Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı

25 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
selective-photo-of-brown-powder-on-stainless-spoon-1212845-1.jpg
 • Siz de kilo vermek için bir bayram geleneği olan baklava keyfine veda mı ettiniz? Bana sorarsanız en iyisini yaptınız. Elbette haftalık kaçamak olarak bir dilim yiyebilirsiniz ama yine de zayıflamak ya da kilo korumak için bu tür yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini aklımızın bir köşesinde tutmak zorundayız. Ama kilo vermek ya da kilo korumak, düz bir karna sahip olmak için keyifli lezzetlere tamamen veda etmek zorunda değiliz. Doğru seçim yaparsak tabii! O zaman gelin size bugün küçük bir bayram hediyesi vereyim ve kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifi vereyim. Üstelik bu tatlının yapımında kullanılan malzemeler, kilo verme
  ve kilo koruma amacına da hizmet ediyor. Sözü fazla uzattım, hemen geçeyim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifine.

Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı: Malzemeler

Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı

Şimdi efendim… Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifini hazırlamak için besin değeri, çok çok uzun zaman önce Aztekler tarafından fark edilen günümüzde de sağlıklı beslenme konusunda giderek yıldızı parlayan Chia tohumuyla birlikte çiğ kakao kullanacağız. Elbette şeker, un gibi kilo verme ya da kilo koruma
amacımızın önünde engel oluşturan malzemeler yok. Aslında yazılarımı takip edenler özellikle de Chia tohumuyla başka sağlıklı ve kilo aldırmayan tatlı tarifleri verdiğimi de hatırlar.

Evet, gelin yine girelim mutfağa ve kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı hazırlayalım. Geleneksel bayram tatlılarından uzak olsa da gayet sağlıklı ve lezzetli bir tatlı olacak bu.

Malzemenin iki kişilik olduğunu da başlamadan önce hatırlatayım. Tüketecek kişi sayısına göre miktarları ayarlayabilirsiniz.

Gereken malzemeler

 • 1 su bardağı dolusu badem sütü
 • 1 yemek kaşığı şekersiz, çiğ kakao tozu
 • 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ya da doğal bal
 • 4 yemek kaşığı Chia tohumu

Hazırlanışı

Şimdi gelelim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı yapımına.

 • İlk adım olarak badem sütü, toz kakao, akçaağaç şurubu ya da doğal balı genişçe bir kaba koyun ve el çırpıcısıyla bir güzel karıştırın.
 • Bu işlemi karışım pürüzsüz ve köpüklü bir hale gelinceye kadar sürdürün. Dilerseniz elektrikli mikserle de karıştırabilirsiniz.
 • Sonra dört yemek kaşığı Chia tohumunu da ekleyip tekrar güzelce karıştırın.
 • Şimdi sıra geldi kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı hazırlamanın son adımına. Son olarak hazırladığınız bu karışımı servis kaselerine alın.
 • Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifinin en can alıcı kısmına geldi şimdi sıra. Servis kaselerinin ağzını kapatarak hazırladığınız tatlıyı buzdolabına koyun ve sekiz saat kadar bekletin.
 • Bana sorarsanız tatlınızı gece hazırlayın ertesi gün tüketin.
 • Tatlıyı buzdolabından çıkardığınızda kıvamı biraz daha yoğunlaşmış olacak. Bundan sonrası yani süsleme aşaması ise tamamen sizin zevkinize kalmış.
 • İsterseniz üzerini dilimlenmiş çilek, rendelenmiş çiğ badem ya da yaban mersini ile süsleyin tüketebilirsiniz.

İşte şeker, un gibi kilo verme ve kilo koruma yanı sıra genel sağlık açısından da zararlı hiçbir malzeme içermeyen, kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı böylece hazır hale geldi.

Bu arada, badem sütünün yapılışını bu linkte bulabilirsiniz.

Chia tohumunun sağlık faydaları

Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı

Neden Chia tohumu kullandığımıza gelince… Son yılların beslenme trendlerinde önemli bir yeri olan, kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı yapımında
kullanılan Chia tohumunun sağlık faydalarına. Bunu şöyle toparlayabilirim:

1- Bol lif içerir bu da hem uzun süre tokluk hissi sağlar hem de sindirim sistemini düzenler.
2- Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir.
3- Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Bu da kilo verme açısından son derece faydalıdır,
4- Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı yaparken kullandığımız Chia tohumu aynı zamanda fosfor, kalsiyum, manganez, biyotin ve tiyamin gibi sağlık
için faydalı mineraller de içerir.

Çiğ kakaonun sağlık faydaları

Hazırlayacağınız Chia tohumlu tatlıdan alacağınız vitamin ve mineraller sadece bununla sınırlı değil. Tatlının keyfini artıran çiğ kakaonun faydaları da saymadan geçilmeyecek türden. Gelin ona da bir bakalım:

1- Tansiyonu düzenler, kardiyovasküler hastalıkları önler.
2- Kolesterolün düşmesini sağlar.
3- Antioksidandır, kanserden korur.
4- Doğal antidepresandır.
5- Uyandırır, enerji verir, beyin fonksiyonlarını düzenler.
6- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
7- Kan şekerini düzenler, zayıflamaya yardımcı olur.
8- Erken yaşlanmayı önler, cilt dostudur.

Bugün sizinle paylaşmak istediğim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifi bu kadar. Ama bloğumda sizinle daha önce paylaştığım başka sağlıklı tatlı tariflerini de bir kez daha hatırlatmak isterim:

Yine Chia tohumuyla yapılan bir tatlı tarifi isterseniz bu linkte:

Hurma ile hazırlayabileceğiniz bir başka keyifli ve sağlıklı tatlı tarifi ise şu linkte:

Son olarak yine lezzetli ve hafif bir tatlı tarifi paylaşayım, o da bu linkte:


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.