WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları - BERSU EKİNCİ

21 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
1.jpg

Şöyle bir düşündüm de sebzeler arasında aslında hak ettiği yeri hiç bulamamış olanlardan biri kereviz. Belki pişirilmesi ustalık istediğinden belki de kokusu yüzünden. Ama eğer her açıdan değerli bu sebzeyi sofranızdan uzakta tutuyorsanız kaybınız büyük demektir. Bugün kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusunda biraz bilgi paylaşmak istiyorum sizinle. Söze başlarken kerevizin A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum, lif ve folik asit açısından da son derece zengin olduğunu belirtmek isterim. Şimdi geçelim kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusuna.

Zengin içerik düşük kalori

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusuna bu sebzenin içerdiği onca besin değerine karşın kalorisinin düşük olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Kilo vermek ya da kilo korumak söz konusu olduğunda en büyük yardımcı tıpkı kereviz gibi özelliklere sahip olan sebze ve meyvelerdir. Büyük bir porsiyon kereviz tükettiğinizde alacağınız kalori oldukça düşük buna karşın sağlayacağınız fayda çok büyüktür. Üstelik lif içerdiği için hem kısa sürede tokluk hissi duymanızı hem de bu hissin uzun süre devam etmesini sağlar.

Yüksek oranda su içerir

Kilo verme ya da kilo koruma söz konusu olduğunda hidrasyon önemli bir ayrıntı. Kereviz de işte tam bu noktada değerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusunda vurgulamak istediğim önemli noktalardan biri de bu kök sebzenin yüksek oranda su içerdiği. Yani kerevizin yüzde 95’i sudan ibaret. Bunun faydaları da saymakla bitmez. Metabolizmayı hızlandırmaktan yeterli hidrasyonu sağlamaya, sindirim sistemini düzenlemekten tokluk hissini desteklemeye kadar bir dolu faydası var.

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları: Lif zengini

Hem kilo vermek hem de kilo korumak söz konusu olduğunda lif de önemli bir ayrıntı. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan lif zengini yiyeceklerden biri de kereviz. Şöyle de söyleyebilirim aslında bu konuda bir liste hazırlansa kereviz kesinlikle ilk üçte yer alır. Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusunu anlatırken kerevizin içerdiği bu lif sayesinde kan şekerinizin de dengede kalacağını uzun süre acıkmayacağınızı ve kabızlık sorunu yaşamayacağınızı da söylemek isterim.

İltihap ile mücadele eder

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusunda atlamamak gereken bir başka ayrıntı daha var. O da kerevizin çok iyi bir iltihap önleyici olduğu. Bu genel sağlık açısından son derece önemli. Çünkü eğer iltihaplanma kronik hale gelirse bu kalp hastalıklarından kansere çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.  İltihaplanmanın bir başka olumsuz etkisi de yaşlanmayı hızlandırması. İşte kereviz içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzda oluşabilecek iltihaplanma ile mücadele eder ve iltihaplanmayı önler.

Kereviz zayıflatır mı? Kerevizin sağlık faydaları konusunda kilo verme ve kilo koruma açısından önemli noktaları böyle anlattık. Ama sanmayın ki kerevizin sağlık faydaları bu kadar. Elbette değil. Diğerlerini de şöyle sıralayabilirim.

  • Vücudu toksinlerden temizler
  • Kan şekerini dengede tutar
  • Göz sağlığını korumaya yardımcı olur
  • Yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur
  • Kanserle savaşır
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Sinir sistemine ve beyin sağlığına olumlu katkısı vardır
  • Sakinleştirir ve uyumayı kolaylaştırır

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.