Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı?

18 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
annita.jpg

Siz de kilo vermek ya da kilo korumak için market rafları arasında gezerken üzerinde ‘light’ ya da ‘diyet’ yazılı ürünleri tercih edenlerden misiniz? Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak en çok karşılaştığım sorulardan biri de bununla ilgili. Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? Ne yazık ki birçok insanın bu konuda hata yaptığına da tanık oluyorum. Elimden geldiğince uyarıda bulunsam da hala çok sayıda kişi kilo vermek amacıyla ‘light’ ya da ‘diyet’ ürünlere yöneliyor. Üstelik bunların sağlığa zararları çeşitli araştırmalarla kanıtlandığı halde. Bugün önem verdiğim bu konuyu ele almak istiyorum. Gelin bir bakalım kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı?

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? Kesinlikle uzak durun!

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı?

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusuna baştan “Hayır” diye yanıt vererek konuya giriş yapmak istiyorum. Ben bir bütünsel beslenme danışmanı olarak bu tür ürünleri ne kendim kullanıyorum, ne birlikte çalıştığım kişilere ne de aileme ve yakın çevreme öneriyorum. Nedenine gelince…

‘Light’ ya da ‘diyet’ demek yapısıyla oynanmış demek çünkü.  Sadece kilo vermek için değil genel sağlığı korumak açısından da bu tür yapısıyla oynanmış, yani işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerek.

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusuna geri dönecek olursak… Kilo vermeye katkı sağladığı ileri sürülen bu tür gıdaların yağı belki gerçekten de azaltılmış olabilir. Ama birçok firma bu gıdaların yağını azaltırken o akışkanlığı sağlamak için şeker kullanabiliyor.

Yani bu şu demek: Yağ oranı düşük bir besin tükettiğinizi sanırken aslında bedeninize fazladan şeker yüklemiş oluyorsunuz.

Ayrıca benim beslenme anlayışıma göre yağ, vücut için çok gerekli. En önemli enerji kaynaklarımızdan biri. Ben de beslenme tarzımda yağı kullanıyorum. Zaten bu noktada önemli olan yağın hangi kaynaktan geldiği. Kilit nokta sağlıklı yağ kaynaklarını bilmek ve gereğinden fazla yağ tüketmemek.

Devam edelim kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusunu cevaplamaya.

Yapay tatlandırıcılara dikkat

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı?

Kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusuna kesinlikle “hayır” dememin bir başka nedeni daha var. Bu tür gıdaları tatlandırmak için şeker yerine tatlandırıcı kullanılıyor. Büyük oranda da aspartam içeriyor bu gıdalar.

Aspartam ile ilgili olarak yapılan araştırmalar ise çok da iç açıcı sonuçlar ortaya koymadı. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda aspartamın vücutta nörotoksik etki yarattığı ortaya çıktı. Hatta beyin hücrelerini öldürdüğü bazı durumlarda da beyinde tümörlere neden olduğu gözler önüne serildi.

İşte bu tür sağlıksız sonuçlar nedeniyle kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusuna kesinlikle olumsuz yanıt veriyorum.

Bir de şunu söylemem gerekir ki ben beslenme programı düzenlerken kalori hesabı yapmıyorum. Önemli olan kalorinin miktarı değil nereden geldiği. Örneğin elmadan da kalori alırsınız, patates cipsinden de ama burada önemli olan nokta bu kalorileri aldığınız kaynağın sağlıklı olup olmadığı.

Sık sık karşılaştığım kilo vermek için diyet (light) ürünler tüketmek sağlıklı mı? sorusuna neden olumsuz yanıt verdiğimi kısaca bu şekilde özetleyebilirim.

Sağlıklı olmak, kilo vermek ve kilo korumak için önemli olan doğru beslenmeyi, hangi besinlerin bizim için sağlıklı olduğunu ve ne miktarda tüketebileceğimizi bilmekten geçiyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.