Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar

13 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
fgat.jpg
Öyle görünüyor ki bir süre daha evlerimizde ve sosyal izolasyonda kalacağız. Ama eninde sonunda koronavirüs günleri bitecek! Belki baharın son günlerinde belki de yazın ilk haftasında. Yani demek istediğim şu ki, bir yandan sağlığımızı, bir yandan da kilomuzu korumak gerek. Zaten ikisi birbirinden ayrı tutulamaz. Madem önümüzde sokaklarda özgürce gezeceğimiz günler var o zaman bugün size
karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda bir hatırlatmada bulunayım. Çünkü birçok kişi evinden çıkamadığı için kendini yemek yapmaya daha da tehlikelisi yemek ısmarlayıp yemeye vermiş durumda. Hem de sağlığını ve formunu kaybetme pahasına. Haydi gelin, fazla vakit yitirmeden bakalım karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar neler.

Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar: Uzak durun!

Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar

Ben her zamanki sağlıklı beslenme ve evde de olsam egzersiz düzenimi sürdürüyorum. Fakat çevremi gözlemlediğimde dikkatimi en çok çeken ayrıntı, evlere gelip giden servis elemanlarının çokluğu. Bunların büyük bir bölümü de hazır yiyecek taşıyor. Yine gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki bu yiyeceklerin bir çoğu da kilo vermek, kilo korumak ve genel anlamda sağlıklı kalmak isteyenlerin uzak durması gereken türden. İşte bu, karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar arasında yalnızca bir tanesi. Ama üzerinde en çok durulması gerekeni.
Bu girişin ardından gelin bir bakalım karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar neler… Akılda daha fazla kalması açısından madde madde sıralamak istiyorum bunları.
1- Fazla miktarda atıştırmalık tüketmek
Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusuna biraz önce de anlattığım bu ayrıntıyla başlamak istedim. Bu aralar birçok insan, hem can sıkıntısını hem de kaygısını yenmek için oturma odasıyla mutfak arasında gidip geliyor. Hem de her zamankinden daha sık! Buzdolabını açtığı zaman da aslında aç olmasa bile mutlaka yiyecek bir şeyler buluyor. Elbette her atıştırmalığın zararlı olduğunu ileri sürmüyorum. Fakat psikolojik baskı altında tercih edilenler genellikle zararlı türden atıştırmalıklar oluyor. İşte bu tercih de kilo verme ve kilo koruma döngüsünü olumsuz anlamda etkiliyor.
2- Çok fazla işlenmiş karbonhidrat tüketmek
Mantılar, makarnalar, börekler, ev yapımı ekmekler… Şu son günlerde birçok insanın mutfaklarında bu tür yiyecekler hazırladığını ve fazlasıyla tükettiğini tahmin ediyorum. Büyük olasılıkla da yanılmıyorum. Belki normal hayat düzeninde bu tür işlenmiş karbonhidratları az miktarda  “küçük bir kaçamak” olarak tüketmek çok zararlı olmaz ve telafi edilebilir. Ama günlerin evde oturarak geçirildiği bu günlerde tehlikeli. Çünkü bu tür işlenmiş karbonhidratlar, bedeninizde çok kısa zamanda ve kolaylıkla yağ birikmesine yol açar,  yani fazla kiloya dönüşür. O yüzden dikkat! Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda üzerinde durulması gereken ayrıntılardan biri bu.
3- Dışarıdan çok fazla yiyecek ısmarlamak
Bu da karantina sürecindeki gözlemlerimden biri. Birçok insan dışarıdan hazır yemek ısmarlıyor. Belli bir noktaya kadar tamam. Bu hem küçük bir değişiklik, hem de koronavirüs günlerinde ekonomik olarak güç durumda olan bu tür işletmeleri desteklemek anlamında olumlu. Fakat, karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunu anlatırken söylemem gerekir ki dışarıdan ısmarlanan yemekler gerçekten sağlıklı malzemelerle mi üretilmiş,  durup bir düşünmek gerek. O yüzden yiyecek ısmarlayacaksanız bile bunu sınırlı tutun ve sağlıklı seçimler yapmaya özen gösterin. Bu tür bir beslenmeyi alışkanlık haline dönüştürmek kiminin kilo verme, kiminin de kilo koruma sürecine büyük zarar verir.
4- Çok fazla hazır meyve suyu ya da alkol tüketmek
Gelelim karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda üzerinde durulması gereken bir başka ayrıntıya. Biraz önce de söylediğim gibi bu tür zor dönemlerde psikolojik olarak rahatlamak, kilo vermek amacının önüne geçebilir. Bu da birçok insanı normal zamanlarda yiyip içmediği seçeneklere bile yöneltir. Bol bol ambalajlı meyve suyu ya da fazla alkol tüketmek de bu kötü seçenekler arasında. Her ikisini de içmek istiyorsanız için ama ölçülü olun. Eğer karantina bittiğinde tartıya çıkıp üzülmek istemiyorsanız bunların yerine bol bol su ya da yeşil çay içmenizi öneririm. Sonuçta günü geldiğinde bu yüzden bedeniniz size teşekkür edecektir.
5- Porsiyonlara dikkat etmemek
Kilo vermek ya da kilo korumak için dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de porsiyonlara dikkat etmek. Daha önce de bunları anlatmıştım aslında. Sağlıklı besinleri bile tüketirken kullandığınız tabakların büyüklüğüne de o tabağa koyduğunuz yiyeceklerin miktarına da dikkat edin. Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda bu da önemli bir konu. Porsiyonlar konusunda ipin ucunun kaçması size göbek yağları, bel çevresinde biriken yağlar olarak geri dönecektir, bunu hiç unutmayın.
6- Hareketsiz kalmak
Şimdi de karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar arasında birçok insandan duyduğum bir tanesine sıra geldi: Hareketsizlik! Bazılarınız evden çalışıyor, bazılarınız ise zorunlu tatilde. Sosyal izolasyon da evden çıkmanızın önünde bir engel. Ama bana inanın, bütün bunlar hareketsiz bir yaşamı haklı kılacak bahaneler değil. Çıkıp açık havada bir şeyler yapamıyorsanız bile evinizde esneme, sıkılaşma hareketleri yapabilrisiniz. Göbek yağlarını eritmek, kasları sıkılaştırmak için pilates ya da yoga ne güne duruyor! Kendinizi motive edin yeter.
7- Rutini sürdürmemek
İşte karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda benim çok önem verdiğim bir ayrıntı: Rutini sürdürmemek. Bu, birkaç günlük bir durum olsa tamam, fakat ne kadar süreceğini bilmediğimiz bir süreç. O yüzden sadece kilo konusunda değil ruh sağlığı açısından da ipin ucunu kaçırmamak için hayatımızın rutinini olabildiğince sürdürmemiz gerek. Yani her zamanki saatinizde kalkmaya, öğünlerinizi her zamanki saatte tüketmeye, günlük hayatınızı olabildiğince o rutine uygun biçimde sürdürmeye çalışın. Elbette geceleri de her zamanki saatte uyuyun.
Karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda söylemek istediklerim şimdilik bunlar.
Hiç unutmayın kilo korumak, kilo vermek, göbek yağlarını eritmek için yeni kararlar almak, bu zor süreçte sağlık hanenize yazılacak kazanımlar olacak!

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.