Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar

21 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
des.jpg

Kilo vermek ve incecik görünmek daha da önemlisi sağlıklı olmak istiyorsunuz. Üstelik bu durum kalıcı olsun istiyorsunuz. Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Ama bir yandan da bunun bazı insanlara “rüya” ya da “gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal” gibi geldiğinin de farkındayım. Oysa gerçek bunun tam tersi, yani bunu yapabilirsiniz. Yeter ki bazı önemli konularda hayata düşmeyin. Gelin bugün size kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar neler biraz bundan söz edeyim. Bunların düzeltilip yerine daha sağlıklı alışkanlıkların konulması da hiç zor değil üstelik. Yeter ki ne yaparsak kilo vermek için bize engel olur, tam tersine ne yaparsak hem zayıflar hem de sağlıklı kiloda kalırız ona bir bakalım. İşte kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar.

Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar

Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar

Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar konusunu başlıklar halinde bir toparlayalım. Siz de yazıyı okuduktan sonra bu hataların hangilerini yaptığınızı ve bunu düzeltmek için atacağınız adımları bir gözden geçirin.

Öğün atlamak: Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar arasında açık ara ilk sırada olan ayrıntı işte bu. Peki bunun nedeninin size aslında kalıcı bir faydası olmayan, kısıtlamacı, yeme zevkinden yoksun bırakan diyetler olduğunu biliyor musunuz? Zaten tahmin edebileceğiniz gibi bu tür bir beslenme biçimi öyle uzun süre devam ettirilemez. Yani kısaca özetlersek: Aç kalarak zayıflamak mümkün değil. Diyelim ki birkaç ay bu şekilde davrandınız ve kilo da verdiniz. Ama böyle yarı aç gezerek kaç yıl yaşayabilirsiniz ki?

Yapılması gereken: Öğün atlamak, sizin bir sonraki öğünde çok daha fazla yiyecek tüketmenize neden olur. Kan şekerinde ortaya çıkacak dengesizlikler ve bunun ileride genel sağlığınız üzerinde yol açacağı zararlar da bir yana. Bu yüzden asla öğün atlamayın. Ana öğünler bir yana eğer gerekiyorsa yani vücudunuz ihtiyaç duyuyorsa sağlıklı ara öğünler de yiyin. Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar konusunda üzerinde durmak istediğim ilk ayrıntı bu.

Katı yiyecek kısıtlamaları: Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar konusunda en sık yapılan hatalardan bir diğeri daha. Birçok kişi kilo vermek için bazı yiyecekleri hayatından tamamen çıkarır. Bu şekilde de başarıya ulaşabileceğini düşünür. Oysa tıpkı bir önceki maddede anlattığım öğün atlamak gibi bunun da sürdürülebilir bir yanı olmadığını hatırlatmak isterim. Üstelik insanın doğası gereği yasaklar sizi o her neyse ona daha fazla yöneltir. Yani siz bazı yiyecekleri hayatınızdan kesin olarak çıkarmak isterseniz, canınız da eskisinden çok daha fazla onları tüketmek ister.

Yapılması gereken: Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar konusunun bu noktasında şunu söylemek isterim: Kendinize uygulayacağınız bu katı yiyecek kısıtlamaları size yarar yerine zarar verir. Bunun yerine vücuduzun isteklerine kulak vermenizi öneririm. Yani bir kare çikolata ya da bir dilim pizza yememek için kendinize eziyet etmek yerine canınız istediğinde o yiyecekleri tüketin. Ama bir sonraki öğünde tekrar sağlıklı beslenme programınıza geri dönün.

Doğru porsiyon ayarı yapmamak:  Gelelim kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar arasında önemli bir başkasına. Kilo vermek ya da kilo korumak konusunda en çok yapılan hatalardan biri de işte bu. Porsiyon ayarı, yani tüketilen yiyeceklerin miktarını iyi ayarlamak gerek. Peki ya bunu nasıl yapacağız? Yani yiyeceğimiz yiyecekleri hassas terazilerle tartacak mıyız?

Yapılması gereken: Elbette hayır! Yani yemeklerimizi yemeden önce ölçüp tartmayacağız. Bunun yerine tabağımızda hangi besin grubundan ne kadar bulunması gerektiğini bileceğiz. Porsiyon ayarı yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar ise: Tabağımızın yarısının sebzelerden, dörtte birinin et ya da protein kaynağı bir başka besin geri kalan dörtte birinin de tam tahıllardan oluşmalı.

Kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar konusunu en çok yapılan bu hataları ve önlemek için


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.