Kilo aldırmayan pilav tarifi

28 Eylül 2018- Bersu Ekinci0
ilkkare.jpg

Kilo vermeye çalışırken en zor durumlardan biri de insanın kendini sevdiği yiyeceklerden mahrum hissetmesi. Bu, fazla kilolarından kurtulmaya çalışan kişiyi özellikle ruhsal olarak olumsuz etkiler. Oysa çok basit bir ayrıntıya dikkat edilirse bu tür mahrumiyet hissi ve onun yaratacağı depresyon ortadan kalkabilir. Bu ayrıntı kilo almaya ya da kilo korumaya olumsuz etkisi olan besinlerin yerine aynı tatmini sağlayabilecek sağlıklı seçenekleri koymak!  İşte son yıllarda beslenme trendleri arasında yerini iyice sağlamlaştıran siyah pirinç de bunlardan biri. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin beyaz pirinci, tıpkı şeker ve un gibi hayatlarından çıkarması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Onun yerine konulacak siyah pirinç ise hem kilo aldırmadığı için hem de sahip olduğu sağlık faydaları nedeniyle mutfaklarda daha fazla yer alması gereken bir besin. Bugün size siyah pirinçle yapılan ve kilo aldırmayan pilav tarifi vereceğim. Bu sayede sağlıklı bir besinle hem fiziksel hem de ruhsal açlığınızı gidermiş olacaksınız. Haydi gelin bakalım kilo aldırmayan pilav tarifi neler içeriyor ve nasıl hazırlanıyor.

Kilo aldırmayan pilav tarifi: Hem yapımı çok kolay hem de çok lezzetli

Kilo aldırmayan pilav tarifi. siyah pirinç

Önce gerekli malzemeleri sıralayalım. İşte kilo aldırmayan pilav tarifi içinde yer alan tüm malzemeler:

1 su bardağı siyah pirinç
Bir tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
2 yemek kaşığı zeytin yağı
Bir çay bardağı dolusu kavrulmuş fındık içi (küçük parçalar halinde doğranmış olacak)

Kilo aldırmayan pilav yapımı

Kilo aldırmayan pilav tarifi. siyah pirinç

Gördüğünüz gibi kilo aldırmayan pilav tarifi uygulaması sırasında kullanacağımız malzemeler bunlar. Ben miktarları ortalama 4 kişilik olarak verdim. Siz tüketecek kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Gelelim kilo aldırmayan pilav tarifi uygulamasına. Onu da maddeler halinde anlatayım.

1 su bardağı siyah pirinci orta boy bir tencereye koyun. Üzerine 2 buçuk su bardağı su ekleyin. Bir çay kaşığı kadar tuz da koyduktan sonra önce yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp, pirinç suyu çekene kadar düşük ateşte pişirin. Bu işlem 30 ya da 35 dakika sürüyor.

Tenceredeki siyah pirinç iyice kaynayıp suyunu da çekince ocağı kapatın. Ama tencerenin kapağını kapalı tutarak bu kez de pilavınızı demlenmeye bırakın.

Başka bir tencerede ince ince kıydığınız kavrulmuş fındıkları zeytinyağında biraz çevirin. Sonra bu sotelenmiş fındıkları pilavınızın içine ekleyerek iyice karıştırın. Dilerseniz üzerine biraz taze kara biber ya da başka baharatlar da ekleyebilirsiniz. İşte size kilo aldırmayan pilav tarifi.

Siyah pirincin sağlık faydaları

Kilo aldırmayan pilav tarifi. siyah pirinç

Kilo aldırmayan pilav tarifi ana malzemesi olan siyah pirinç hakkında biraz daha uzun konuşmak gerekiyor aslında. Bakalım siyah pirincin sağlık faydaları neler.

Yasak pirinç adıyla da bilinen siyah pirinç, biraz önce de söylediğim gibi son dönem beslenme trendleri arasında ön sıralarda. Görüntüsü belki de ilk anda size tuhaf gelecek olan siyah pirinç çok güçlü bir antioksidan. En çok içerdiği antioksidan ise antosiyanin. Bu yüzden de yaşlanma etkileriyle mücadelede çok etkili.

Bunun yanı sıra siyah pirinç, bol miktarda lif ve E vitamini de içeriyor. Üstelik de şeker oranı çok çok az.

Siyah pirinç, glüten içermediği için Çölyak hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besin.

Göz sağlığının korunmasına da yardımcı. Çünkü içindeki riboflavin katarakt gelişmesini önlüyor.

Yüksek oranda magnezyum barındıran siyah pirinç kalp sağlığı için de çok faydalı.

Siyah pirincin bu kadar değerli bir besin olmasının nedeni ise beyaz ve kahverengi pirinçten çok daha fazla protein içermesi.

İmparatorların pirinci!

Kilo aldırmayan pilav tarifi. siyah pirinç

Peki bu kadar değerli bir besin olan siyah pirince neden “yasak pirinç” denildiğini biliyor musunuz? Onu da anlatayım: Antik Çin’de ömrü uzattığına inanılan ve yaşam pirinci olarak bilinen siyah pirinç kralların ve imparatorların pirinciydi,  halkın tüketmesi yasaktı. Fakat bir gün siyah pirinç tarlalarında çalışan işçilerden biri tohumlardan çalıp, gizli bir yere ekti. Bunu duyan imparator öfkeden deliye döndü. Öylesine kızdı ki tüm siyah pirinçleri toplatıp imha ettirdi.  İşte sofraların yeni gözdesi siyah pirinçle ilgili efsane de böyle!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.