Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

28 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
salata-1.jpg

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için “hayat kurtaran” seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya! İçinde rengarenk sebzeler, eğer isterseniz meyveler hatta damak zevkine göre ekleyebileceğiniz kuru yemişler var. Peki ama salata her zaman doğru şekilde hazırlanıyor mu? Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları neler? Çünkü bazen sağlıklı diye hazırlanan bir salata, içine katılan yanlış malzemeler yüzünden amacından uzaklaşabilir. Yani özetle, salata hazırlamanın da dikkat edilmesi gereken noktaları var. O zaman gelin bir bakalım onlara. İşte kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları.

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusuna başlarken şunu söylemek istiyorum. Tükettiğiniz her öğün gibi salata da besin dengesi göz önüne alınarak hazırlanmalı. Yani “alt tarafı salata” diyerek vücudun ihtiyacı olmayan malzemeleri katmak pek doğru değil. Şimdi şöyle bir bakalım, besleyici  değeri yüksek, kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları neler, böyle bir salata hazırlamak için kullanılması gereken besin grupları hangileri ve en en önemlisi de bu malzemeler arasındaki dengeyi nasıl kurmak gerek.

PROTEİN: Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusuna bu önemli besin grubuyla başlayalım. Kilo vermek, kasları geliştirmek, uzun süre tok kalmak için yeteri kadar tüketilmesi gereken bir besin grubu proteinler. Hele öğün yerine tüketecekseniz bir salatanın da olmazsa olmazlarından biri. Yeşilliklerin içinde ızgara tavuk iyi bir seçenektir bu konuda. Üstelik böyle bir salata yanında başka bir yemek gerektirmeden bir ana öğün yerine bile geçebilir.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER:  Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları hakkında konuşup da salatanın “başrol oyuncusu” yeşil yapraklı sebzelerden söz etmemek olmaz. Üstelik bunları sadece tek çeşit kullanmak zorunda da değilsiniz. Ülkemiz mutfaklarında hazırlanan salataların vazgeçilmezi yeşillik ya da dilerseniz “atom”, ıspanak, roka, su teresi yer alabilir.

ZEYTİN YAĞI VE SİRKE: Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları demişken… Şimdi bu konuda önemli bir ayrıntıyı hemen anlatayım. Salatanız ne kadar sağlıklı malzemelerle hazırlanmış olursa olsun, doğru sosu seçmezseniz, sağlıklı beslenme hedefinden de şaşmış olursunuz. Burada sözünü ettiğim, hazır satılan salata sosları. Bu soslar, yüksek oranda şeker ve katkı maddesi içerir o yüzden sağlıklı salatanıza yarım yemek kaşığı zeytin yağı hatta damak zevkinize göre sirke ilave etmekle yetinin. İstiyorsanız, limon suyu da salataya yakışan bir garnitürdür.

KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR: Gelelim kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusunda bir başka noktaya… Dilerseniz salaTanıza sağlıklı karbonhidratlar da ekleyebilirsiniz. Örnek isterseniz, biraz kinoa ya da tatlı patates olabilir.

MEVSİM SEBZELERİ: Salatanızı biraz daha renklendirmek isterseniz, yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra renkli sebzeler de ekleyebilirsiniz. Yeşil ya da kırmızı biber, domates, salatalık, brokoli, havuç gibi sebzeler, sadece vücudunuzun gereksinim duyduğu vitaminleri sağlamakla kalmaz aynı zamanda göz zevkinizi de okşar. Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

SAĞLIKLI YAĞLAR: Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusunda söylemek istediğim bir ayrıntı daha var. Sağlıklı yağ almak için az miktarda avokado ile salatanıza farklı bir lezzet de katabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları öyle sanıldığı kadar karmaşık değil. Aslına bakılırsa, içine ızgara tavuk eti koyduğunuz bir salata sadece salata olmaktan çıkıp bir ana öğünün bile yerini tutacaktır.

KİLO ALDIRMAYAN SOS TARİFLERİ

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Bu arada madem kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları konusunu anlattım, sizi sağlıksız, katkı maddeleri içeren hazır soslardan uzak tutacak ev yapımı kolay ve lezzetli salata sosları tarifleri için bu linke tıklayabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.