Kilo aldırmayan tatlı - BERSU EKİNCİ

3 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
kapakitos.jpg

Sizin de aklınızdan geçmez mi “şöyle kilo aldırmayan bir tatlı olsa da yesek” diye! En azından ara sıra aklınıza gelmiştir. Hani hep söylüyorum ya “Şekerden uzak durun. Şeker, başta kilo olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur. Bu yüzden de görüntüleriyle sizi baştan çıkaran tatlılara elinizi uzatmayın” diye.  Peki şimdi de kilo aldırmayan tatlı olduğunu söylesem! Aklınız karışmasın, bu öyle bildiğiniz tatlılardan değil. Tamamen sağlıklı malzemelerle hazırlanan, hatta metabolizmanızı hızlandıran bir tatlı bu. Şimdi hazırsanız kilo aldırmayan tatlı tarifini veriyorum!

Kilo aldırmayan tatlı yaparken, sağlık faydaları saymakla bitmeyen ananası ana malzeme olarak kullanacağız. Buna ek olarak muz, Hindistan cevizi sütü, çilek, yaban mersini de tatlının malzemeleri arasında. Eğer isterseniz bu nefis tatlıyı taze nane yapraklarıyla süsleyip lezzetine lezzet katabilirsiniz.  Lafı fazla uzatmadan hemen anlatmaya başlıyorum.

Kilo aldırmayan tatlı nasıl yapılır

Önce kilo aldırmayan tatlı için gereken malzemeleri sayayım.

  • Bir orta boy ananas
    Yarım muz
    Bir bardak Hindistan cevizi sütü
    Bir tutam Hindistan cevizi rendesi
    Bir tutam kıyılmış taze nane yaprağı

Öncelikle yapmanız gereken, bir orta boy ananası alıp ikiye bölmek. Sonra da bir bıçak ya da kaşık yardımıyla ananasın içini oymak. Böylece ananaslarınız bir kase şekline dönüşecek. Ama sakın, kaşık ya da bıçak yardımıyla kabuktan ayırdığınız ananasları atmayın. Onları da kullanacağız çünkü!

Tatlı yapmaya devam ediyoruz. İkiye bölüp birer kase haline getirdiğiniz ananasları buzdolabının buzluğunda biraz bekletin. O sırada da  tatlı yapımının bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz.

Kabuklarından ayırdığınız ananas parçalarını yarım muz ile birlikte blender’a koyun. Buna bir bardak Hindistan cevizi sütünü de ekleyin. Blender’ı birkaç dakika çalıştırın.

Sonra kilo aldırmayan tatlı için hazırlayıp buzluğa koyduğunuz iki parça ananası çıkarın. Blender’dan çıkardığınız karışımı, içleri oyularak kase haline gelmiş bu ananasların içine yerleştirin.

Sıra geldi süslemeye

Şimdi sıra geldi kilo aldırmayan tatlı süslemesine. Aslına bakılırsa işin burası da size kalmış. Ben yine de bir öneride bulunayım. Çilekleri ikiye bölün, dilerseniz birkaç tane yaban mersinini de yanına ekleyin. Küçük bir tutam rendelenmiş Hindistan cevizini tatlının üzerine serpin. En üste de kıyılmış taze nane yaprakları eklediğinizde lezzetine doyum olmaz bir tatlı yapmış olacaksınız. İşte kilo aldırmayan tatlı… Kim demiş kilo verirken tatlı yenmez diye. Doğru malzemeyle yapılmışsa elbette yenir. Sağlıkla!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.