Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler

23 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
esk.jpg

Aslına bakılırsa kilo vermek isteyen ve bunun için bir beslenme danışmanına başvurmak yerine yalnız başına yola çıkan birçok kişiden sık sık duyuyorum. Bir yandan kilo vermek isterken bir yandan da beklenmedik anlarda gelen ve zayıflama sürecine sekte vuran açlık krizleri! Öyle ki bu açlık krizleri bazen, bazı kişilerin kilo verme amacına giden yoldan geri dönmesine bile neden oluyor. Oysa böyle olmak zorunda değil. Tam da bu konuda destek olan yani kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler var. Yapılması gereken tek şey, bu yiyecekleri bilmek ve ölçülü şekilde beslenme programında yer vermek. Yani burada yine akılcı beslenme devreye giriyor. Bence en iyisi bir beslenme danışmanının kapısını çalıp bu konuda yardım almak. Ama yine de bilinmesinde fayda olan kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereceğim size. Bakalım hangi yiyecekler uzun süre tok tutar?

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunu anlatırken çok önemli kilometre taşlarında söz etmek istiyorum şimdi size. Hangi grup yiyecekleri tüketirseniz kilo vermek, zayıflamak konusunda daha emin adımlarla yol alırsınız bunları birer birer anlatacağım.

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunu biraz önce de söylediğim gibi gruplar halinde anlatacağım. Bir de belki çok önemsemediğiniz ama kilo verme konusunda gerçekten etkili olan bir ayrıntıya değineceğim. Haydi başlayalım!

Yeteri kadar protein tüketin

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusuna bu önemli ayrıntıyla başlamak istiyorum. Eğer yeteri kadar protein almadan kilo vermeye çalışırsanız, büyük olasılıkla sonuç çok da başarılı olmaz. Neden mi? Çünkü protein, zayıflamak isteyen bir kişinin en büyük yardımcısı. Öncelikle, uzun süren tokluk hissi sağlar. Ayrıca düzenli egzersizle birleştiğinde de kas kütlesinin artmasını sağlar. Yeri gelmişken en sağlıklı şekilde protein alabileceğiniz ve en kolay bulunan besinleri burada sıralayayım. Elbette sağlıklı koşullarda pişirilmek üzere kırmızı et, tavuk, balık, baklagiller, yumurta en kolay protein alabileceğiniz besinler.

Beslenme planınızda daha fazla sebze bulunsun

Gelelim kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda bir başka önemli ayrıntıya. Beslenme programınızda daha fazla sebzeye yer verin. Diyelim ki ana öğününüzde kırmızı et tüketiyorsunuz, yanında sağlıklı bir sebze yemeği ya da salataya da yer verin. Sebzeler, içerdikleri lifler sayesinde tokluk hissi sağlar. Ayrıca artık söylememe gerek yok A’dan Z’ye vücudunuz için gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri almanıza da yardımcı olur.

Sağlıklı yağlardan uzak kalmayın

Eski zamanlarda, yani insanların kilo vermek için “diyet” yaptıkları zamanlarda çok da doğru olmayan bir inanış vardı: Eğer kilo vermek istiyorsanız yağı hayatınızdan çıkarın… Oysa sağlıklı yağlar tüketmezseniz, sağlıklı bir şekilde kilo vermek de mümkün olmaz. Sağlıklı yağların konumuzla ilgili yanı, tokluk hissi sağlamaya yardımcı olması. Sağlıklı yağ denilince ilk akla gelenlerden biri avokado, diğeri kuru yemişler bir diğeri de somon balığı. Elbette bu yiyecekler sağlıklı yağ içeriyor diye sınırsıza tüketmeyeceksiniz. Belirli ölçülerde tükettiğinizde kilo verme konusunda nasıl faydalı olduklarını göreceksiniz zaten. Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda değinmek istediğim ayrıntılardan biri de işte bu.

Yani özetle kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunu anlatırken söylemek istediğim şu: Sağlıklı yöntemlerle pişirir ve akılcı bir şekilde tüketirseniz, neyi ne kadar yiyeceğinizi bilirseniz hem sağlıklı kalır hem de fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

Uykusuz kalmak kilo aldırır

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler

Şimdi gelelim kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda iki farklı ayrıntıya. Aslında bunlardan biri doğrudan yiyeceklerle ilgili değil. Ama kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak konusunda çok önemli. Peki ne mi bu ayrıntı? Düzenli uyku! Kilo verme konusundaki önemine gelirsek… Gecede 7 ile 9 saat arasında uyumak, hem genel sağlığınızı olumlu etkiler hem de vücudunuzu mutlu eder. Yetersiz uyku, vücudunuzun hormon dengesini bozup sizi enerjisiz bırakarak gereksiz ve fazla yiyecek tüketimine sebep olur. Yani uykusuz kaldığınızda beyniniz, bedeninize bir türlü toplayamadığı enerjiyi elde etmek için yemek yemeniz gerektiği mesajını gönderir. Böyle zamanlarda genellikle de şekerli ve aslında hiçbir yararı olmayan yiyeceklere yönelmek olası. İşte bunun için her gece erken yatın ve düzenli bir uyku çekin.

Kahve iyi bir ara öğündür

Şimdi de gelelim kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda söylemek istediğim son ayrıntıya. Kahve tüketmenin tokluk hissi sağlamaya yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Bir yandan size enerji veren kahve, aynı zamanda midede doluluk hissi yaratarak gereksiz yiyecek tüketmeyi önler. Hatırlarsanız kahvenin, özellikle de Türk kahvesinin, yanında üç ya da dört tane bademle birlikte çok iyi bir ara öğün olduğunu daha önce anlatmıştım. Ama bir dakika! Kahveye tamam, ama şekersiz olması ya da içine krema gibi başka herhangi bir katkı maddesi eklenmemek kaydıyla! Tabii bunu okuduktan sonra kendinizi aç bırakıp sadece şekersiz kahve içerek kilo vermeye çalışmamanız gerektiğini de eklemek istiyorum.

Eğer uzun süre tok kalmak için hangi besin grubundan hangi yiyecekleri tüketebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu konudaki daha ayrıntılı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.