Kilo verme sırasında yapılan hatalar - BERSU EKİNCİ -

3 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
ESY-016542241-2.jpg

Hiç düşündünüz mü kilo vermek için o kadar çabaladığınız halde neden bir türlü amacınıza ulaşamıyorsunuz? Neden deyim yerindeyse ‘aç gezdiğiniz halde’ bir gram bile veremiyorsunuz? Bunun nedeni kısaca şu: Kilo verme sırasında yapılan hatalar. Bazen yanlış inanışlar ve yanlış uygulamalar, kilo vermeyi zorlaştırır hatta imkansız hale getirir. Biraz bunlardan söz etmek istiyorum size. İşte kilo verme sırasında yapılan hatalar.

Sadece tartıdaki rakama odaklanmak

Zayıflamak için adım attığınız yolda tartıya çıkıp ibrenin gösterdiği rakamı düzenli olarak izlemek, ona göre beslenme ve egzersiz programına yön vermek normal bir davranış. Ama bir yere kadar! O tartının ibresinin gösterdiği rakam, kilo değişiminin bir simgesi. Ama kilo birçok unsurdan etkilenir. Vücudunuzda toplanan ödem, en son öğününüzü ne zaman yediğiniz, tartılmadan ne kadar zaman önce sıvı aldığınız, eğer kadınsanız adet döneminde olup olmadığınız gibi unsurlar bu konuda ilk akla gelenler. Diyelim ki tartının ibresi sizi mutlu edecek bir rakam göstermiyor. Bu, belki de sizin kilo vermediğiniz anlamına gelmiyor. Belki de ödem tuttunuz. Elbette beslenme danışmanınızın önerdiği sıklıkta tartılın ama ibrenin gösterdiği rakamı takıntı haline getirmeyin.

Çok fazla ya da çok az yemek

Kilo verirken yapılan hatalar arasında çok önemli bir yer tutuyor bu madde. Düz mantıkla düşündüğümüzde aldığımız kaloriyi azalttığımız zaman kilo vermemiz gerekir. Yani bir başka açıdan okursak bu, aldığınızdan çok daha fazla kalori yakmanız gerektiği anlamına geliyor. Geçmişte az kalori alırsak kolay zayıflayacağımıza dair bir inanış vardı. Ama bu artık çok eskilerde kaldı. Vücudun kalori yakım hızı ve süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ya da belki siz sağlıklı beslendiğinizi düşünürken yakabileceğinizden fazlasını alıyor olabilirsiniz.

Buna ek olarak çok düşük kalorili diyetlerin kilo verme konusunda işe yaramadığı da artık bilinen bir gerçek. Düşük kalorili diyetlerde kaybettiğiniz, yağ değil kas. Ayrıca bu tür beslenme programlarının metabolizmayı yavaşlattığını da bir kere daha hatırlatmak isterim. Bu yüzden siz siz olun beslenme danışmanınızın önerdiği programa harfi harfine uyun.

Gereğinden fazla ya da az egzersiz yapmak

İşte kilo verme sırasında yapılan hatalar arasında yaygın olanlardan biri daha. Diyelim ki kilo verme sırasında aldığınız kalori miktarını iyice azalttınız buna karşılık abartılı şekilde egzersiz yapmaya başladınız. İşte büyük hata! Bu da biraz önce söylediğim sonuca yol açar. İstediğiniz kadar düşük kalori alıp deliler gibi spor yapın kilo veremezsiniz. Çünkü metabolizmanız yavaşlar.

Bunun yanı sıra kilo verme sırasında abartılı şekilde spor yapmak da sandığınız gibi sağlıklı değil. Çalışmaların gösterdiğine göre kilo vermek için aşırı egzersiz yapmak sizi strese sokar.

Bu konuda bir not daha. Kilo vermek istiyorsanız kardiyo egzersizleriyle ağırlık egzersizlerini dengelemeniz gerekir.

