Kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata - BERSU EKİNCİ

4 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Hayatı zorlaştırıp sağlığı tehdit eden fazla kilolardan kurtulmayı kim istemez ki! Hem de olabildiğince çabuk. Ama işte bu “çabuk” kısmının üzerinde biraz durmak istiyorum. Bugün, kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan söz etmek istiyorum size. Çünkü bazen insan fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterken aslında tam tersi etki gösteren hatalar yapabiliyor. Gelin şimdi size kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata neler kısaca anlatayım.

1- Öğün atlamak

En tehlikeli madde ile başlayayım. Kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında ilk sırada çok önemli bir madde var: Öğün atlamak! Siz siz olun sakın böyle bir şeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Kilo vermeye çalışmak bazı öğünleri atlamak anlamına gelmiyor. Tam tersine dikkatli ve düzenli bir şekilde yiyecek tüketmek önemli bu noktada. Bir öğün atladığınızda diğer öğünde gereğinden fazla yemek zorunda kalacağınızı sakın unutmayın. Bu yüzden beslenme danışmanınızın sizin için hazırladığı programı sıkı sıkıya uyun.

2- Kendinizi aç bırakmak

Kilo verme sürecinde yapılan en korkunç hatalardan biri de kendinizi açlığa mahkum etmek. Bu da biraz önce anlattığım öğün atlama maddesi ile bağlantılı aslında. Bir kere aç kalmak, kan şekeri dengenizi bozar. Bunun sonucunu ise artık hepimiz biliyoruz: İnsülin direnci oluşması, denetlenemeyen açlık krizleri ve sonunda kilo vermeye çalışırken belki de üstüne kilo almak. O yüzden bir kez daha tekrarlıyorum, kilo verme sürecinde ne öğün atlayın ne de kendinizi açlığa mahkum edin.

3- Yeteri kadar uyumamak

Geceleri yeteri kadar uyuyamıyor musunuz? Eğer öyleyse fazla kilolarınızdan kurtulmak sizin için epey zor demektir. Kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında sağlıklı uyku eksikliği de var. Nasıl mı oluyor bu? Bakın, işler şöyle gelişiyor: Yeteri kadar uyumamak, leptin hormonu seviyesini düşürür. Bu durumda da bünyeniz, aşırı miktarda açlık hormonu üretir. Sonuç olarak sürekli bir şeyler yemek ihtiyacı hissedersiniz. Bunun yanı sıra yeteri kadar uyumamak, enerji seviyenizi düşürür. Durum böyle olunca da enerjinizi yükseltmek için bol şekerli ve kalorili gıdalara yönelirsiniz. Gördüğünüz gibi uykusuzluk bir tür sarmal gibi kilo vermenizin önünde büyük bir engel olarak dikilir.  Konunun bu noktasında bir yetişkinin 7 ile 9 saat arasında uyuması gerektiğini hatırlatayım. Eğer geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, kendinize sağlıklı bir ‘uykudan önce’ programı hazırlayabilirsiniz.

Sizi sağlıklı bir uykuya hazırlamaya yardımcı olan sağlıklı gece alışkanlıklarını buradan hatırlayabilirsiniz. 

4- Yeterince lifli gıda tüketmemek

İşte kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında önemli yeri olan bir ayrıntı daha. Kilo vermek istiyorsanız, sindirim sisteminizi düzenli olarak çalıştıracak lifli gıdaları yeteri kadar tüketmek zorundasınız. Lifli gıdalar, bunun yanı sıra tokluk hissi de yaratır ve aşırı yiyecek tüketmenizi önler. Bir başka güzel yanı da kan şekeri seviyenizi düzenlemesidir. Bu yüzden kilo verme sürecinde bol bol lifli gıda tüketmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

5- Yağsız ve diyet gıdalara yönelmek

Şimdi gelelim kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata konusunda üzerinde dikkatle durulması gereken bir başka maddeye: “Yağsız” ya da “diyet” etiketiyle pazarlanan yiyeceklere sarılmak öyle tehlikeli ki! Evet, ilk anda bu tür besinlerin sağlıklı ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Ama gerçek pek de öyle değil. Çünkü piyasada yağ oranı düşürülmüş ya da yağsız diye satılan ürünlerin bir çoğu başta şeker olmak üzere sadece kilo verme sürecine değil sağlığa zararlı maddeler içerir.

