Kilo verdiren yedi mucize meyve Bersu Ekinci

19 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Gelin şu gerçeği bir kere daha konuşalım… Biraz disiplin, biraz bilinçle başarılamayacak bir iş değil kilo vermek ve kilo korumak. Üstelik doğa bize bu konuda yardımcı olan bunca nimet sunarken! Bugün size kilo verdiren yedi mucize meyve konusundan söz edeceğim. Hepsi metabolizmayı hızlandırıp bedenimizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri bize sağlayan meyveler bunlar. Üstelik, evinizden çıkıp en yakındaki markette kolayca bulabilirsiniz hepsini. Önemli olan bu meyveleri, orantılı ve bilinçli bir şekilde tüketmek. Sizi fazla bekletmeden anlatayım kilo verdiren yedi mucize meyve hangileri.

Yaz güzeli karpuz

Kilo verdiren yedi mucize meyve deyip de karpuzdan söz etmemek olmaz. Bu sulu meyvenin 100 gramında sadece 30 kalori var. Bu önemli bir özellik. Buna ek olarak karpuz vücudunuzun su ihtiyacını da karşılar. Karpuz; yağ yakımını hızlandıran arjinin adlı aminoasit açısından da oldukça zengin.

Karpuzun sağlık faydalarını buradan hatırlayabilirsiniz.

Kilo vermek için armut

Amacınız sağlıklı bir şekilde kilo vermek ya da verdiğiniz kiloları bir daha geri almamaksa sofranızdan eksik etmemeniz gereken bir başka meyve de armut. Kilo verdiren yedi mucize meyve arasında yer alan armut, lif açısından son derece zengin. Bu özelliği sayesinde de size uzun süre tokluk hissi sağlar. Sindirimi de uzun zaman aldığı için kilo vermenize yardımcı olur. Ama armudun özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Zengin bir C vitamini kaynağı olan armut kolesterol seviyesini düşürmeye de yardımcı olur.

Bol vitaminli portakal

Çocukluğunuzdan beri duyuyorsunuzdur portakalın C vitamini kaynağı olduğunu. Buna ek olarak kilo verdiren yedi mucize meyve arasında da yer alıyor. Öncelikle düşük kalorili bir meyve, 100 gramında yaklaşık 47 kalori var. Kilo verme konusundaki etkisine gelince: Portakal yağ yakımını hızlandırır.

Yaban mersini metabolizmayı “koşturur”!

Süper besin olarak da bilinen yaban mersini antioksidan açısından çok zengindir. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırır. Düzenli tüketilirse insülin direncine, yüksek tansiyona ve kötü kolesterole karşı da etkilidir.

Yaban mersini ile göbek yağlarından kurtulmanın yollarını hatırlamak isterseniz ilgili yazı bu linkte.

Kilo verdiren yedi mucize meyve arasında en kırmızısı

Rengi ve görüntüsü bile son derece iştah açıcı olan çilek, kilo verdiren yedi mucize meyve arasında boşuna yer almıyor. Çilek, metabolizmanızı hızlandırır. Bunu da içeriğindeki leptin hormonuna borçlu olduğunu hemen hatırlatalım.

Çileğin sağlık faydalarına biraz daha yakından bakmak isterseniz ilgili yazının linki burada.

Şeftali açlık hissini önler

Kilo verdiren yedi mucize meyve konusundan bahsederken şeftaliyi atlamak olmaz. Bu meyvenin yüzde 89’u sudan ibarettir. Lif açısından zengin olan şeftali, bağırsak hareketlerini düzenler. Tokluk hissi sağlar.

Zayıflamaya yardımcı ananas

Ananas, öncelikle C vitamini zengini bir meyve. Bunun yanı sıra bol bol antioksidan içeriyor. Kilo verdiren yedi mucize meyve arasında yer almasının en önemli nedeni ise lifli yapısı. Açlık ataklarınızı gidermeye yardımcı olan ananas, lif yapısıyla da sindirim sisteminizi düzenler.

Ananasın zayıflamaya yardımcı beş özelliğini buradan okuyabilirsiniz.

Evet… Şimdilik bu kadar. Bir dahaki yazımda size meyve yemenin inceliklerini de anlatacağım. Hangi meyve ne zaman ve ne kadar yenir? Meyveyi ne zaman yersek kilo verir ve sağlıklı kiloda kalırız? Hepsini anlatacağım. Bunlar da bir başka yazının konusu…

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.