Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler

31 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
avo.jpg
Arada sırada size de oluyordur büyük olasılıkla. Canınız önlenemez bir şekilde tatlı bir şeyler yemek istiyordur. Ya da bazen enerjiniz düştüğü için tatlı yiyeceklere yöneliyor da olabilirsiniz.  Zaman zaman herkesin başına gelir ve bazen insan bu isteğe teslim olmak zorunda da hisseder kendini.  Bu “eğer yemezseniz son nefesinizi verecekmişsiniz gibi”  hissettiren tatlı yeme isteğinin sebebi kan şekerinizin düşmesi aslında. Kimi zaman bir sağlık sorunu buna sebep olabilir. Bazen de yanlış beslenme nedeniyle kan şekeri dengesi bozulur. Bu da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için olumsuz bir durum. Gelin bugün kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereyim size.  Elbette bu listeyi uzatmak mümkün fakat bunlar en çok tüketilen yiyecekler olduğu içi bir sıralamak istedim.  İşte kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler

Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler: Aklınızdan çıkarmayın

Beyaz et: Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusuna beyaz et yani tavuk ve balık ile başlamak istiyorum Tavuk, bol protein içerir. Kan şekerinin dengede kalması için en çok gereken yapı taşlarından biri protein. Tavuk ve balığı doğru tekniklerle pişirip tüketerek kan şekerindeki ani iniş ve çıkışları önleyebilirsiniz.
Baklagiller: Devam edelim kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusuna. Bu maddede yine protein içeren bir başka besin grubu var: Baklagiller. Fasulye, nohut, mercimek yani tüm baklagiller harika birer hayvansal olmayan protein kaynağı. Sağladıkları protein sayesinde hem kilo sorununa çözüm olmaya yardımcıdır hem de kan şekerinin dengede tutar.
Avokado: Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusuna süper bir besin yani avokado ile devam edelim. Yalnızca kan şekerini dengeleme değil aynı zamanda kilo verme ve kilo koruma konusunda da büyük etkisi var avokadonun. Aslında bunların hepsi zincirleme birbirine bağlı.  Avokado sağlıklı yağ kaynağıdır. O zaman sağlıklı yağların en çok neye yaradığını bir hatırlamak gerek.  Avokadonun da içerdiği sağlıklı yağlar  uzun süre tokluk hissi sağlar ve enerjinizin düşmesini engeller. Avokado ile ilgili ayrıntılı bilgi içeren yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.
Tatlı patates: Geldik kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusunda bir başka önemli maddeye. Tatlı patates lif açısından son derece zengindir.  Ayrıca kaynatılıp tüketildiğinde de kan şekerini ani yükselişlerden korur. Yani bu da tatlı patatesin kan şekerini dengede tutma konusunda eşsiz bir besin olduğunu gösterir. Bütün bunların yanı sıra kelimenin tam anlamıyla vitamin deposudur tatlı patates. Tatlı patates ile ilgili ayrıntılı yazım bu linkte.
Tarçın: Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusunun en lezzetli ve baharatlı kısmına geldi. Çok eski çağlardan beri tarçının kan şekerini dengede tuttuğu kanıtlanmış durumda. Bunun yanı sıra bol sol lif içeren tarçın aynı zamanda yağ yakmaya da yardımcı olur. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yiyecekler konusunda öne çıkan beş besini böylece toparladık… Bu konuya başka ayrıntılarla tekrar dönmek üzere şimdilik noktayı koyalım. İşte tarçının faydaları ve kilo vermeye etkisi ile ilgili ayrıntılı bilgiler… 

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.