6- Gerçek dışı beklentilere kapılmak

Kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında şunu da saymam gerek: Büyük hayellere kapılmak! Elbette fazla kilolardan olabildiğince çabuk kurtulmaya çalışmak anlaşılabilir bir durum. Bu amaca ulaşmak için elden geleni yapmak da. Ama yine de bütün fazla kilolarınızdan bir anda kurtulabilmenin pek de mümkün olmadığını hatırlayın. Kilo vermenin sabır ve disiplin gerektirdiğini de! Beslenme danışmanınızın önerilerini harfi harfine uyarak sağlığınızı kaybetmeden kilo verebileceğinizi ama bunun biraz zaman alacağını baştan kabullenin.

7- Baskülün üzerinde yaşamak!

Evet, kilo verme sürecinde düzenli olarak tartılmak ve ilerlemenin yani kilo kaybının ne düzeyde olduğunu yakından takip etmek mantıklı. Ama şunu da unutmamak gerekir: Kilo vermek öyle bir ya da iki günde sonuçlanacak bir süreç değil. Sabırla ve disiplinle uygulanması gereken, ağır ilerleyen bir süreç. O yüzden kilo verme programına başlar başlamaz hemen ertesi gün büyük beklentiler içinde tartıya çıkmak sizi hüsrana uğratabilir. Bu hüsran da motivasyonunuzu olumsuz etkiler.

8- Tükettiğiniz sıvıların içerdiği şekeri görmezden gelmek

Fazla miktarda sıvı tüketmek de kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında yer alıyor. Ama lütfen dikkat! Sıvı dedim, su demedim. Elbette bol bol su içmeniz gerekir. Ama su yerine meyve suları başta olmak üzere diğer sıvıları koymanızı önermem. Buna evde hazırladığınız taze meyve suları da dahil. Neden mi? Bu tür içecekleri tüketmeniz, beyninizin iştah merkezine yeterli ve etkili şekilde “doymuş olduğunuz mesajını” göndermez. Ama katı yiyecekler beyninizin iştah merkezini daha hızlı ve tatmin edici bir şekilde uyarır. Bu bir etken. İkincisi ise meyveler ve meyve suları da dahil şeker içerirler. Kilo verirken yapılan hatalardan biri de tüketilen bu meyve sularının içindeki şekeri görmezden gelmek ya da dikkate almamaktır.

9-Dengesiz egzersiz yapmak

Kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata arasında kardiyo egzersizlerine fazla ağırlık vermek de sayılabilir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli olarak uygulayacağınız egzersiz programı kilo vermenizi hızlandırır. Kardiyo da yağ yakmak için idealdir. Ama sağlıklı beslenip spor programınızı da aksatmadığınız halde bir süre sonra kilo verme düzeyinizin yavaşladığını ya da istediğiniz gibi ilerlemediğini görebilirsiniz. Bunun nedeni kardiyoya fazla yüklenip güç ve direnç egzersizlerini azaltmanız olabilir. O yüzden bu konuda da planlı ve programlı yol almanız gerekir. Yani hem direnç egzersizlerini hem de kardiyo çalışmalarını dengeli bir şekilde sürdürmelisiniz. Hatta bunlara ek olarak yoga ya da pilates de deneyebilirsiniz.

10- Ara öğünleri dikkatsizce tüketmek

Şimdi gelelim kilo verme sürecinde en çok yapılan hataya. Sağlıklı yiyecekleri abartılı şekilde tüketmek! Tükettiğiniz yiyecekler her ne kadar sağlıklı olsa da kilo vermenize destek de sağlasa yine de onları sınırsız şekilde tüketmemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Çünkü bu yiyecekleri bile fazla yemek, bedeninize fazla kiloların gelmesi demektir. Bu yüzden sadece hangi besinleri tükettiğinize değil bunları ne kadar tükettiğinize de dikkat etmeniz gerekir. Sağlıklı yiyecekleri aşırı tüketmek belli bir noktaya kadar denetlenebilen bir hata. Bunun bir adım ötesi ise ara öğünleri bilinçsizce tüketmek. Açlık krizine girmenizi engelleyecek ara öğünleri bilinçsizce tüketmeniz hiç beklemediğiniz bir sonuca yani kilo vermeye çalışırken kilo almanıza neden olabilir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.