Kilo almamak için akşam yemeğini ne zaman yiyelim?

12 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
6-1.jpg

O kadar dikkat ediyorsunuz, o kadar uğraşıyorsunuz ama üzerinize yapışıp kalan birkaç kiloyu bir türlü veremiyorsunuz. Neden olabilir acaba? Belki de sorun ne yediğiniz değil, bunları saat kaçta yediğinizdir. Özellikle de akşam yemeklerini… İşte o zaman durup bir düşünmek gerekir. Kilo almamak için akşam yemeğini ne zaman yiyelim? Ya da kilomu korumaya çalışırken akşam yemeğini ne zaman yemeliyim?  Akşam yemeği en geç saat kaçta yenir?

Aslına bakılırsa herkesin vücudu farklıdır. Bu yüzden de herkes için bir tek sağlıklı beslenme planı vermek zor. Herkesin yaşına, sağlık durumuna, yaşam koşullarına göre farklı beslenme planı uygulaması gerekebilir.

Ama beslenme konusunda genel kabul görmüş kesin bir durum var ki o da yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesinin zaman aldığı. Üstelik bir gün sadece 24 saat ve bunun en az 6 ya da 8 saatini uyuyarak geçirmek zorundayız.

Akşam yemeğini saat 20:00’den sonraya bırakmayın

İşte bu yüzden büyükannelerimizin sık sık tekrarladığı o öğüde kulak vermekte fayda var:  Akşam yemeğini erken yiyin, çok geç saatlere bırakmayın. Size önereceğim formül ise akşam yemeğini en geç saat 20:00’ye kadar yemeniz.

Zaman sınırlaması getirilen beslenme programlarının kilo vermeye yardımcı olduğu, hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarla bilimsel olarak kanıtlandı.

Bunun altında yatan ana fikir şu: Yemek saatlerini, gün içinde 9- 12 saatlik zaman diliminde planlayıp geriye kalan 12 ya da 15 saati hiçbir şey yemeden geçirirseniz bu hem kilo verme hem de kilonuzu koruma konusunda size çok yardımcı olur.

İlk anda 12 ya da 15 saat boyunca hiçbir şey yemeden yaşamak zor gibi gelebilir kulağa. Ama aslında hiç de öyle değil. Hele bu sürenin 6 ya da 8 saatini uykuya ayırdığımızı düşünürsek!

Zaman sınırı koyarak uygulanan bu beslenme tarzının kanseri önlemede de etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

İnsülin dengesini korur

Şimdi bu araştırmaların ayrıntılarına biraz daha yakından bakalım. Belki bu konuda bilim insanlarının biraz daha fazla araştırma yapması gerekiyor ama şu zamana kadar kesin olarak kanıtlanan nokta, akşam  yemeğini belli bir saate kadar yemek;  kilo kaybı ve koruması yanında başka birçok sağlık sorununun çözümüne ya da bu sorunlardan korunmaya da yardımcı oluyor.

ABD’de yaşları 35 ile 40 arasında değişen 107 kadının katıldığı çalışmada,  saat kısıtlamasıyla düzenlenen beslenme programının insülin dengesini koruduğu da ortaya çıktı.

Bu durumda akşam yemeklerinizi en geç saat 20:00’ye kadar yemenizin sağlığınız ve kilonuz açısından büyük katkısı olacağını söylemeliyim.  Bir başka deyişle akşam yemeği işini saat 20:00’ye kadar bitirin.

Dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin

Eğer bu tarz bir beslenme planı uygularsanız, aynı şeyleri yeseniz bile daha geç akşam yemeği yediğiniz dönemlere kıyasla daha kolay kilo verebileceğinizi göreceksiniz.

Bu tür bir beslenme programı, daha önce yiyebildiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yine aynı sağlıklı yiyecekleri tüketebileceksiniz ama sadece zamanınız biraz daha kısıtlı olacak.

Şöyle bir uyarıda bulunayım ki “nasıl olsa akşam saat 20:00’den sonra bir şey yemeyeceğim” diye düşünerek sağlıksız yiyeceklere yönelmeyin sakın. Yine her zamanki gibi sağlıklı yiyeceklerle dengeli beslenmeye devam edin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.