Diyet yiyecekler tüketmek

İşte kilo verme sırasında yapılan hatalardan biri daha. Siz zayıflamak istediğiniz için “diyet” ya da “yağ oranı düşük” gibi ifadelerle pazarlanan ürünlerin sağlıklı ve tam da size göre olduğunu düşünebilirsiniz. Ama gerçek pek öyle değil. Hatta bu tür besinler tam tersi etki yapar. Kilo vermeye çalışırken kilo alabilirsiniz. Neden mi? “Diyet” etiketiyle satılan bu ürünler çok yüksek miktarda işlenmiş şeker içerir. Bu da kan şekeri dengenizi bozarak doymak isterken birkaç saat sonra yeniden ve daha çok aç hissetmenize yol açar. Bu yüzden bu tür ürünler yerine işlenmemiş sağlıklı gıdalara yönelin ve bunları dengeli şekilde tüketin.

Yeterince protein tüketmemek

Kilo verme sırasında yeterince protein almak amacınıza giden yolun en önemli kilometre taşlarından biridir. Öncelikle yeterli protein almak sizi uzun süre tok tutar. Böylece kan şekeri dengeniz sağlanır ve açlık hissine teslim olmazsınız.

Yeterince lifli besin tüketmemek

İşte kilo verme sırasında yapılan hatalar arasında önemli bir madde daha. Yeterince lifli besin tüketmemek. Yetersiz lif tüketimi kilo verme sürecinizi yavaşlatır. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki lifli gıdalar midenizde suyu tutan bir jel görevi görerek çok fazla gıda tüketmenizin önüne geçer.

Çok sık yemek

Kilo verme sırasında yapılan hatalar deyince bu maddeye de ayrı bir önem verdiğimi belirtmek isterim. Elbette kan şekeri dengemizi korumak için ara öğün tüketmemiz gerekiyor. Peki ya bunu abartırsak? Özellikle de ara öğün seçimlerimizi bilinçli bir şekilde yapmazsak, yolumuz kilo kaybetmek bir yana kilo almaya kadar uzanır. Ana öğünleri ve ara öğünleri dengelemek için dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı kahvaltıyı kesinlikle atlamamak. Yapılan araştırmalara göre kahvaltıyı atlayan kişiler, günün geri kalanında çok daha fazla yiyecek tüketmeye eğilimli oluyor. Ondan sonra da ara ve ana öğünleri dengeli bir şekilde tüketmemiz gerekiyor.

Hiç yağ tüketmemek

Belki de kilo verme sırasında yapılan hatalar arasında en yaygını bu. Yağı tamamen hayatınızdan çıkardığınızda kolayca kilo vereceğinizi düşünmeyin. Tam tersine vücudumuzun sağlıklı yağlara da ihtiyacı var. Üstelik dengeli şekilde tüketilirse bu yağlar kilo vermeye de yardımcı oluyor. Kilo verme sırasında avokado, Hindistan cevizi, zeytinyağı ve Omega 3 içeren tüm sağlıklı yağları dengeli şekilde tüketebilirsiniz.

Kilo verme sırasında yapılan hatalar arasında en yaygını

Şimdi gelelim konunun bam teline! Yani kilo verme sırasında yapılan hatalar arasında en yaygın olan ve motivasyonu en çok düşürene: Gerçekçi olmamak ve acele etmek.

Kilo vermenin geçici bir süreç olmadığını, amacınıza ulaşsanız bile hayat tarzınızı değiştirmenizi gerektirdiğini unutmayın. “Şu kiloları bir vereyim de sonra istediğimi, istediğim kadar yerim” düşüncesini aklınızdan çıkarın öncelikle.

Sonra da bir sabah diyete başlayıp ertesi günün akşamı fazla kilolarınızdan kurtulmayı beklemeyin. Sakin olun, paniğe kapılmayın. Sakın unutmayın, beslenme danışmanınızın önerilerini uygularsanız fazla kilolarınızdan kurtulmamak için hiçbir neden yok. Motivasyonunuzu düşürmeyin ve emin adımlarla yola devam edin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.