Kilo verdiren beş yeşil sebze - BERSU EKİNCİ

25 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
adanama.jpg

Elbette kilo vermek ve bunu korumak bilinçli beslenme ve egzersizle ulaşılabilen bir hedef. Kısacık sürede mucize gerçekleşmesini beklemek pek de doğru değil. Ama şimdi size “mucizeye çok yakın” beş sebze ismi söyleyeceğim. Tok tutup metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemini düzenleyen bu yüzden de kilo vermeye yardımcı olan sebzeler bunlar. Kilo verdiren beş yeşil sebze deyince hemen öyle uzak ülkelerden gelen, adını bile zor söyleyebileceğiniz sebzeler gelmesin aklınıza. Hiç öyle değil! Bunlar her manavda ya da markette kolayca bulabileceğiniz hatta sık sık yemeklerinizde kullandığınız sebzeler. Gelin şimdi kilo verdiren beş yeşil sebze üzerindeki “gizem perdesini” kaldıralım. İşte kilo verdiren beş yeşil  sebze.

Maydanoz

Genellikle salataları ya da yemekleri renklendirmek için kullanılan maydanoz, aslında çok daha önemli etkilere sahip. Öncelikle yağ yakma özelliğine sahip. Bir başka önemi de ödem attırıcı olması. Maydanozun üzerine biraz limon sıkıp tükettiğinizde daha kolay kilo verebildiğinizi göreceksiniz. Eğer maydanozu tek başına tüketemiyorsanız salata ya da yemeklerinize katarak da tüketebilirsiniz.

Tere

Kilo verdiren beş yeşil sebze içinde en etkililerden biri de tere. Öncelikle tere, vücudunuzdaki yağ yakan hücrelerin çalışmasına olumlu katkıda bulunur.  Bu kadar da değil! Aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Lütfen unutmayın, bağırsaklarınızın tembelleşmesi kilo vermeyi zorlaştırır.  Eğer bu tür bir sorununuz varsa tere tüketmenizi öneririm.

Ama tere tüketirken dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var. Pişirmeyin, çiğ olarak tüketin.  Salata ya da yiyeceklerinize garnitür yaparak hem damak zevkinizi tatmin eder hem de  hem de sindirim sisteminizin çalışmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Roka

Aslında onu genellikle salata olarak biliyorsunuz. Kilo verdiren beş sebze arasında yer alan roka, A, C ve K vitaminleri içerir. C vitaminin iyi bir antioksidan olduğunu, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirdiğini belirtelim. K vitamini özellikle kemik sağlığı açısından çok önemli. A vitamini ise göz sağlığı için gerekli bir vitamin. Bunun yanı sıra roka bol miktarda folat, ve karotenoid de içerir. Bütün bu özelliklerine rağmen kilo verdiren beş sebze arasında yer alan rokanın kalorisi düşük ve tok tutucu özelliği var.

Ama dikkat! Eğer rokayı pişirirseniz sahip olduğu vitamin ve mineralleri kaybedebilir. Bu yüzden çiğ olarak tüketmenizi öneririm.

Dereotu

Kilo verdiren beş yeşil sebze arasında yer alanlardan biri de dereotu. Aslında dereotu da genellikle salata ya da zeytinyağlılarda süsleme unsuru olarak kullanılır.  Ama onun da hem kilo verme hem de sağlık üzerinde son derece önemli etkileri var.

Dereotu da metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma özelliğine sahip bir sebze.  Bol lifli olduğundan tüketildiğinde tokluk hissi yaratır.  Benim önerim dereotunu çorbalara ya da yemeklere karıştırıp tüketmeniz. Ayrıca tüm yemeklere ayrı bir lezzet katması da cabası!

Nane

Geldik kilo verdiren beş yeşil sebze arasında en ferahlatıcısına! Birçok kişinin tadını da kokusunu da çok sevdiği nane! Öncelikle, nanenin en önemli etkisi, sindirim enzimlerini düzenlemesi. Bu da bağırsak hareketlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Nanenin faydaları sadece bununla sınırlı değil. Yağ yakmayı da kolaylaştırır. Bütün bu etkilerden daha fazla yararlanmak için naneyi çiğ olarak tüketmenizi öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.