Kan şekerini dengeleyen yiyecekler - BERSU EKİNCİ -

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
ESY-029981349-1.jpg

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir ama en önemlisini söyleyeyim: Kan şekeri dengesizliği. Aslına bakılırsa sağlık, ruh ve beden arasındaki denge. İşte bu dengeyi bozan en önemli etkenlerden biri kan şekeri. Protein, yağ ve karbonhidrat oranları gözetilerek düzenlenen bir beslenme programı bu dengeyi sağlamak için çok önemli. Sadece geçici bir süre için değil hayat boyu sağlıklı kiloda kalabilmek için de kan şekerini dengede tutmak gerek. Peki ama nasıl olacak bu, kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler ve bunları ne kadar yememiz gerek. İşte bunun için bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketmek bazılarının da yanından bile geçmemek gerek. Bakalım mı şimdi beslenme programımızı doğru bir şekilde sürdürmeye ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olan kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler.

Yeşil yapraklı sebzeler

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler denilince düzenli olarak tüketmeniz gerekenlerin başında yeşil yapraklı sebzeler geliyor. Neler mi bunlar? Aslında alışverişe gittiğinizde her yede kolayca ulaşabileceğiniz marul, ıspanak, pazı, kara lahana, brokoli… Protein, kalsiyum ve magnezyum içeren bu yiyecekler lifler açısından da son derece zengin. Aslına bakılırsa bunları pişirmeden çiğ olarak tüketmeniz daha yararlı. Hatta dilerseniz smoothie yaparak da tüketebilirsiniz. Bu yiyeceklere her öğünde sofranızda yer verin!

Kan şekerini dengelemek için protein şart

Dengeli beslenmek ve kan şekerinizin kilo verme sırasında ya da kilonuzu korurken sizi zorlamasını önlemek için düzenli olarak protein almanız gerektiğini hiç unutmayın. Kan şekerini dengeleyen yiyecekler arasında yumurta, balık sayılabilir. Bunlar harika birer protein kaynağıdır. Proteinleri beslenmenizden çıkarırsanız kan şekeri dengenizin bozulacağını ve açlık hissiyle boğuşmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Kan şekeri dengesi için tam tahıllar

Aslında burada da kilit kelime: protein. Kan şekerinizi dengede tutmak için tam tahılları tüketmeye özen gösterin. Üstelik bunlar proteinin yanı sıra lif ve çeşitli mineraller de içerir. Buğday, yulaf, kinoa, arpa gibi tam tahıllar içerdikleri magnezyum, potasyum, selenyum, B1 vitamini sayesinde size tokluk hissi sağlar ve kan şekerini dengede tutar.

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketin

Özellikle ara öğünlerde kuruyemiş tüketirseniz bu sizi aniden gelen açlık hissiyle boğuşmaktan belki de zararlı yiyeceklere saldırmaktan korur. Fındık, ceviz, badem kan şekerini dengeleyen yiyecekler arasında köşebaşını tutan kuruyemişler. Bunlar size hem enerji verir hem de iyi birer protein ve lif kaynağıdır. Ama altını kara kalemle çizerek şunu söyleyeyim ki bütün bunlar kuruyemişleri sınırsızca tüketeceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece bir avuç yeterli!

Kakao kan şekerini dengeler

Aslına bakılırsa size uzun uzun anlatmıştım kakaonun sağlık faydalarını. Bir önemli özelliğini burada bir kez daha hatırlatmanın zamanı geldi. Kakao, kan şekerini düzenler. Kakao, magnezyum ve demir açısından son derece zengindir. Ayrıca lif kaynağıdır. Toz haldeki kakaoyu hazırladığınız smoothie’lerde kullanabilir ya da yiyeceklerinizi kakao tozuyla lezzetlendirebilirsiniz.

Kan şekeri denilince tarçın

Tarçının faydaları saymakla bitmez. En önemlisi de kan şekerini dengede tutmaya olan katkısı. İsterseniz dilimlediğiniz elmaların üzerine toz tarçın serpebilirsiniz ya da bir ara öğünde yoğurdunuzu tarçın ile süsleyebilirsiniz. Belki de bir çubuk tarçını suyunuza katabilirsiniz.

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler tüketin bunlardan uzak durun

Bu kadar uzun yazdım, çünkü dikkat çekmek istediğim bir konu var. Kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler artık biliyorsunuz. Bir de bunun tam tersine etki yaratan yani bu uğurda harcadığınız bütün çabayı sabote eden yiyecekler var ki bunlardan kesinlikle uzak durmanız gerek.

Kan şekerini dengede tutmak, açlık hissinin kontrol edilmesinde son derece önemli. Bu sayede kilo vermeniz de kolaylaşır. Tartıya çıktığınızda sizi mutlu edecek aynı zamanda da sağlıklı bir yaşam sürmenizi engelleyecek şu iki grup yiyecekten ise kesinlikle uzak durun. Haydi biraz dramatize ederek söyleyeyim, onları gördüğünüz yerde kaçın!

Hangileri mi bu yiyecekler. Hemen anlatıyorum.

Rafine şeker içeren yiyecekler

Bu öyle büyük ve gizli bir tehlike ki bazen dikkat etmezsek bir yerlerden yiyeceklerimize “sızıyorlar.” Rafine şeker günlük hayatta tüketilen birçok yiyeceğin içinde gizli. Salata sosları, paketlenmiş yiyecekler, meyve suları, meyveli yoğurtlar… Bu tehlikeden korunmak için satın alırken yiyecek paketlerinin üzerini dikkatle okuyun ve rafine şeker içerip içermediklerini kontrol edin. Ya da en iyisi kan şekeri dengenizi gereksiz yere bozmamak için paketlenmiş değil taze gıdalar seçin.

İşlenmiş karbonhidratlar

Aslında bunların her biri birçok insan için son derece baştan çıkarıcı olsa da siz onlara kanmayın! Beyaz ekmek, makarna, hamur işleri, “bir taneden bir şey olmaz” diyerek tükettiğiniz o krakerler… İşte bunların hepsi ama hepsi kan şekeri dengenizi bozarak kilo vermenizi ya da sağlıklı kiloda kalmanızı zorlaştırır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.