Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları - BERSU EKİNCİ -

8 Kasım 2018- Bersu Ekinci
aaa.jpg

Uğraştınız, uğraştınız sonunda çabalarınız karşılığını buldu. Fazla kilolardan kurtuldunuz. Son bir çabayla birkaç kilo daha verirseniz hedefi tam 12’den vurmuş olacaksınız. Ama o da ne? Kalan son birkaç kilo bir türlü gitmek bilmiyor. Peki ne yapmak gerek? Kalan son birkaç kilo nasıl verilir? Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler? Öncelikle şunu söyleyeyim ki kilo verme sürecinde bu kadar başarı sağladıktan sonra pes etmeyeceksiniz. Çünkü başarıya tam olarak ulaşmak imkansız değil. Yani geride kalan o kiloları da vereceksiniz. Sadece biraz daha çaba harcamak gerek. Haydi bakalım gelin şimdi biraz daha yakından bakalım kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler….

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları: İpleri biraz daha sıkı tutmak gerek

Kilo verme sürecinin başlangıcını hatırlayın. Kendinize bile inanılmaz gelen bir sürede 5, 10 hatta belki 15 kilo verdiniz. Hafifledikçe hafiflediniz. Ama asıl hedefinize ulaşmanıza birkaç kilo kala sanki her şey durdu. Beslenme danışmanı ne önerdiyse harfiyen yerine getiriyorsunuz, spor programınız aksamıyor, ama buna rağmen fazla kilo bir türlü gitmiyor. Önce sakin olun! Çünkü kilo verme serüveniniz daha bitmedi. Uygulamanız gereken B Planı var bir de.

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları konusundaki ipuçlarını vermeye başlamadan önce kısaca bunun nedenleri üzerinde duralım istiyorum.

O birkaç kilo neden gitmiyor?

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları deyip değişik açılardan baktığımızda bu zorlanmanın, yani direnç kilosu oluşmasının çeşitli nedenleri olabilir. Şöyle anlatayım, onca kiloyu verdiğinize göre düzenli beslenip düzenli spor yapıyorsunuz demektir. Bu durumda metabolizma hızınızı artırmak için daha fazla çaba göstermeniz gerekir. Yani vücudunuzun alışkanlıklarını kırmak ve onu biraz şaşırtmak.

Buna ek olarak yağ yakımını hızlandırmak için beslenme programınızda da bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yani sürekli tükettiğiniz yiyeceklere bazı eklemeler ve çıkarmalar yapmak da kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları arasında önemli bir yer tutar.

Bu konuda çok yapılan hatalardan birine de değinmek istiyorum. Bazı insanlar kilo verme sürecinde sona yaklaştıkça biraz daha gevşek davranabilir. Yani beslenme programının dışına çıkıp aslında tüketmemesi gereken besinlere yönelebilir. Bu da kilo verme hızının düşmesine neden olur.

Direnç kilosu ve nedenleri hakkında bu kısa toparlamadan sonra kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları hakkında konuşalım biraz da.

Kahvaltıda protein tüketin

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları konusunda söyleyeceğim ilk söz: Güne yeteri kadar protein alabileceğiniz bir kahvaltıyla başlayın. Protein öncelikle güne enerjik başlamak için çok iyi bir seçenek.Bunun yanı sıra daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve yağ yakma konusunda benzersizdir. Örneğin sabah tüketeceğiniz bir yumurta ya da yumurtaya eklediğiniz sebzelerle hazırlayacağınız bir omlet hem yeterince protein almanızı sağlar hem de metabolizmayı hızlandırır.

Daha fazla sebze tüketin

Öğle ve akşam yemeklerinize hatta sabah kahvaltınıza ekleyeceğiniz sebzeler vücudunuza gerekli vitaminleri almanızı sağlar. Ayrıca tok hissetmenize yardımcı olur ve böylece yüksek kalorili besinlere yönelmenizi engeller.

Sadece yediğinize değil içtiğinize de dikkat edin

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları konusunda çok önemli bir ayrıntı bu da. Eğer yediklerinize dikkat eder ama içtikleriniz konusunda aynı titizliği göstermezseniz fazla kilolardan kurtulmayı başarmanız zorlaşır. Kalan son birkaç kilodan kurtulmak istiyorsanız  gün içinde tükettiğini sütlü kahve, şekerli çay, alkol, meyve suları gibi içeceklere veda edin. Tıpkı kilo verme sürecinde olduğu gibi kalan o son kilolardan da kurtulmak için göz ardı etmemeniz gereken bir konu da bu.

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları konusunda önemli ayrıntıları böyle özetledikten sonra şimdi size 11 tane ipucu sıralayacağım. Bunları uygularsanız tartıya çıktığınızda amacınıza tam olarak ulaştığınızı görmemeniz mümkün değil!

Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları: 11 önemli ayrıntı

1- Kahvaltıyı ciddiye alın. Günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın.
2- Gün içinde iki fincan yeşil çay içmeye çalışın. Yeşil çay yağ yakma konusunda yardımcıdır.
3- Özellikle öğle ve akşam yemeklerinde tabağınızın yarısının sebzelerden oluşmasına özen gösterin.
4- Alkol tüketirken dikkatli olun. Hatta alkolü haftada bir gün ile sınırlayın.
5- Çay ya da kahve tüketirken şeker kullanmayın.
6- Eğer açlık krizlerine girip fazla yiyecek tüketmek istemiyorsanız ara öğünlere ayrı bir önem verin.
7- Egzersiz programınızda değişiklikler yapın. Gün içinde eskisinden daha fazla hareket edin. Özellikle de kardiyo egzersizlerine özen gösterin.
8- Akşam yemeklerinizi sağlıklı koşullarda pişirilmiş bir parça kırmızı et ya da balık, yanında sebze ile hazırlayın.
9- Günde en az 9 saat uyuyun. Uyku disiplininizi bozmayın.
10- Strese girmeyin.
11- Bol bol su için.