Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu

15 Şubat 2019- Bersu Ekinci0
ESY-022639949-1.jpg

Fazla kilolarınızı verdiniz, artık formdasınız. Sağlıklı besleniyor, düzenli egzersizi ihmal etmiyor, bol bol su içiyorsunuz. Peki arada sırada da olsa canınız farklı bir şeyler içmek istiyor mu? Ama öyle ya ambalajlı meyve sularından da asitli içeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Ama hiç mi farklı lezzetler denemeyeceğiz? Elbette deneyeceğiz. Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu tarifi vereceğim bugün size.  Hem son derece sağlıklı, hem de sadece beş dakikada hazırlanıyor!  Haydi gelin bakalım, kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu tarifine.

Birazdan yapımını anlatacağım elma şurubunun içindeki malzemeleri bir gözden geçirelim öncelikle.

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu

Kilo koruyan kan şekerini düzenleyen elma şurubu yaparken kullanacağımız ana meyve adından da anlaşılacağı üzere elma.

Bu meyvenin vitamin ve mineral deposu olduğunu biliyorsunuz elbette. Lifler açısından son derece zengin olan elma, kan şekerini de dengeliyor. Bu özelliğiyle de sizi uzun süre tok tutan bir meyve. Lif içeren elma kan şekerini dengeler. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırır elma tüketmek. Bunun yanı sıra elmanın kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu için kullanılan temel madde olan elma B1, B2, B6, C, K, ve E vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum, folik asit, lutein ve betakarotein açısından da son derece zengin.

Elmanın sağlık faydalarını bu şekilde özetledikten sonra gelelim kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu yaparken kullanacağımız diğer malzeme olan tarçına.

Tarçın metabolizmayı hızlandırır

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu

Kokusu ve tadıyla çok lezzetli bir baharat olan tarçının kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler tarafından çok tercih edilmesinin en önemli nedeni metabolizmayı hızlandırması. Tarçın bunun yanı sıra bol lif içerir, kan şekerini dengede tutar, açlık krizlerini önler.

Hurmanın sağlık faydaları

Kilo koruyan kan şekerini düzenleyen elma şurubu için kullanacağımız bir malzeme daha kaldı: Hurma. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak danışanlarıma özellikle ara öğünlerde tüketmelerini önerdiğim hurma, gerçekten de eşsiz bir besin. Çok sağlam bir protein kaynağı, kolesterolü düşürür, kemikleri güçlendirir, bol bol demir içerir.

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu nasıl yapılır konusuna.

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu: Nasıl yapılır?

Kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu

 • Elbette önce gerekli malzemeler
  Bir su bardağı su
  İki orta boy dilimlenmiş elma
  Bir tatlı kaşığı tarçın
  İki tane çekirdeği çıkarılmış hurma
  Birkaç diş karanfil

Bütün yapmanız gereken bu malzemeyi blender’a koyup karıştırmak. Fakat burada önemli bir ayrıntı var. Blender’ı önce düşük hızda çalıştırın, birkaç dakika sonra yüksek hıza geçin.

Toplam 5 dakika içinde kilo koruyan kan şekerini dengeleyen elma şurubu hazır. Bardaklarda servis yaparken dilerseniz üzerine birkaç diş karanfil de ekleyebilirsiniz.

Bu şurup, hem susuzluğunuzu giderecek, hem kan şekerinizi düzenleyecek hem de içeriğindeki malzeme sayesinde tatlı tüketme ihtiyacınızı sağlıklı şekilde giderecek.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.