Kilo almadan oruç tutmanın beş yolu - BERSU EKİNCİ

22 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
000.jpg

Ramazan ayı geldi çattı… Peki uzun yaz günlerinde nasıl bir beslenme programı uygulayıp orucumuzu tutacağız? Daha da önemlisi o açlığın sonunda soframıza koyduğumuz lezzetli yiyeceklere nasıl karşı koyacağız? Kısacası kilo almadan oruç tutmanın yolları neler? Bugün biraz bu konudan söz edeceğim size. Kilo almadan oruç tutmanın beş yolu hakkında ipuçları vereceğim. Hangi yiyecekleri, nasıl tüketmemiz gerektiğini, hangi yiyeceklerden uzak durmamızın sağlığımız ve kilomuzu korumak açısından faydalı olacağını anlatacağım. İşte kilo almadan oruç tutmanın beş yolu.

1- Gerçek yiyecekleri tüketin

Peki bu ne demek? Gerçek yiyecekleri tüketin demek işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerektiği anlamına geliyor. Elbette market raflarından satın alıp kısa sürede yemeye hazır hale getirebileceğimiz işlenmiş yiyecekler bazı açılardan kolaylık sağlıyor. Ama öte yandan da sağlıksız içerikleriyle hem kilo almaya yol açıyor hem de aslında bunları tükettiğimizde sağlıklı beslenmiş olmuyoruz. İşte bu yüzden kilo almadan oruç tutmanın beş yolu konusunu anlatırken buna öncelik vermek istedim.

2- Beyaz yiyeceklerden uzak durun

Gelelim kilo almadan oruç tutmanın beş yolu konusunda ikinci maddeye. Zaten günlük hayatımızda uzak durmamız gereken “beyaz” yiyeceklere Ramazan ayı boyunca da el uzatmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlamak istiyorum. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker gibi gıdalara sofranızda yer vermekten kaçının. Bu gıdaların sağlığa ve beslenmeye en olumsuz etkisi kan şekeri dengesini  bozup ani açlık krizlerine yol açmasıdır. Bu açlık krizleri de oruç tutarken başımıza gelmesini isteyeceğimiz en son şey!

3- Bedeninizi susuz bırakmayın

Oruç tutarken vücudumuz uzun saatler içinde yavaş yavaş dehidrasyona uğrar, yani susuz kalır. İşte bu yüzden hem iftarda, hem de iftar ile sahur arasında geçen zaman içinde bedenimizin ihtiyacı olan suyu karşılayacak gıdalara yönelmek gerekiyor. Ama elbette bu konuda da hem sağlığımızı hem de kilomuzu tehlikeye atacak gıdalardan uzak durmalıyız. Örneğin hazır meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketebiliriz. Ya da evde kendi hazırlayacağımız sağlıklı çorbalarla vücudumuzun su ihtiyacını karşılayabiliriz. Bunların yanı sıra sebze ve meyvelerden hazırlayacağımız smoothie’lerden de yararlanabiliriz. Kilo almadan oruç tutmanın beş yolu konusunu anlatırken susuzluğu gidermek için sınırsız miktarda kahve ya da çay içmemeye özen göstermeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim. Çünkü bu içecekler ilerleyen saatler içinde vücudunuzun susuz kalmasına yol açar.

4- Kızarmış ya da şekerli yiyeceklerden uzak durun

İşte kilo almadan oruç tutmanın beş yolu konusunun önemli maddelerinden biri. Aslına bakılırsa lezzetli Ramazan tatlılarına kayıtsız kalmak kolay iş değil. Ya da bol bol yaz sebzeleriyle hazırlanmış bir kızartma tabağı ilk anda baştan çıkarıcı gelebilir. Ama bana sorarsanız ikisinden de uzak durun. Neden mi?

Kızartmalar uzun saatler süren orucun ardından mideye ve sindirim sistemine aşırı yük bindirir. Bunları sindirmek o kadar da kolay olmayabilir. Bunun yanı sıra kızartmaların kilo almaya neden olduğu artık çok iyi bilinen bir gerçek.

Şekerli gıdalara gelince… Elbette orucun ardından canınız tatlı tüketmek isteyebilir. Ama bu durumda ağır şerbetli tatlılara yönelmek yerine hurma, çilek, böğürtlen gibi yiyeceklerden de tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

5- Karbonhidrat tüketirken dikkatli olun

Kocaman bir tabak makarna oruçtan sonra ne kadar da güzel yenir değil mi? Ama sakın! Elbette karbonhidrat da tüketeceksiniz ama bu konuda seçimi doğru yapmanız gerekir. Sağlıklı karbonhidratlar tam da böyle zamanlar için.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.