Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler

11 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
anna.jpg

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ana öğün yerine geçer. Eğer doğru şekilde hazırlanırsa bu neden olmasın ki? O zaman gelin bugün “salataların gizemine” biraz ışık tutalım. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler hangileri onlara bir bakalım. Salata, hem sofranızı renklendirir hem de sağlığınızı. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken malzemeler kullanılırsa da ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller için çok iyi bir kaynaktır. Ama bir de kilo vermek isteyenler için salataya konulmasında fayda olan seçenekler var. Yağ yakmaya, metabolizma hızlandırıp kilo vermeye katkısı var hepsinin de. Girişi biraz uzun tuttum farkındayım. Gelin bir bakalım, kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler neler.

Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler: Kırmızı yağ yakan bir renktir

Tatlı kırmızı biber: Bugüne kadar acı kırmızı biberin yağ yakmak ve kilo vermek için katkısı olduğunu çoktan öğrendiniz. Peki aynı etkiyi tatlı kırmızı biberin de sağladığını biliyor musunuz? Tatlı kırmızı biber, içerdiği dihidrokapsiat sayesinde metabolizmanızı ateşler ve yağ yakmak için yardımcı olur. Aslına bakılırsa sadece tatlı kırmızı biber değil yeşil biber de aynı etkiyi sağlar. Bunlara ek olarak her ikisi de bol bol C vitamini içerir. C vitamininin bağışıklık korumaktan başka bir özelliği daha var: Stres hormonunu dengeler ve bu şekilde fazla yemenin önüne geçmeye yardımcı olur. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra devam edelim.

Yumurta: Şöyle bir soru sorayım: Hem ekonomik olarak tasarruf etmek, hem de  sağlığınıza katkı sağlamak ve bir yandan da zayıflamak ister misiniz ? O zaman daha fazla yumurta tüketin. Sağlam bir protein kaynağı olan yumurta, zayıflamak isteyenler için vazgeçilmez bir yiyecek. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler arasında yer almasının bir başka nedeni de uzun süre tokluk hissi sağlaması. Yumurtayı, marul ya da domatesle bir araya getirip hazırladığınız salatada kullanabilirsiniz.

Çilek, ahududu, yaban mersini: Bütün bu meyvelerin kilo vermek, özellikle göbek yağlarını yakmak konusunda etkisi olduğunu daha önce hatırlatmıştım.  Şeker oranı düşük olan her üç meyve de kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler arasında da yer alıyor aynı zamanda. Sağladığı vitamin ve mineraller bir yana kan şekerini dengede tutup açlık krizlerini önleme özelliği de var.

Salata sağlıklı ama soslara dikkat!

Baklagiller: Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler konusuna mutfağımızda çok sık kullandığımız bir grupla devam edelim: Baklagiller. Kilo vermek, kilo korumak ve genel anlamda sağlıklı olmak için protein tüketmek gerek. En önemli kaynak hayvansal besinler. Ama kimi zaman bitkisel proteinler de almak gerekir. İşte bunlar için de en iyi kaynak baklagiller. En önemli özellikleri ise sağladıkları vitamin ve mineraller bir yana uzun süren bir tokluk hissi yaratmaları.

Soğan: Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler konusuna yine Türk mutfağında çok kullanılan bir sebze ile devam edelim. Soğan. Kuru ya da yeşil soğan hem de. Soğanın gücü nereden geliyor biliyor musunuz? Kuersetin arı verilen bir flavonoidden. Bir kanser savaşçısı olan kuersetin aynı zamanda özellikle de egzersiz sırasında dayanıklılığınızı artırır.

Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler konusunu böyle toparlayalım. En çok tercih edilen salatalar; marul, roka, domates salatalık ile yapılanlar. Bunların yanına bu yukarıda saydığım malzemelerden arzu ettiklerinizi ekleyerek kilo vermek ya da sağlıklı kalmak konusunda emin adımlar atabilirsiniz.

Bu arada, salata demişken… Eğer salatayı doğru tüketirseniz sağlıklı beslenme için ideal bir seçenektir. Ama içine bol bol sos katarsanız o zaman aynı şeyi söyleyemem. Özellikle de hazır satılan salata soslarından uzak durmanızı öneririm size. Sevdiğiniz baharatlar ve çok az zeytinyağı, limon suyu bana kalırsa en sağlıklı salata sosudur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.