (bir fincan kahvenin yarısı kadar) kafein içerdiğini ve bunun da size enerji vereceğini hatırlatmak isterim.

Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler konusunu böylece toparladım. Bir sonraki yazımda örnek tarifler de vereceğim.

Şimdi gelelim bir başka konuya. Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler konusu böyle. Peki ya bunun tam tersi? Yani sabah kahvaltı sofrasında yer almaması gereken besinler hangileri?

Şöyle “kahvaltıda tüketilecek en zararlı yiyecekler” diye bir ara başlık da koyalım da daha dikkat çekici olsun. İşte uzak durmanız gereken o besinler.

Kahvaltıda tüketilecek en zararlı yiyecekler

Kahvaltılık gevrekler: Bunların birçoğu “tam tahıllı” diye tüketiciye sunuluyor. Bu da sağlıklı oldukları konusunda bir yanılsama yaratıyor. Ama aslında bu yiyecekler çok fazla işlemden geçirilmiş ve  daha da kötüsü birçoğunun içinde yüksek oranda şeker var.

Hamur işleri: Kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler konusunda “masanın karşı tarafına geçtiğimizde” akla ilk gelen yiyecekler arasında hamur işleri yer alıyor. Bunlar zararlı karbonhidratlar sınıfında ve en kötüsü de kan şekeri dengesinin bozulmasına yol açıyor. O yüzden elinizdeki o poğaçayı yavaşça masaya bırakın ve yemeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Tost: İlk anda akla gelen ve sağlıklı gibi görünen bir başka seçenek. Ama şöyle düşünün sabah tost yaptığınız o ekmek dilimleri de işlenmiş karbonhidrat içeriyor. Bu, kan şekerinizi hızla yükseltip sonra da düşürerek kısa zamanda açlık hissetmenize yol açar. Üstelik lif açısından da zengin değil.

Meyve suyu: Eğer kilo vermek, uzun süre tok hissetmek istiyorsanız meyve suyu, kahvaltı için en kötü seçeneklerden biri. Öncellikle ambalajlı hazır meyve sularına değinelim. Bunlar ya işlenmiş şeker içerir ya da fruktoz şurubu. Tüketilmesi ise obeziteden metabolik sendroma kadar çok çeşitli sağlık sorununa yol açar. Ayrıca bu meyve suları kan şekerini aniden yükseltip sonra da aniden düşürerek açlık krizlerine sebep olur.

Peki ya evde hazırlanan meyve suları? Bunlara da fazla sıcak bakmıyorum. Bunun yerine şeker oranı düşük, yağ yakmaya yardımcı meyveleri yiyerek tüketmeniz çok daha faydalı.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.