Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler - BERSU EKİNCİ

2 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
anayedek.jpg

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için önemli bir konuyu bir kez daha masaya yatıralım istedim bu kez. Ne mi bu konu? Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler elbette. Özellikle de zayıflamak isteyen birçok kişinin en büyük sorunlarından biri açlık atakları. Bunları denetim altına almak ilk bakışta zor görünebilir. Ama eğer doğru seçenekleri bilir ve tercihleri onların arasından yaparsanız inanın bana zayıflamak için önünüzdeki en büyük engeli ortadan kaldırmış olursunuz. Haydi gelin bir bakalım kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler hangileri.

Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler

Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler

Sözün başında hemen uyarayım: Öyle kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler deyince aklınıza, bulunması ve satın alınması zor yiyecekler gelmesin. Birazdan sayacağım kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler hepsini çok iyi bildiğimiz ve hatta sık sık tükettiğimiz besinler.

Biraz daha yakından bakalım mı kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusuna? Gelin sırayla bir inceleyelim, kilo vermek ya da korumak isteyenlerin sofralarından eksik etmemesi gereken o yiyeceklere.

Bu yiyecekler tokluk hissi veriyor

Badem: Danışanlarıma da sık sık ara öğün olarak önerdiğim badem ile başlayalım kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusuna. Tabii elbette sözünü ettiğim tuzsuz ve çiğ badem. Bademi tuzlu haliyle tüketirseniz bu hem vücudunuzun ödem tutmasına yol açar hem de kilo vermek için bir katkı sağlamaz. Öncelikle, antioksidanlar, magnezyum ve E vitamini açısından çok zengin bir kuruyemiştir badem. En önemli özelliği de tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlaması. Bu yüzden iyi bir ara öğün seçeneğidir. Kilo vermek için bu kadar faydalı bir seçenek badem ama bu onu sınırsız tüketeceğimiz anlamına gelmiyor. Bir gün içinde en fazla 10 tane badem yiyebilirsiniz. Zaten bu miktarın yarısı bile tokluk hissi duymanıza yardımcı olur.

Avokado: Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusuna bu sağlıklı yağ kaynağıyla devam edelim. Avokadonun en önemli özelliği, içerdiği sağlıklı yağların beyninize “ben artık doydum” sinyalini göndermesi. Hem de çok fazla ve gereksiz yiyecek tüketmeden. Avokado konusunda önemli olan tüketim miktarını aşmamak. Bir gün içinde bir tane avokado yiyebilirsiniz.

Yumurta: Kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak konusunu anlatıp yumurtayı atlamak olmaz. Çünkü kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler arasında en önemlilerinden biri. Özellikle de sabahları doğru şekilde pişirilmiş yumurta tüketmek, uzun saatler boyunca kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. ‘Doğru pişirilmiş’ derken haşlama, çok az miktarda zeytinyağı ve biraz sebze ile hazırlanan omlet gibi sağlıklı seçenekleri söylüyorum. Yani siz siz olun, bol yağın içine kırıp kızartılmış yumurtadan uzak durun.

Tatlı patates: Gelelim kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler arasında bir başkasına: Tatlı patates. Bunu nasıl sağladığına gelirsek… Tatlı patates, nişasta içerir bu da sindirim enzimlerinin midenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Tatlı patates aynı zamanda A ve E vitaminleri de içerir. Ama dikkat! Tatlı patates de sınırsız tüketilmeyecek besinler arasında. O yüzden hem doğru yöntemlerle pişirmeye hem de tüketim miktarını abartmamaya özen gösterin.

Somon balığı: İşte kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler arasında yer alan en lezzetli besinlerden biri.  Somon balığının özelliği sağlıklı yağ kaynağı olmasıdır. Bu balığı tükettiğiniz zaman vücudunuz leptin adı verilen ve tokluk hissi sağlayan hormonu yeterli düzeyde üretir. O yüzden somon balığı tükettiğinizde daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler: Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerden biri daha. Bu yeşil yapraklı sebzelerin en önemli özelliği vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek oranda lif içermeleri. Bu sayede de uzun süren tokluk hissi sağlar. Bu yüzden de kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler arasında yer alırlar.

Yulaf ezmesi: Birçok insanın neden sabah kahvaltılarında yulaf ezmesi tükettiğini biliyor musunuz? Tam da kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusuna uygun bir yanıtı var bu sorunun. Yulaf ezmesi, ghrelin adı verilen açlık hormonunu baskılar. Yani kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Buna ek olarak kan şekerini dengede tuttuğu için açlık krizlerini engeller.

Yağ yaktıran, tok hissettiren baharatlar

Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler

Zencefil: Haydi devam edelim kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusuna. Bu kez sırada bir baharatlar var ve önce zencefil. Çok eski yüzyıllarda bir tür ilaç olarak kullanılan zencefilin, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğunu hatırlatmak isterim. Çok da iyi bir antioksidan kaynağı olan zencefil aynı zamanda iştah kontrolüne de yardımcı olur.

Tarçın: Madem kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusunda baharatlara girdik, tarçını da atlamayalım. İyi bir potasyum deposu olan tarçın, kan şekerini dengeler ve açlık hissini kontrol altına almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yiyeceklerinize az miktar kattığınızda tatlı yeme isteğini de azaltır.

Su için, tok hissedin

Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler

Yeşil çay: Gelelim kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler konusunda bonuslara. Bunlardan biri yeşil çay. Metabolizma hızlandırıp yağ yakma konusunda etkili olan yeşil çay aynı zamanda tokluk hissi de yaratır. Ama tüketirken içine şeker ya da yapay tatlandırıcı katmamaya dikkat edin. Ayrıca günde bir fincandan fazla da içmeyin.

Şekersiz Türk kahvesi: Bonuslardan biri de bu. Şekersiz Türk kahvesi içmek hem size keyif verir hem hiç de azımsanmayacak bir süre tokluk hissi sağlar. Ama lütfen dikkat: “Şekersiz” kelimesinin altını özellikle çiziyorum!

Su: Size her zaman hatırlatıyorum aslında ama yine üzerinde durmadan geçmeyeyim. Su içmek, gerçekten de hayatın ana damarıdır. Öncelikle vücudunuzu toksinlerden temizler. Vücudunuzun hem içten hem de dıştan “ışıldamasını” sağlar. Ayrıca yeteri kadar su içtiğinizde kendinizi tok hissettiğinizi, açlık krizlerine teslim olmadığınızı göreceksiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.