Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek

1 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
ANAGORS.jpg

“Neden sürekli aç hissediyorum?” “Çok uğraştığım halde neden kilo veremiyorum?” “Yiyorum ama bir türlü doymuyorum?” Bunlar kilo vermek isteyen ama bir türlü kilo veremeyen kişilerden en çok duyulan sorular. Zaman zaman bu tür sorularla kapımı çalan danışanlarımla da karşılaşıyorum. Yani bir türlü tokluk hissetmemek, kilo verememek yaygın bir sorun. Öyleyse gelin bu kez size Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmenin nedenleri konusunda bazı ayrıntılar vereyim. Kilo verme önündeki en büyük engel olan sürekli açlığın nedenlerini bir masaya yatıralım. Haydi başlayalım kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusuna.

Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek

Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek, bütünsel beslenme, diyet, yaz diyeti, kilo verme, kolay zayıflama, neden kilo veremiyorum

Sağlık sorunları: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusuna öncelikle tedavi gerektirecek sağlık sorunlarıyla başlamak istiyorum. Çünkü bunların üstesinden gelmeden kilo vermek mümkün değil. Peki kilo vermeye engel olan sağlık sorunları nelerdir? Hemen şöyle bir bakalım: Belki farkında değilsinizdir ama diyabet sorununuz olabilir. Diyabet hastalarının bir çoğu bir türlü doymadıklarından yakınır, özellikle de Tip 2 diyabette en çok rastlanan sorun bu. Ancak bu hastalığın tek belirtisi sürekli açlık hissi değildir. Bu yüzden bir doktora danışıp sıkı bir sağlık taramasından geçmeniz gerekir.

Kilo verme konusunda engel oluşturan sağlık sorunlarından biri de hipertiroid rahatsızlığı olabilir. Yani kandaki tiroid hormonu düzeyi normalden fazla olabilir. Bu da bitmek bilmeyen açlık hissine neden olabilir. Bu ihtimali de bertaraf etmek için bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Menopoz ya da adet önceki sendromu: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda değinmek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Menopoz dönemine girmek ya da adet öncesi dönem de açlık hissinin bir türlü bitmek bilmemesine yol açar. Her ikisinin nedeni de vücuttaki hormonal değişiklikler. Bunları denetim altına almak için de bir doktora danışmalısınız öncelikle.

Belki de bebek geliyor: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda bu maddeyi de atlamayalım. Sürekli açlığın nedeni hamilelik de olabilir. Yapılan araştırmalana göre anne adaylarının yüzde 60’a yakını normalden daha fazla yeme ihtiyacı duyuyor. Ama hayatınızın bu döneminde de kilo almak zorunda olmadığınızı, hatta hamileyken kilo almanın hem size hem bebeğinize zarar vereceğini hatırlatıp bunun için de önce bir doktora sonra da bir beslenme danışmanına gitmenizi öneririm.

Bütün bunlar, kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda  yardım almayı gerektiren durumlar. Ama şimdi gelelim tamamen bizim kontrolümüz altında olan belki de bazı önemli ayrıntıları atladığımız ya da bilmediğimiz için yaşadığımız o bitmeyen açlığın nedenlerine.

Bunları tüketmeden doyamazsınız!

Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek, bütünsel beslenme, diyet, yaz diyeti, kilo verme, kolay zayıflama, neden kilo veremiyorum

Yeteri kadar protein tüketmemek: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunun bu bölümüne çok önem verdiğim bir ayrıntı ile başlayacağım. Sürekli açlık hissetmenin ve kafanızın içinde dönüp duran “neden kilo veremiyorum”?” sorusunun yanıtı yeteri kadar protein tüketmemek olabilir. Kilo vermek istiyorsanız, beslenme programınızda yeteri kadar protein içeren gıdaya yer vermeniz gerekir. Çünkü bu gıdalar, sizi uzun süre tok tuttuğu gibi metabolizma hızlandırıp yağ yakmanıza da yardımcı olur. Kolayca bulabileceğiniz en basit protein kaynağı besinler ise yumurta, baklagiller, balık, kırmızı et. Elbette sağlıklı koşullarda pişirilmek suretiyle kilo verme konusunda en büyük yardımcınız olacak bu gıdalar.

Vücudunuz susuz kalıyor: Bir ayrıntıya daha bakalım kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda. Hatırlarsanız bir yazımda bazen açlık ise susuzluğun birbirine karıştırılabildiğinden söz etmiştim. Yani bazen açlık hissinin altında yatan asıl neden aslında susuz kalmanız olabilir. Yeteri kadar su alınmadığında vücudunuz bunu açlık hissiyle karıştırabilir. O yüzden eğer kilo vermek, zayıflamak istiyorsanız vücudunuzu asla susuz bırakmayın. Yeteri kadar su içmek, hem tokluk hissi sağlar hem metabolizmanızı hızlandırır hem de vücudunuzu toksinlerden temizler.

