Kilo aldırmayan yiyecekler - BERSU EKİNCİ -

10 Eylül 2018- Bersu Ekinci0
anasayfa.jpg

Biliyorum, şimdi gözlerinizi şaşkınlıkla açtınız ve bir daha okuyorsunuz bu cümleyi: Kilo aldırmayan yiyecekler. Şaka değil, gerçeğin ta kendisi! Tüketmeyi biraz fazla kaçırsanız bile kilo açısından bir zararları olmuyor. Hatta tam tersine uzun uzun anlatılacak kadar çok sağlık faydaları var. Merak ettiniz biliyorum. Gelin bakalım neler bu kilo aldırmayan yiyecekler.

Bir daha kereviz görünce kaçacak mısınız?

Kilo aldırmayan yiyecekler, kereviz

Birçok insanın kokusundan hoşlanmadığı için tüketmekten kaçındığı kereviz aslında kelimenin tam anlamıyla doğanın sunduğu bir mucize. Kilo aldırmayan yiyecekler arasında neden yer aldığına gelince… Onu da şöyle bir kaç cümleyle açıklayayım. Öncelikle bu sebzenin yüzde 95’i sudan ibaret. Ayrıca potasyum, folat, lifler ve günlük ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılayabilecek kadar da K vitamini içeriyor. Kereviz tüketirken dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var. Sağlıklı bir yöntemle pişirmelisiniz ve satın aldıktan sonra en geç üç gün içinde tüketmelisiniz. Çünkü kerevizi daha fazla bekletmek sahip olduğu antioksidanların etkisinin azalmasına neden oluyor.

Zayıflama kürlerinin vazgeçilmezi: Lahana

Kilo aldırmayan yiyecekler, lahana

Neden kilo vermek isteyenlerin bol bol lahana tükettiğini biliyorsunuz değil mi? Çünkü lahan da kilo aldırmayan yiyecekler arasında. Neden mi? Lahana hem çok besleyici hem de kalorisi çok düşük bir sebze. Ama buna karşın protein ve lif açısından son derece zengin. Bunun yanı sıra lahananın bir başka özelliği daha var. Genellikle balıklardan alınan Omega 3 yağ asitlerini içeren birkaç sebzeden biri aynı zamanda. Buna ek olarak vitamin ve folat açısından da zengin.

Kilo aldırmayan yiyecekler: Yaban mersini mucizesi

Kilo aldırmayan yiyecekler, yaban mersini

“Mucize” dedim çünkü bunun bir sebebi var. Yaban mersini, çok etkili ve kaliteli bir antioksidan olması nedeniyle günümüzün beslenme trendlerinde ilk sıralarda. Ayrıca bir fincan yaban mersini tüketerek, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 14’ünü karşılayabilirsiniz. Yaban mersininin kilo verme ya da kilo koruma konusunda tercih edilmesinin bir başka nedeni de kan şekerini dengeliyor olması. İşte bu yüzden yaban mersini kilo aldırmayan yiyecekler arasında önemli bir yere sahip.

Salatalık kadar iyi bir ara öğün zor bulunur

Kilo aldırmayan yiyecekler, salatalık

Kilo aldırmayan yiyecekler arasında bir tanesi var ki gerçekten son derece etkili: Hangisi mi bu besin? Salatalık. Aslında ülkemizde de sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan salatalığın kilo aldırmayan yiyecekler yeri de çok özel. Bunun nedeni salatalığın yüksek oranda sudan oluşması. Üstelik kalorisi de çok düşük. Ama buna karşıt olarak besin değeri son derece yüksek. Salatalığı yemeğin yanında da tüketebilirsiniz başlı başına bir ara öğün olarak da. Ama bana sorarsanız iyice yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte tüketin. Çünkü salatalığın kabuğu da besleyici. Salatalık konusunda son cümleyi lif ve A vitamini açısından çok zengin diyerek bitireyim.

Süper sebze brokoli

Kilo aldırmayan yiyecekler, brokoli

Brokoli kelimenin tam anlamıyla süper bir besin. Bu yüzden de kilo aldırmayan yiyecekler arasında yer alıyor. Ama dikkat! Brokoli tüketirken ya çiğ olarak ya da buharda pişirerek tüketin. Brokoli, A, C, E ve K vitaminleri açısından son derece zengin bir sebze. Bunun dışında da bir porsiyon brokoli, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 20’sini karşılar.

Portakal sadece bağışıklığı artırmaz

Kilo aldırmayan yiyecekler, portakal

Birçok kişi portakalı sadece çok iyi bir C vitamini kaynağı olarak bilir. Evet, elbette bu doğru. Ama portakal için söylenebilecek tek şey bu değil. Portakalın içerdiği bu C vitamini aynı zamanda kolajen yapımı için çok önemlidir. Kolajen sayesinde cildiniz daha bakımlı ve güzel görünür. Ama portakalın kilo aldırmayan yiyecekler arasında yer almasının nedeni bu değil, çok daha fazlası. Orta boy bir portakalda sadece 80 kalori vardır. Bunun yanı sıra portakal, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler, bol miktarda lif içerir.

Çilek kilo vermenize yardımcı olur

Kilo aldırmayan yiyecekler, çilek

Gelelim çileğe! Tıpkı portakal gibi bol miktarda C vitamini içerir çilek de. Buna ek olarak da değerli bir antioksidan olan polifenol içerir. Çilek neden kilo aldırmayan yiyecekler arasında derseniz onun yanıtını da şöyle verebilirim: Çilek bol miktarda lif ve potasyum içerir. Bir kase çilek tükettiğinizde alacağınız kalori miktarı ise sadece 50 civarındadır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.