Kilo korumanın en etkili 10 yolu - BERSU EKİNCİ -

5 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
BİRİNCİKARE.jpg

Evet! Sonunda oldu… Fazla kilolarınızdan kurtuldunuz, artık tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi gülümsetiyor. İstediğiniz giysileri giyebiliyorsunuz, hafiflediniz. Daha da önemlisi bedeninizde taşıdığınız gereksiz fazlalıklar gidince sağlığınız da yerine geldi. Peki şimdi? Aslına bakılırsa işin bundan sonrası en az kilo verme kadar önemli. Şimdi hayatınızı şu sorunun cevapları üzerine şekillendirmek durumundasınız: Kilonuzu nasıl koruyacaksınız? Verdiğiniz kiloları belki de fazlasıyla geri almamak için neler yapmanız gerekiyor? Size kilo korumanın en etkili 10 yolu hakkında ipuçları vereceğim birazdan. Çünkü bu çok önemli. Birçok kişi disiplinli ve kararlı bir şekilde fazla kilolarını verdikten sonra tekrar eski yanlış beslenme alışkanlıklarına döndüğü için kısa sürede yine fazla kilolarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hatta bazen kaybettiği kilonun çok daha fazlasını alıp bitmez bir kısır döngüye giriyor. Haydi gelin bakalım kilo korumanın en etkili 10 yolu neymiş.

1- Kahvaltıyı atlamayın

Kilo korumanın en etkili 10 yolu

Kilo korumanın en etkili 10 yolu konusunu anlatırken ilk söyleyeceğim kahvaltıya gerekli özeni göstermeniz. Tabii ki “Nasıl olsa zayıfladım, gelsin börekler gitsin poğaçalar” tarzı bir durum değil bu. Günün ilk öğünü olan kahvaltıda protein ve lif ağırlıklı beslenmeyi sürdürmeniz gerekiyor. Tercihiniz güne enerjik bir şekilde başlamanızı sağlayan, kan şekerinizi dengede tutan bir kahvaltı olmalı. Bu en önemli öğünü kesinlikle atlamamanız gerekiyor.

2- Öğlen karbonhidrat akşam protein

Kilo vermek ve kilo korumak bir tür strateji aslında. Doğru kurulduğu zaman olumlu sonuç almamak söz konusu değil. Kilo korumanın en etkili 10 yolu konusunda ikinci önemli madde: Akıllıca yemek. Yani tıpkı kilo verme sürecinde olduğu gibi kilo koruma sırasında da yiyeceklerinizi bilinçli bir şekilde seçmeniz gerekir. Bu konuda küçük ama çok faydalı bir öneride bulunacağım size: Karbonhidrat tüketecekseniz bunun için öğle yemeğini seçin. Akşam yemeğinde de protein kaynağı olan besinlere yönelin. Böylece kan şekeriniz dengede kalır ve gecenin olmadık bir saatinde açlık krizine girmezsiniz.

3- Düzenli olarak tartılın

Kilo korumanın en etkili 10 yolu

Bunun çok basit bir mantığı var. Eğer düzenli olarak tartılırsanız kilonuzda meydana gelen en küçük bir değişimi bile hemen fark eder ve gereken önlemleri alabilirsiniz. Bu şekilde de hiç farkına varmadan, verdiğiniz kiloların bir kısmını ya da daha kötüsü fazlasını almanın önüne geçersiniz.

4- Protein ve karbonhidrat alımına dikkat!

Kilo korumanın en etkili 10 yolu konusunu anlatırken bu karbonhidrat ve protein ayrıntısı üzerinde biraz daha konuşmak gerektiğini düşünüyorum. Protein ve karbonhidrat alımınıza dikkat edin. Aslına bakılırsa verdiğiniz kiloları bir daha geri almamanız büyük oranda yiyecek seçiminize bağlı. Özellikle de hangi tür karbonhidratları tükettiğinize. Eğer fazla miktarda beyaz ekmek, makarna, meyve suyu gibi işlenmiş karbonhidratlar tüketirseniz bu sizin kilo koruma mücadelenizi olumsuz etkiler.

Bunun yerine daha çok protein tüketmenizi öneririm. Çünkü protein tokluk hissi sağlar, iştahı kontrol eder.

Peki hiç mi karbonhidrat tüketmeyeceğiz? Elbette öyle bir durum söz konusu değil. Tam tersine yararlı karbonhidratları tüketmemiz sağlık açısından da kilo koruma açısından da önemli. Gelin faydalı
karbonhidratları bir kez daha gözden geçirelim. Yulaf, tatlı patates, baklagiller, yeşil sebzeler.

