Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
sugar.jpg

Fazla kilolarınız gitti… O süreçte gerçekten çok disiplinli ve kararlı davrandınız, zararlı hiçbir yiyeceği tüketmediniz. Ama şimdi istediğiniz kiloya geldiniz ve her ne kadar sağlıklı, akılcı beslenmenin bir ömür boyu süreceğini bilseniz de arada zararlı yiyecekler de aklınızı çeliyor. Özellikle de tatlı olanlar! Ama bir yandan da kilo korumak zorundasınız. Peki ne olacak? Bence kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda bazı ipuçları paylaşmanın tam zamanı. Çünkü bunca yol kat ettikten sonra yeniden eski kilonuza dönmek hiç hoş olmaz. Hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan. Gelin bir bakalım kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri neler… Kilo korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

Elbette yemek yemenin mutlulukla bir ilgisi var. Ama sonunda yanlış seçimlerin bedelini ödemek de var. Neden o kadar uğraşıp kilo verme amacına ulaştıktan sonra yeniden başa dönelim ki, değil mi? O zaman şöyle madde madde anlatayım kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri neler…

Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri: Dikkat edin

Öncelikle şunu söyleyeyim ki öyle sandığınız kadar zor değil. Biraz dikkat yeter. İşte şeker içeren tatlı abur- cuburdan uzak durmanın yolları.

Yemekten sonra meyve yemeyin: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna bu ayrıntıyla başlamak istedim. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla en çok yapılan hatalardan biri bu. Kilo korumak isteyenler, tatlıdan uzak durmak için genellikle meyveye yöneliyor. İlk bakışta sağlıklı gibi görünse de bu aslında yanlış bir tercih. Özellikle akşam yemeği sonrasında. Bana sorarsanız meyve tüketecekseniz bunu öğle yemeğinden önce yapın. Sabah ile öğle arası bunun için uygun bir zaman. Eğer akşam üzeri saatlerinde özellikle de akşam yemeğinden sonra meyve tüketirseniz bu kan şekeri dengenizi bozar ve sonuç olarak sizi daha çok yemeye hatta tatlı atıştırmalıklara yöneltir.

Öğleden sonra yüksek protein içeren ara öğün tüketin: Devam edelim kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna. Öğleden sonra 4 ile 5 arasında bir ara öğün kan şekerinizi dengede tutar ve size enerji verir. Ama bu ara öğünde protein değeri yüksek seçeneklere yönelmeniz gerekir.  Aksi, yine kar şekeri dengenizi bozar ve akşam yemeğinde kontrolsüz yiyecek tüketimine yol açar.

Yiyecekleriniz dengeli olsun: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda önem verdiğim başka bir maddeye geldi sıra. Yiyecekleriniz arasında denge kurun. Yani sağlıklı yağlar, sağlıklı karbonhidratlar ve protein, öğünlerinizde dengeli biçimde yer alsın. Bu şekilde kan şekeriniz aniden düşmez ve siz de enerji toplamak için gereksiz şekerli besinlere yönelmezsiniz.

Ambalajlı besinlerden uzak durun: Aslına bakılırsa bunu size defalarca söyledim, bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Ambalajlı besinlerden uzak durun. Çünkü bunlar sizin ilerleyen saatlerde daha fazla tatlı atıştırmalıklar tüketmenize yol açan gizli şeker ve trans yağlar içerir. Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Duygularınızı dikkate alın: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna devam edelim. Genel olarak şekerli atıştırmalıklar tüketme isteğinin altında duygusal nedenler yatar. Birçok insan kendini mutsuz hissettiğinde bunu ortadan kaldırmak için şekerli besinlere yönelir. Oysa bunun size kendinizi daha kötü hissettireceğini bir bilseniz! Bu yüzden duygusal nedenlerle canınız şekerli bir şeyler yemek istediğinde bitki çayları tüketmenizi öneririm size. Ya da sakinleştirici ılık bir banyo.

Tarçın, tarçın yine tarçın: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna noktayı tarçınla koymak istedim. Ne ilgisi olduğunu merak ediyorsanız, şöyle anlatayım: Yapılan birçok araştırma,  tarçının hem kan şekeri seviyesini dengede tuttuğunu hem de şekerli besinler tüketme ihtiyacını ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bu yüzden canınız şekerli bir şeyler atıştırmak istediği zaman en basitinden, suyunuza bir çubuk tartın katıp için.  Şeker yeme isteğinin ortadan kalktığını göreceksiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.