Kilo aldırmayan soğuk tatlı - BERSU EKİNCİ

17 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0
anasorber.jpg

Evet… Kilo aldırmayan tatlı dedim, hem de kilo aldırmayan soğuk tatlı. Tam da sıcaktan bunaldığımız şu günlere uygun.  Evinizde, en sağlıklı koşullarda kendiniz hazırlayacaksınız. Hem siz hiçbir vicdan azabı duymadan, kilo alma korkusu yaşamadan yiyeceksiniz hem de gönül rahatlığıyla çocuklarınıza yedireceksiniz. Kilo aldırmayan soğuk tatlı deyince hemen öyle bol kalorili bir “kaçamak yiyeceği” canlanmasın gözünüzde. Bu tatlının kalorisi de çok düşük. Bir porsiyonu sadece 64 kalori. Bütün bunlara ek olarak vitaminler ve mineraller açısından da son derece zengin. Haydi gelin bakalım bu tatlının nasıl yapıldığına. Birazdan gerekli malzemeleri ve tarifini vereceğim bu tatlıyla sıcak yaz gecelerinde konuklarınızı da ağırlayabilirsiniz. 

Kilo aldırmayan soğuk tatlı için gerekli malzemeler

Mango, Kilo aldırmayan soğuk tatlı

Aslında bu tatlıyı hazırlamak için kullanacağınız çok az malzeme var. Yani yapımı son derece kolay. Ana malzemelerden biri mango, diğeri de ahududu. Kilo aldırmayan soğuk tatlı hazırlarken bir miktar da taze sıkılmış portakal suyu kullanacağız.

Kilo aldırmayan soğuk tatlı nasıl hazırlanır

Tatlıyı hazırlarken, dilerseniz dondurulmuş, dilerseniz taze mango ve ahududu kullanabilirsiniz. Eğer dondurulmuş meyve kullanıyorsanız çözülmeleri için biraz beklemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.  Taze meyve kullanacaksanız hemen kilo aldırmayan soğuk tatlı yapımına başlayabilirsiniz. Haydi tatlının yapılışına geçelim:

  • Önce bir adet mangoyu soyun ve dilimleyin. Ardından bir büyük çay fincanı dolusu ahududunu yıkayın ve tatlı yapımına hazırlayın.
  • Mango dilimlerini ve ahududunu, çeyrek su bardağı taze sıkılmış portakal suyunu da ekleyerek blender’a koyun. Bütün malzemeler iyice karışıncaya kadar blender’ı çalıştırın. Sonra elde ettiğiniz kıvamlı karışımı dondurma kaselerine koyarak buzdolabının buzluk kısmına yerleştirin.
  • Dondurma kaselerine yerleştirdiğiniz karışımın iyice donup sorbe kıvamına gelmesi için bir saat kadar bekleyin.
  • Servise hazırlarken dilerseniz üzerlerine donmuş ahududu ya da mango dilimleri ekleyip süsleyebilirsiniz.

İşte size şeker ya da zararlı katkı maddesi içermeyen, gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz kilo aldırmayan tatlı.

Bu meyvelerin her biri sağlık deposu

ahududu, Kilo aldırmayan soğuk tatlı

Bu arada yeri gelmişken kilo aldırmayan soğuk tatlı yapımında kullanılan malzemelerin faydalarından da biraz söz etmek isterim.

Mangonun sağlık faydaları

Uzun yıllar boyunca çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan mango, A, B6, B9, C, D, E, K vitaminlerinin yanı sıra beta keroten, potasyum, kalsiyum ve demir içeriyor. Mango aynı zamanda çok iyi bir antioksidan. Gördüğünüz gibi mango, kelimenin tam anlamıyla mucize bir meyve. Ama mangonun sağlık faydaları bunlarla da sınırlı değil. Vücudun pH dengesini koruyor, kanserli hücrelerle savaşıyor ve kan şekerindeki ani iniş çıkışları engelliyor. Cildi temizleme özelliği de bulunan mango, kilo verme konusunda da çok iyi bir yardımcı. Yani mangonun yüzyıllar boyunca tedavi amacıyla kullanılması hiç de boşuna değil.

Gelelim kilo aldırmayan soğuk tatlı yapımında kullanılan ahududunun özelliklerine.

Ahududunun sağlık faydaları

Kilo verme sırasında tüketilebilecek yiyeceklerden biri olan ahududunun en önemli özelliği, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması.  Ahududunun sağlık faydaları bununla da bitmiyor. Potasyum, kalsiyum folat, A, B1,B6, B2 C ve E vitamini ve lutein gibi vücuda faydalı vitamin ve mineraller içeriyor. Bunun da ötesinde kan şekerinin ani yükselişlerini engelliyor.

Portakalın sağlık faydaları

Portakal, Kilo aldırmayan soğuk tatlı

Kilo aldırmayan soğuk tatlı yapımında kullanılan portakalın bir C vitamini deposu olduğunu çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Bunların yanı sıra folik asit içeriyor. Portakalın sağlık faydaları içinde en önemlisi ise bir kanser savaşçısı olması. Kanı temizliyor ve cildi güzelleştiriyor. Üstelik bir lif deposu.

Uzun sözün kısası, bol şekerli, bedene zararlı katkı maddeleri içeren, kilo aldıran ve genel sağlığı bozan tatlılar yerine az bir malzemeyle ve kısacık bir zamanda hazırlayacağınız kilo aldırmayan soğuk tatlı ile hem sağlığınızı koruyacak hem de serinleyeceksiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.