Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü

31 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
brkoko.jpg

Evet! Yeni bir yılın ilk günündeyiz! İçiniz kıpır kıpır. Geleceğe dair umutlarınız tazelendi, hayatınızda yeni bir sayfa açıldı. Ama o da ne? Küçük bir sorun var galiba… Dün geceki partide yiyeceği de alkolü de biraz fazla kaçırdınız… Peki şimdi ne yapmak gerek? Panik yok! Bütün olup biteni küçük bir kaçamak olarak değerlendirip bunu telafi edeceksiniz hepsi bu kadar. Sonra da yılın geri kalanında sağlıklı ve akılcı beslenip düzenli egzersizleri sürdürürseniz sorun kalmaz. Ama gelin biz yine yeni yılın ilk gününe dönelim ve dün gece yaptığımız küçük kaçamağı telafi edelim. Bunun için bir önerim var size. Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü paylaşacağım. İşe yarayacağı kesin, bu menüyü uygular ve günü dinlenerek geçirirseniz haftanın geri kalanı da keyfiniz kaçmaz. O zaman gelin bir bakalım kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü neler içeriyor….

Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü: Bir gün yeter

Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü sabah, öğle ve akşam öğünlerinde tüketebileceğiniz ana ve ara öğünler içeriyor. Aslında bunu sadece yeni yılın ilk gününde değil geri kalan zamanlarda da tekrarlayabilirsiniz.

İşte danışanlarıma da önerdiğim ve şimdi de sizinle paylaşacağım o menü:

Sabah kahvaltısı: Sağlıklı bir omlet hazırlayacağız yeni yılın ilk sabahında. Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü konusunda ilk adım bu. Hemen anlatayım: Bir yumurta, bir yemek kaşığı lor peyniri, tercihe göre 2 ya da 3 tane mantar ve bir avuç maydanoz. Bütün bunları bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyduğunuz tavada pişirin. İşte size yeni yılın ilk günü için sağlıklı bir kahvaltı.

Ara öğün: Madem kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü anlatıyoruz o zaman Türk kahvesinin hem enerji veren hem de yağ yaktırıcı özelliğinden yararlanalım. Ara öğün olarak şekersiz bir Türk kahvesi, yanında kocaman bir bardak su ve dilerseniz bir tane cevizin içini tüketin.

Öğle yemeği: Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü konusunda sıra geldi öğle yemeğine. Bu kez içine un koymadan maydanozlu bir brokoli çorbası yapacağız. İşte gerekli malzemeler: 250 gram brokoli, bir adet yeşil soğan, yarım demet maydanoz, iki ya da üç diş sarımsak, bir yemek kaşığı kinoa. Yapmanız gereken brokolileri iyice yıkayıp temizledikten sonra üzerlerini kapatacak kadar suyla iyice haşlamak. Bir yandan da soğanı ve sarımsağı çok az bir zeytinyağıyla soteleyin. Öte yandan haşladığınız brokolileri blender’a koyun ya da el blender’ından geçirin. Ardından da soğan ve sarımsağı sotelediğiniz tencereye koyun. Arzu ettiğiniz kadar su ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Çorba pişince tencerenin kapağını kapatıp 5 -10 dakika dinlenmeye bırakın. Sonra da üzerine maydanoz koyup servis yapın.

Akşam: Gelelim kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü konusunda akşam yemeğine. Yine brokoli yiyeceğiz. Ama bu kez ızgara. Dilerseniz üzerine biraz lor peyniri koyarak tüketebilirsiniz.

Sonra da her zamankinden daha erken bir saatte yatağın yolunu tutun. Böylece yeni yılın ilk çalışma günü için enerji toplamanız mümkün olacaktır.

Kilo almak istemeyenlere yılın ilk günü için detoks etkili menü bu kadar. Ama bir önceki gecenin yorgunluğunu atmak için başka yollar da var. Onları da şöyle anlatalım:

  • Ilık bir duş alın.
  • Bol bol su tüketin.
  • Suyunuzun içine limon dilimleri ve taze nane yaprakları koymak midenizi rahatlatacaktır.
  • Bir tane muz yiyin. Bu alkol tüketimi nedeniyle yaşadığınız mineral kaybını telafi etmeye yardımcı olur.
  • Gün içinde dışarı çıkıp açık havada hafif tempolu bir yürüyüş yapın.

Hepinize sağlıklı, sevgi dolu, huzurlu, umutlu ve bütün dileklerinizin gerçek olduğu bir 2020 diliyorum. Sevgiler…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.