Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar

30 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0
beli.jpg

Kimi zaman danışanlarımdan kimi zaman da çevremden duyuyorum. Bazen insanlar kilo vermek için ellerinden geleni yaptıkları halde sonuç hüsran oluyor. Onlara sorarsanız her şey kurallara uygun ilerliyor, ama sonuç beklenildiği gibi olmadığına göre demek ki bir yerlerde bir hata var. Bugün size kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar neler bunları sıralayacağım. Zaman zaman farklı açılardan değindiğim bu konuda akılda kalması açısından bir toparlama yapacağım. Çünkü bazen sizin doğru sandığınız, istenilen sonucu vereceğini düşündüğünüz bazı adımlar tamamen başka bir yöne gitmenize neden olabiliyor. Gelin isterseniz kısaca bir göz atalım kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar konusuna.

Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar: Tartıyı takıntı yapmayın

1- Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar denilince ilk aklıma gelenlerden biri tartıya çıktığınızda göreceğiniz rakama odaklanmak. Ama unutmamak gerekir ki siz beslenme danışmanınızın önerdiği programı harfiyen uygulasanız da bazen orada göreceğiniz rakam sizi tatmin etmeyebilir. Çünkü bu, sadece kilonuza değil başka bir takım unsurlara da bağlı. Kadınsanız regl dönemi, hormonal değişiklikler, ödem tutma ihtimali, sindirim sisteminizin çalışıp çalışmadığı gibi. Elbette kilo verme ya da kilo kontrolü sırasında tartılmak önemli ama bunu bir takıntı haline getirmeden.

2- Gelelim kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar konusunda bir başka önemli ayrıntıya. Bu da sık sık tekrarlanan bir hata. Sizce ne olabilir bu? Evet, öğün atlamak. Birçok kişi özellikle de hızlı kilo vermek, bir an önce zayıflamak isteyen birçok kişi öğün atlayarak, neredeyse yarı aç gezerek amacına ulaşmaya çalışır. Ama şunu hiç unutmayın, kilo vermek, aç kalmak değildir. Tam tersine sağlıklı besinlerle ve düzenli şekilde yiyecek tüketmek demektir.

3- Diyelim ki öğün atlamıyorsunuz. Hem ara öğün hem ana öğünlerinizi düzenli şekilde tüketiyorsunuz. Peki ne diyorsunuz? Kilo vermek, zayıflamak için yeteri kadar protein almanız gerekir. Bunun yanı sıra lif ve faydalı yağlar içeren besinleri tüketmelisiniz.

‘Diyet’ kelimesini görürseniz o üründen uzak durun

Kilo verme sırasında yapılan hatalar

4- Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar konusunda en yaygın olanlardan biri de üzerinde “diyet” ibaresi bulunan yiyecekleri tüketmek. Bir kez daha tekrarlamak isterim ki bu tür besinler sağlıklı değil ve kilo verme konusunda da en ufak bir faydası bile yok.

5- Yaygın hatalardan birine daha sıra geldi. Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar arasında en çok tekrarlananlardan biri de egzersizle ilgili. Bu ayrıntıyı da iki bölümde incelemek mümkün. Kilo vermek isteyen bir kısım insan gereğinden çok fazla egzersiz yapıyor, bir grup da tam tersine hiç egzersiz yapmıyor. Oysa bu konuyu da dengelemek gerek. Abartıya da tembelliğe de kaçmadan düzenli olarak egzersiz yapmak kilo verme sürecinde son derece gerekli bir durum. Çünkü kilo verirken yağlarla birlikte bedeninizdeki kas kütlesinden bir miktar da kaybedersiniz. İşte bunu engelleyip sadece yağ yakıp kas kitlenizi geliştirmek için düzenli egzersiz yapmanız gerek.

6- Kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar konusunda en sık karşılaşılanlardan birine daha sıra geldi: Şekerden bir türlü uzaklaşmamak. Üstelik bu konuda çok ince bir çizgi var ki birçok kişi de hatayı orada yapıyor zaten. Şöyle anlatayım. Diyelim ki sağlıklı besleniyorsunuz, işlenmiş şekeri de hayatınızdan çıkardınız. Bu güzel. Fakat eğer şişelenmiş ya da ambalajlanmış meyve suları içiyorsanız en çok yapılan o hatalardan birini yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu tür içecekler tahmin bile etmeyeceğiniz kadar yüksek oranda şeker içerir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.