5-Susuz kalmayın

Kilo korumanın en etkili 10 yolu

Kilo korumanın en etkili 10 yolu deyip de bu maddeyi atlamak olmaz. Ne olursa olsun ister kilo vermeye çalışın isterseniz kilo korumaya, kendinizi asla susuz bırakmayın. Bedeni susuz bırakmamak kilo korumaya birkaç açıdan yardımcı olur. Öncelikle bol bol su içmek uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu önemli bir ayrıntı. Bir başka ayrıntı ise yeterince su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde aldığınız kaloriyi bu şekilde daha kolay yakabilirsiniz.

6- Yeteri kadar uyuyun

Aslında bunu kilo verme sırasında da yapıyordunuz. Kilo korumanın en etkili 10 yolu arasında da yer alıyor düzenli uyumak. Geceleri düzenli uyumamanın açlık hormonu üzerindeki etkilerini daha önce anlatmıştım. Denklem çok basit aslında. Yeterince uyumazsanız ya da gece çok geç saatlere kadar uyanık kalırsanız, ghrelin hormonu seviyesi yükselir ve bu da sizin açlık hissetmenize yol açar. Bunu önlemek için uykunuzu da disiplin altına almanız gerekir. Ayrıca gece uykunuzu alamazsanız ertesi güne kötü başlar ve egzersiz yapmak için gerekli motivasyonu da bulamazsınız.

7- Strese yenilmeyin

Kilo korumanın en etkili 10 yolu

Stresi kontrol altında tutmak aynı zamanda kiloyu kontrol altında tutmak anlamına geliyor. Hatırlayın lütfen, kilo verme sürecinde stres seviyenizi kontrol edemezseniz kortizol hormonunun yükseleceğini bunun da açlık krizlerine neden olacağını anlatmıştım. Bu durum kilo koruma sürecinde de geçerli. Stresten uzak durmak mümkün olmasa da en azından kontrol etmeyi öğrenin.

8- Egzersizi bırakmak yok

İşte kilo korumanın en etkili 10 yolu arasında gerçekten göz ardı edilmemesi gereken bir madde daha. Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra egzersiz programınızı bir yana atmayın. Zayıfladıktan sonra yeniden kilo alanların en çok yaptığı hatalardan biri de bu işte. Her ne olursa olsun aktif olun, egzersiz programınıza sadık kalın. Belki kilo verme sürecindeki kadar uzun sürelerde olmasa da en azından haftanın 4 günü 30’ar dakika yürüyüş yapın.Ya da hangi sporu seviyorsanız ona yönelin. Öyle ya da böyle kesinlikle hareketli kalın.

9- Kilo korumanın en etkili 10 yolu: İhanet etmeyin!

Kilo korumanın en etkili 10 yolu

Neden mi söz ediyorum? Birçok kişinin düştüğü hatadan. Çünkü kilo vermenin en etkili 10 yolu konusunda önemli bir ayrıntı bu. Birçok kişi hafta içi sağlıklı yeme alışkanlıklarını sürdürürken hafta sonu geldiğinde küçük hileler yapar hatta bazen bu büyük ihanetlere kadar uzanır. Yani sağlıklı beslenme alışkanlıkları hafta sonları bir kenara bırakılır. Uzun bir uğraş sonucunda kilo veren birçok kişi, hafta içi sağlıklı beslenmesine güvenerek hafta sonları zararlı besinler tüketir. Bu, belli bir yere kadar kabul edilebilir. Ama eğer hafta sonu kaçamakları bir alışkanlık haline gelirse verdiğiniz kiloları geri almanız hatta bunun üstüne çıkmanız tehlikesi bile olası. Bu yüzden bana sorarsanız bu tatlı kaçamakları abartmayın.

10- Eski yaşam tarzınıza dönmeyin

Kilo korumanın en etkili 10 yolu konusunun sonuna geldik. Aslında bütün okuduklarınız size bir yerlerden tanıdık geliyor değil mi? Bu anlattıklarımın çoğu kilo verme sırasında da geçerliydi. Benzerlerini kilo koruma sırasında da uygulamak durumundasınız. Çünkü bu bir yaşam tarzı. Yani kilo verdikten sonra eski kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarınıza dönerseniz, gösterdiğiniz büyük çaba havaya uçabilir. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenme tarzınızı, kilo korumanıza yardımcı olan yaşam alışkanlıklarınızı hayat boyu sürdürmek. Bu şekilde hem fazla kilolarınızdan kurtulursunuz hem de bir daha kilo almak gibi bir derdiniz olmaz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.