Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir?

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
vegetables-790022_1920-1.jpg
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.

Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? İşte yanıtlar

Öncelikle şunu kabul edelim, bir süre, uzmanların söylediğine göre 14 gün evlerimizden gerekmedikçe çıkmamak durumundayız. Kalabalık yerlerden uzak durmak, toplu taşıma araçlarını kullanmamak belki de alıştığımız aktif hayata veda etmek zorundayız. Bunları şimdi yapalım ki ileride sağlıklı yaşamak için aktif bir hayat süreceğimiz uzun yıllarımız olsun. Yani karantinayı da hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızı güçlendirmek için harcayalım. Bu zor günleri kendi yararımıza değerlendirelim. Elbette çok gerekmedikçe evden çıkmadan!  Peki karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Hangi besinleri yiyelim ki hem bağışıklık sistemimiz güçlensin hem sağlığımız korunsun.
Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusunda bazı önemli ipuçları vermeye başlayalım. Elbette kilo korumak ya da kilo vermek için uyguladığımız beslenme düzenini sürdüreceğiz. Fakat bunlara ek olarak en önemli ayrıntıları şöyle bir sıralayayım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevap olabilecek.

Sağlıklı kalmak ve bağışıklığı güçlendirmek

Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir?

  • Gece saat 20:00’den sonra hiçbir şey yemeyin. Nasıl olsa evde oturduğunuzu düşünüp bütün günü gereksiz yiyecekler tüketerek geçirmenizin size hiçbir faydası olmaz. Bir yandan kilo almanıza yol açar bir yandan da bağışıklık sisteminizi düşürebilir. Her zamanki sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sürdürün. Akşam yemeğinizi çok geç saate bırakmayın ve biraz önce de söylediğim gibi saat 20:00’den sonra hiçbir şey yemeyin.
  • Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusuna bir başka önemli ayrıntıyla devam edeyim. Karbonhidratlar da proteinler de sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için gerekli. Ama bunları çok fazlaca karıştırarak tüketmemeye çalışın.
  • Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevap arıyoruz madem, o zaman bir başka önemli noktayı da söylemeliyim.  Elbette sağlıklı beslenmek gerek, elbette yeteri kadar vitamin ve mineral alacağız ama ölçüyü kaçırmadan. Yani demek istediğim şu: Et, balık ve tavuk yiyorsanız 150 gramı aşmayın. Eğer karbonhidrat tercih ediyorsanız o da 3 ya da 4 yemek kaşığından fazla olmasın.
  • Bol bol meyve de yemek gerek bu dönemde. Fakat o konuda da ölçüyü elden bırakmamak lazım. En doğrusu meyveyi açken tüketmek gerek. Bazılarınıza pek hoş gelmeyecek belki ama meyveyi de en geç öğleden sonra saat 15.00’te tüketin. Sonrasında meyve de yemeyin.

Karantina düzeni kurun

Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusuna böyle en çok önem verdiğim ayrıntılarla bir giriş yaptım. Ama söyleyeceklerim bitmedi. Gelin madde madde devam edelim:
  1. Yeme içme planı yapın ve ona sadık kalın: Artık evdesiniz yani buzdolabı birkaç adım uzağınızda ve içi de yiyecek dolu. İşte bu hataya düşmeyin. Bir yeme – içme planı yapın ve ona sadık kalın.
  2.  Öğün atlamayın: Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusuna bir önceki maddeyle bağlantılı bir konuyla devam edelim. Elbette her an yemek yemeyin ama öğün de atlamayın. Yani kendinize evde kalacağınız günler için bir beslenme çizelgesi hazırlayın. Bu çizelgeye elinizden geldiğince uyun.
  3. Tok tutan besinler tüketin: Protein, vitamin lif, mineraller açısından ihtiyacınızı karşılayan ve sizi tok tutacak kaliteli besinler tüketin.
  4. Akıllı atıştırmalıklar seçin: Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusunda üzerinde durulması gereken ayrıntılardan biri de bu. Evde elinizin altında her tür atıştırmalığı bulabilirsiniz elbet. Ama bana sorarsanız bunlara çok itibar etmeyin, Atıştırmalık seçerken de akıllı olun. Tuzsuz çiğ badem, biraz kabak ya da ay çekirdeği, biraz kaju olabilir. Cipsler, yağlı patlamış mısırlar zaten uzak durmanız gereken atıştırmalıklardan. Bu sağlıklı atıştırmalıkları ise bir avuçla sınırlı tutun. Bir gün birini yiyin, ertesi gün diğerini.
  5. Biraz da egzersiz: Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? konusuna bu şekilde devam edeyim. Evde kalmak demek tamamen hareketsiz olmak anlamına gelmez. Evde de yapabileceğiniz egzersizler var. Yoga ya da pilates bunlar arasında. Teknolojiden de yardım alarak bazı akıllı telefon uygulamalarından da faydalanıp kendinize özel egzersiz programları oluşturabilirsiniz.
  6. Uyku düzenine dikkat: Malum bağışıklığımızın en güçlü olması gereken bir dönemdeyiz. Bu yüzden beslenme kadar uykuya da özel bir önem vermek gerek. Günde en az sekiz saat kaliteli uyuyun.
Karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna bu cevapları verebilirim.  Dilerim bu stresli günler kısa zamanda biter ve baharda uyanan doğayla birlikte yeni ve güzel günlere uyanırız.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.