Sağlıklı yağ tüketmiyorsunuz: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda değinmek istediğim önemli ayrıntılardan biri daha. Geçmişte, kilo vermek için yağ yemeyi bir yana bırakmak gerektiğine dair bir inanış vardı. Ama bu tam olarak doğru değil. Çünkü vücudun sağlıklı yağlara da ihtiyacı var. Ama dikkat lütfen: Sağlıklı yağlara! Yapılan bilimsel araştırmalara göre yağ tüketmeyi tamamen hayatından çıkaranlar çok daha çabuk açlık hissediyor. Bu yüzden kilo vermek için sağlıklı yağ tüketmek gerek. Peki sağlıklı yağ kaynakları neler? Hemen şöyle kısaca bir hatırlatayım: Avokado, çiğ badem, fındık, ceviz, çekirdek gibi kuru yemişler. Ama hemen bunları da kısıtlı miktarda tüketmek gerektiğini hatırlatayım. Az miktarda zeytinyağı da bu anlamdaki ihtiyacınızı karşılar.

Bu hataları yaparsanız açlığınız bitmez

Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek, bütünsel beslenme, diyet, yaz diyeti, kilo verme, kolay zayıflama, neden kilo veremiyorum

Şimdi de kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda başka bir başlık açalım. Bazen beslenme konusunda yaptığınız bazı hatalar da sürekli açlık hissetmenize yol açar. Hemen onlara da bakalım.

Rafine karbonhidrat tüketiyorsunuz: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda en çok yapılan hatalardan birine bakalım. Eğer sürekli rafine karbonhidrat tüketiyorsanız, yani hamur işleri, şekerlemeler, cipsler yiyorsanız doymak da kilo vermek de mümkün değil. Çünkü bu tür yiyecekler yediğinizde ilk anda doyarsınız ama kısa süre sonra daha çok açlık hissedersiniz. Çünkü bu tip sağlıksız yiyecekler kan şekeri dengenizi bozar ve kısa sürede yeniden ve daha fazla acıkmanıza, sonuç olarak gereğinden fazla yemenize yol açar.

Hızlı yemek yiyorsunuz: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda yapılan hatalar başlığı altında bu madde önemli. Yemeklerinizi çok hızlı yiyor olabilirsiniz. Bu da doymak için çok daha fazla yiyecek tüketmenize yol açar. Eğer kilo vermek istiyorsanız özellikle de “atıştırma” alışkanlığından vazgeçin. Bunun yerine sağlıklı besinlerden oluşan yemeğinizi bir masanın başına oturarak ve yavaş yavaş çiğneyerek tüketin. Böylece hem beyniniz yemek yediğinizi algılayacak hem de çok fazla yemeden doyacaksınız.

Uykusuz kalıyorsunuz: Kilo verme önündeki büyük engellerden biri de bu. Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda bu maddeyi açmamın nedenine gelince: Sağlıklı bir insanın en az 8 saat kaliteli bir uyku uyuması gerekli. Bunun eksikliği, kilo vermek konusunda engel teşkil etmek bir yana kilo alma sebebi bile olabilir. Neden mi? açlık hormonu da denilen Ghrelin uykusuz kaldığınızda yeteri kadar uyuyamadığınızda çok daha fazla salgılanır. Bu da yemek yeseniz bile kendinizi yeterince doymamış hissetmenize yol açar. Bu yüzden sağlıklı ve kaliteli bir gece uykusuna önem verin.

Stres altındasınız: “Kendimi kötü hissedince neden tatlılara saldırıyorum?” “Gergin olduğumda neden hemen acıkıyorum?” diye düşünüyorsanız bu maddeyi dikkatle okumanızı öneririm. Bütünsel beslenme anlayışına göre bir insanın doyurulması gereken tek açlığı bedensel değil, aynı zamanda duygusal açlık da söz konusu. Yani bunun da tatmin edilmesi gerekli. Neden mi? Çünkü bazen duygusal sorunlar, özellikle de stres açlık duygusuna yol açar. Bunun ana sebebi de bu tür gerilim durumlarında vücudun kortizol hormonu salgılaması. Zincirleme reaksiyon, gerilim durumlarında, stres altında daha fazla yiyecek tüketmeye yöneltir insanı. Bunu önlemek için de stresi kontrol altına almayı öğrenmek gerek.Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunda söylemek istediklerimden biri de bu ayrıntı.

Fazla alkol tüketiyorsunuz: Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusunu bu maddeyle toparlayalım. Elbette alkol tüketmek sağlığı olumsuz etkiler. Arada sırada bazı kutlamalar ya da özel günlerde bir kadehten fazla zarar gelmez. Özellikle de ertesi gün beslenme programını, bunu telafi edecek şekilde düzenlerseniz. Ama eğer alkol tüketimini abartırsanız iştahınızı denetim altına almanız da güçleşir. Çünkü alkol, tokluk hissetmeyi sağlayan leptin hormonunun seviyesinin düşmesine neden olur, bunun sonucunda da aldığınız alkol miktarını artırdıkça iştahınız açılır ve daha çok yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Bu yüzden eğer bu tür bir alışkanlığınız varsa bundan kurtulmanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.