Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi

24 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
ananas.jpg

Havalar ısındıkça canınız en çok ne çekiyor? Evet, birçok kişinin şu anda kendi kendine “dondurma” dediğini duyar gibiyim. Haklısınız elbette, yazın sıcak günlerinde dondurma tüketmek, hem tatlı ihtiyacını giderir hem de serinletir. Ama bir dakika! Aslında genel olarak “sağlıklı ve hafif tatlı” diye nitelendirilen dondurmanın içinde ne kadar şeker var hiç düşündünüz mü? Peki ya piyasada ambalajlı olarak satılan dondurmanın içerdiği katkı maddeleri hakkında bir fikriniz var mı? Bugün size kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi vermeyi planladım. Üstelik hem kendiniz hem de çocuklarınız için dondurma yemek kilo aldırır mı? dondurma zararlı mı? sorularıyla vakit kaybetmeden, keyifle tüketebilirsiniz. O zaman hemen başlıyorum kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi konusuna.

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi dedim biraz önce. Bu dondurmanın ana malzemesi, daha önce kilo vermeye, kilo korumaya etkilerini anlattığım ananas. Bir de ek olarak birkaç dilim mango ve limon suyu var. Hepsi bu kadar.

Yani özetlersek kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi hazırlanışı sırasında sadece ananas, mango ve limon suyu kullanacağız. Bir de blender elbette.

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi: Sağlık kaynağı ananas

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi hazırlarken kullanacağımız ana malzeme ananas. Öncelikle ananasın kilo vermek isteyenler için yardımcı bir meyve olduğunu söyleyerek söze başlamak isterim.

Bol C vitamini içeren ananastaki su oranı da yüksek. C vitamininin yağ yakma konusunda yardımcı olduğunu artık biliyoruz. Elbette bağışıklığı güçlendirmesi de cabası. Yüksek oranda lif de içeren ananas bu özelliği ile uzun süre tokluk hissi sağlamaya da yardımcı oluyor. Ayrıca canınız tatlı istediğinde tüketeceğiniz birkaç dilim ananas, sizi kilo almanıza yol açacak zararlı atıştırmalıklardan da uzak tutar.

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi konusunun “yıldızı” ananas, aynı zamanda çok etkili bir antioksidan. Bütün bunlara ek kemik sağlığı için de faydalı.

Ananasın sağlık faydaları kısaca bu şekilde. Şimdi gelelim kilo aldırmayan sağlıklı dondurma yapımına.

Gerekli malzemeler

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu tarif 4 kişilik. Siz malzemeleri kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

  • 2 su bardağı dilimlenmiş ananas
  • 1 tane kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş mango
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Gelelim kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi yapımına.

  • Ananas ve mango dilimlerini blender’a koyun. Üzerine limon suyunu ekleyin ve çalıştırın.
  • Elde ettiğiniz kıvamlı karışımı küçük servis tabaklarına koyup bir süre buzdolabında bekletin ve sonra sağlıkla tüketin.

Kilo aldırmayan sağlıklı dondurma tarifi bu şekilde yapılıyor. Bu arada bir de ipucu vereyim. Bu tarifi, dondurulmuş ananas ve mango kullanarak da yapabilirsiniz. Yapım aşamaları ise yine yukarıda anlattığım gibi.

İçinde şeker başta olmak üzere hiçbir zararlı katkı maddesi bulundurmayan bu dondurmayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.