Kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi

24 Aralık 2018- Bersu Ekinci0
ESY-004252412-1.jpg

Gelin haftaya biraz lezzetli bir şekilde başlayalım. Sizinle kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi paylaşayım. Üstelik son derece lezzetli. İçinde sadece somon balığı değil aynı zamanda nardan mandalinaya, bademden yeşil zeytine kadar çok çeşitli malzeme var.  Kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi sizi öncelikle ruhsal olarak doyuracak. Lezzetli bir yemeğin tadına varacaksınız. Bir yandan da vitamin, mineral, sağlıklı yağlar ve lif gibi beslenmenin ana unsurları da eksik kalmayacak. Haydi gelin başlayalım kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi konusuna.

Kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi: Gerekli malzemeler

Kilo aldırmayan sağlıklı somon balığı tarifi

Önce malzemeleri şöyle bir toparlayalım

200 gram bebek patates (ikiye bölünmüş)
2 tane kırmızı soğan (dörde kesilmiş)
1 yemek kaşığı zeytin yağı
1 orta boy somon dilimi
8-10 tane çekirdeği çıkarılmış yeşil zeytin
4 diş sarımsak
4 tane soyulmuş ve dilimlenmiş mandalina
Yarım narın taneleri
Bir avuç çiğ  badem
Çok az tuz ve biraz karabiber
Dilerseniz bir tutam kırmızı biber
Yarım bağ kıyılmış maydanoz

1 limonun suyu

Kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi için gereken malzemeler bunlar.  Böyle bakınca hazırlamak uzun zaman alacak gibi görünüyor ama kesinlikle öyle değil. Hem de kilo alma korkusu olmadan rahatça tüketebilirsiniz. Bu arada bu tarifin en uzun yanı malzemeleri saymak. Yani öyle saatler boyunca mutfakta kalmayacaksınız.

Nasıl yapılır?

Kilo aldırmayan sağlıklı somon balığı tarifi

Şimdi geçelim kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi uygulamasına, yani işin en zevkli kısmına.

Öncelikle fırını 200 derece kadar ısıtın. Kabuklarını soyup ikiye böldüğünüz bebek patatesleri, dört parçaya böldüğünüz kırmızı soğanı geniş bir fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağını da döküp yarım saat kadar fırında pişirin.

Bu malzeme fırındayken de mandalinaları soyup ister dilimleyin ister yuvarlak yuvarlak yanlamasına kesin.

Maydanozları ince ince kıyın, bir limonun suyunu üzerine ekleyip iyice karıştırın. Yeşil zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın. Narınızı taneleyin.

Kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi konusuna devam edelim.

Kilo aldırmayan sağlıklı somon balığı tarifi

Yarım saat sonra fırından çıkardığınız tepsiye yani zeytinyağı eşliğinde fırınladığınız bebek patates ve soğanların üzerine orta büyüklükte bir dilim somon balığını yerleştirin. Üzerine mandalinaları, biraz tuz ve biraz biberi, yeşil zeytinleri ekleyin.

Tepsiyi tekrar fırına verin. 15 dakika sonra kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi artık tarif olmaktan çıkmış sofranızda tüketmenizi bekliyor olacaktır.

Son olarak fırından çıkan yemeğin üzerine nar tanelerini, badem ve ince ince kıyıp bir limonun suyuyla terbiye edilmiş maydanozları, iyice ezdiğiniz dört diş sarımsağı da ekleyin.

İşte kilo koruyan sağlıklı somon balığı tarifi artık tüketilmek üzere sizi bekliyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.