Kilo verdiren karbonhidratlar

26 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
ESY-009962278-1.jpg

Şaşırdınız değil mi? Gözlerinize inanamıyorsunuz büyük olasılıkla. Kalbiniz de coşkuyla çarpmaya başladı. Kilo verdiren karbonhidratlar belki de size göre aynı cümlede geçmesi imkansız üç kelime. Ama gerçeğin ta kendisi! Yani diyeceğim şu ki: Bugüne kadar duyduklarınızı, bildiklerinizi unutun.  Karbonhidrat yiyerek de kilo verebilir ya da formda kalabilirsiniz. Önemli olan doğru karbonhidratları seçmek. Haydi gelin bakalım kilo verdiren karbonhidratlar neler? Hangi karbonhidratlar kilo verdirir?  Hangi karbonhidratları yiyerek formda kalabiliriz?


Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin duydukları zaman bile tüylerini diken diken eden bir kelime “karbonhidrat.” Ama aslında doğru karbonhidratları seçip tüketirseniz hem kilo verme hem de kilo koruma konusunda muhteşem bir yardımcı.

Sözü uzatıp sizi daha fazla heyecanda bırakmak istemiyorum. O yüzden hemen başlıyorum kilo verdiren karbonhidratlar konusuna.

Bezelye

Kilo verdiren karbonhidratlar

Kilo verdiren karbonhidratlar konusuna bezelye ile başlayalım. Bu yuvarlak ve sevimli yiyeceğin içeriğine bakalım önce. Bir orta boy yemek tabağı bezelye, yaklaşık 13 gram karbonhidrat ve 5 gram da lif içerir. Ayrıca bir günde tüketilmesi gereken çinko miktarının da yüzde 12’sini karşılar. Bezelyenin kilo verdiren karbonhidratlar arasında yer almasının bir nedeni de bu çinko zaten. Çünkü çinko, size kendinizi tok hissettiren leptin hormonu düzeyinin düşmesini engeller. Hatırlarsanız bu hormon, beyninizi ,  artık doyduğunuz konusunda uyaran hormon.

Kilo verdiren karbonhidratlar arasında bir yıldız: Kinoa

Kilo verdiren karbonhidratllar

Beslenme dünyasının yıldızı kinoa da kilo verdiren karbonhidratlar arasında yer alıyor. Çok zengin bir protein kaynağı olan kinoa, vücut için gerekli olan tam 9 tane aminoasit de içerir. Bu aminoasitler de hem kilo verme konusunda hem de kasların artması konusunda son derece etkili.

Yulaf

Kilo verdiren karbonhidratlar

Kilo verdiren karbonhidratlar arasında önemli yer tutanlardan biri de yulaf. Özellikle sabah kahvaltıları için iyi bir seçenek olan yulaf, kan şekerini dengede tutar ve uzun süre tok hissetmenizi sağlar. İçerdiği lif de cabası. Yulafın içerdiği lif, vücuttaki hayati iç organların yağlanmasını da önler.

Arpa

Kilo verdiren karbonhidratlar

Arpa, bilinen en eski süper besinlerden biri. Bu besin, uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve iştahınızı dengeler. Bunun yanı sıra B vitamini ve protein açısından da zengindir. Kilo verdiren karbonhidratlar arasında yer alan arpayı salatalarınıza ya da çorbalara katabilirsiniz.

Armut

Kilo verdiren karbonhidratlar

İşte size kilo verdiren karbonhidratlar arasında lezzetli bir seçenek daha. Armudun en önemli özelliklerinden biri lif açısından zengin olması. Bu da hem uzun süre tok kalmanızı hem de sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Siyah fasulye

Kilo verdiren karbonhidratlar

Kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız tüketebileceğiniz kaliteli karbonhidratlardan biri de siyah fasulye. Bu besinin kilo verdiren karbonhidratlar arasında yer almasının en önemli nedeni çözünür lif açısından zengin olması. Bu da bel çevresinde biriken ve zamanla sizi kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türleri açısından risk altında bırakan yağlanmadan korur.

Tatlı patates

Kilo verdiren karbonhidratlar

Kilo verdiren karbonhidratlar konusuna tatlı patates ile devam edelim. Öncelikle beyaz patatesten daha az yağ içerir tatlı patates. Bunun yanı sıra kan şekerinizi dengede tutan adiponektin hormonunun seviyesini düzenler. Ayrıca tatlı patates lif açısından da zengindir ve tükettiğinizde hem kendinizi uzun süre tok hissedersiniz hem de vücudunuza gereksiz kalori yüklememiş olursunuz.

Konuyu bu şekilde kısaca özetledik. Son söz olarak eklemek istediğim önemli bir ayrıntı var. Elbette bütün bu besinler hem kilo vermek hem de kilo korumak açısından önemli. Ama sizsiz olun tüketirken abartıya kaçmayın, ölçülü davranın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.