Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü anlatmaya başlamadan önce şunu hatırlatmak istiyorum ki, hem aç kalmayacaksınız hem de kilo almak gibi bir sorununuz olmayacak. Gelin bakalım, sabah kahvaltısından akşam yemeğine hatta ara öğününe kadar neler yiyip içilebiliyor bu örnek beslenme programında.

Sabah uyandığınızda

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü anlatmaya sabah uyanır uyanmaz ne yapacağınızı söyleyerek başlayalım. Henüz kahvaltı etmeden bir bardak su içeceksiniz. İçine bir dilim limon ve bir çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Eğer midenizle ilgili bir sorun varsa limon yerine bir çubuk tarçınla yetinin. Ya da sadece bir bardak su için. Hemen hatırlatayım: Tarçın hem metabolizma hızlandırmak hem de yağ yaktırmak konusunda son derece etkilidir. Faydalarını ve kilo vermeye etkisini linkteki yazımda bulabilirsiniz.

Sabah kahvaltısı

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü anlatırken sıra geldi sabah kahvaltısına. Hemen aklınıza öyle börekler, kekler gelmesin. Sağlıklı ve elbette damak zevkinizi okşayan üstelik de kilo aldırmayan seçenekler yer alıyor.

Sabah kahvaltısı için iki seçenek var. Birincisi şöyle: Evde mayaladığınız yoğurttan iki kaşık alıyorsunuz ve bir kaseye koyuyorsunuz. Üzerine de iki yemek kaşığı haşlanmış yulaf, bir avuç yaban mersini, bir tane ceviz koyup tüketiyorsunuz. Proteinden sağlıklı yağlara her tür besleyici unsur mevcut bu kahvaltıda.

Şimdi gelelim kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü konusunda kahvaltı için ikinci seçeneğe. Bunun hazırlanması biraz daha kolay. Yine evde kendi hazırladığınız yoğurdun üzerine bol bol toz tarçın serpip tüketiyorsunuz.

Ara öğün

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

Biraz önce söylemiştim  kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü sizi hiçbir zevkinizden mahrum bırakmayacak. Buna kahve keyfi de dahil. Şekersiz bir Türk kahvesi hazırlayın kendinize. Yanına da bir kocaman bardak su. İçine dilerseniz bir dilim limon, dilerseniz bir çubuk tarçın ya da isterseniz birkaç taze nane yaprağı ekleyin. Bu arada Türk kahvesinin kilo verme konusundaki etkisini hatırlamak isterseniz konuyla ilgili yazımı bu linkte bulabilirsiniz.

Öğle yemeği

  • Şimdi de geldik, kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü içinde yer alan öğle yemeğine. Size çok basit bir tarif vereceğim şimdi.
  • Kabakları haşlayın ve boyuna ince ince dilimleyin.
  • Üzerine, içine maydanoz eklenmiş iki kaşık lor peyniri ve ızgara edilmiş üç ya da 4 tane mantar ekleyin.
  • Son olarak da bir çay kaşığı zeytinyağını gezdirin.
  • İşte size tok tutan, kilo aldırmayan ve gayet sağlıklı bir öğle yemeği.

Eğer bunu yemekten hoşlanmayacağınızı düşünüyorsanız yerine, kabak kalye, semizotu ya da bamya gibi sebze yemekleri tüketebilirsiniz.

Ara öğün

Elbette özellikle bayram günlerinde insanın canı en çok tatlı çeker. Bu ihtiyacınızı da gidereceğiz doğal olarak. Fakat hemen aklınıza öyle hamurlu, şerbetli tatlılar gelmesin. Bu ara öğünde iki dilim ananas ve 10 tane çiğ badem yediğinizde tatlı ihtiyacınızın ortadan kalktığını göreceksiniz. Ananas yerine bir avuç yaban mersini de tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü konusunda şimdi geldik akşam yemeğine. “Kurban Bayramı geldi hala et yemedik” diyorsanız şimdi tam da onun sırası. Bir porsiyon, yani ortalama 180 gram kırmızı et. Elbette kızartma ya da bol yağlı kavurma değil ızgara, buğulama ya da fırınlanmış olacak. Yanında da dilerseniz bol bol yeşil salata tüketebilirsiniz. Önemli olan kırmızı etin miktarını abartmamak, sağlıksız yöntemle pişirmemek.

Yemek sonrası keyfi

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü konusunda şimdi de akşam yemeği sonrası keyfine sıra geldi. Sağlıklı beslendiğiniz bir günün ardından deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacak bir fincan papatya çayı, keyfinize keyif katacak. İçine dilersiniz bir çubuk tarçın katabilirsiniz. Bu arada papatya çayının faydalarını da bu linkte bulunan yazımdan hatırlayabilirsiniz.

İşte kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü bu kadar. Gördüğünüz gibi asla aç kalmak ya da hayatın zevklerinden mahrum kalmak söz konusu değil. Bunun yerine sağlıklı seçimler ön planda.

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü konusunda önemli bir ayrıntı daha var, onu da en sona sakladım. Gün boyunca bol bol su içeceksiniz. Bu da hem ödem attıracak, hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de tokluk hissi sağlayacak.

Size anlattığım, örnek bir menüdür. Eğer sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza danışıp fikrini almadan uygulamanızı önermiyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.