Kanola Yağı: Kalbinizle Dost, Göbeğinize Düşman - BERSU EKİNCİ

14 Aralık 2016- Bersu Ekinci0
ESY-000885031.jpg

Özellikle vücudumuzun karın ve bel bölgesinde toplanan yağları yakmakta zorlanıyoruz. Kalp-damar sağlığımızı tehdit eden bu yağlar, aynı zamanda şeker hastalığını da tetikliyor. Son araştırmalar, kanola yağının özellikle bu bölgede toplanan yağları eritmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Şimdilik farklı yaşlardan, farklı vücut tiplerinde bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırmada, yurtdışında yaygın olarak kullanılan kanola yağının yağ yakımına etkisi gözlendi. Kanola yağının etkisi biliniyordu aslında ama burada önemli olan, özellikle karın ve bel bölgesine toplanan yağlar -ki hepimiz biliyoruz, bunlar, eritmenin en zor olduğu bölgeler- üzerinde etkili olduğunun tespitiydi.

Araştırmaya göre, tekli doymamış yağ açısından zengin kanola yağı, bir bölgede toplanmış yağları dağıtmakla kalmıyor, onları toptan yok ediyor. Tekli doymamış yağların karında toplanmış yağları hedef almasına ilişkin mekanizmanın nasıl çalıştığıysa henüz bilinmiyor.

Dünyada yaygın olarak tüketiliyor

Dört hafta süreyle 100’ü aşkın insanın günlük beslenmelerine eklenen kanola yağının uzun vadeli etkilerine dair daha fazla sonuç, konuyla ilgili testlerin artırılmasıyla elde edilecek.

Tohumları ilk kez 4 bin yıl önce Hindistan’da kullanılan kanola bitkisinin yağ olarak geliştirilmesi ve bu isimle anılması, 1970’li yıllara denk geliyor. Adını, ilk geliştirildiği yer Kanada’dan alıyor. İçeriğinde yüzde 50’ye kadar yağ, yüzde 24’e kadar da protein barındıran kanola, bitkisel yağ üretiminde dünya üçüncüsü. AB ülkeleri (Almanya başı çekiyor), Kanada, Çin, Hindistan ve Avustralya, lider üreticiler.

Kanola bitkisi ve yağı üretimi, Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

Kanola yağı, yağ yakımını hızlandırdığı gibi kolesterolü düşürücü etkiye de sahip. Tip2 diyabete yol açan insülin direnci üzerinde de etkili. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini içeriyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi araştırmalara göre, içeriğindeki tekli doymamış yağlar sayesinde, kalp rahatsızlığı yaşama riskinizi minimize ediyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.