Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri

20 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
ki.jpg

Chia tohumu son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir besin. Sağlıklı bir Omega 3 kaynağı olan Chia tohumu, özellikle  kilo vermek ve kilo korumak isteyenler açısından son derece faydalı. Buna ek olarak sağlıklı bir lif kaynağı. Madem öyle Chia tohumu beslenme programlarına nasıl katılır? Gelin bugün size kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri vereyim. Chia tohumunun ‘başrolde’ olduğu besinler var kuşkusuz. Peki ama bunun dışında yiyecek ve içeceklere Chia tohumunu nasıl ekleyelim ki kilo verirken katkısı olsun. İşte kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri.

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusunu anlatırken size içine bu değerli besini katabileceğiniz bazı tarifler vereceğim. Böylece Chia tohumunun nimetlerinden daha kolayca faydalanmanız mümkün olacak.

Ev yapımı dondurmalara katabilirsiniz

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusuna sadece sizi değil çocuklarınızı da mutlu edecek bir öneriyle başlamak istiyorum. Chia tohumu kullanarak evde dondurma yapabilirsiniz. Bunun için atılacak adımlar da gayet basit.

Örneğin, ahududu ve badem sütü gibi iki malzemeyi bir blender’da birlikte işlemden geçirirken içine bir yemek kaşığı da Chia tohumu ekleyin. Sonra bunları kalıba koyun ve işte ev yapımı Chia tohumlu dondurma hazır.

Salatalara lezzet katabilirsiniz

Devam edelim, kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusuna. Chia tohumunu salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Dışarıdan hazır aldığınız salata soslarının hem sağlık hem de kilo için ne kadar zararlı olduğunu artık biliyorsunuz. Fazla tuz kullanmanın da… Bunun yerine ev yapımı sağlıklı salata sosları kullanmak mümkün tabii. Ama salatalarınıza bir miktar Chia tohumu da katabilirsiniz. Böylece bu Omega 3 kaynağı besinin hem sağlıklı yağından hem de içerdiği bol liften faydalanmanız mümkün olur.

Et ve balık yemeklerinize biraz Chia tohumu

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusuna et yemekleriyle devam edelim. Bazen bazı et ve balık tariflerinde beyaz un kullanılır. Kesinlikle bundan uzak durun. Farklı ve elbette sağlıklı bir lezzet elde etmek için biraz çekilmiş badem ve biraz Chia tohumunu karıştırıp et ya da balık yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Az miktarda hakiki zeytinyağı ve biraz da baharatla tadına doyulmaz yemekler elde edeceğiniz kesin.

Smoothie’ye ekleyebilirsiniz

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusunda smoothie’ye sıra geldi. Doğru malzemelerle hazırlanıp doğru miktarlarda tüketilen smoothie’lerin kilo vermeye faydası olduğunu biliyoruz. Hazırladığınız bu smoothie’lerin üzerini bir tutam chia tohumu ile süslerseniz içeceğinizin faydası da ikiye katlanacaktır.

Chia puddinge ne dersiniz?

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri

Buraya kadar anlattıklarımdan Chia tohumunun sadece bir lezzet unsuru olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Oysa gerçek öyle değil. Chia tohumu kullanarak sağlıklı bir pudding de hazırlayabilirsiniz. Bu konuda daha önce bir tarif vermiştim. Dilerseniz buradan hatırlayabilirsiniz.

Detoks suyuna katabilirsiniz

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusuna noktayı bu şekilde koyalım. Chia tohumunu çeşitli meyvelerle hazırladığınız detoks sularına koyabilirsiniz. Böylece hem lezzeti hem de kalitesi artacaktır. Haydi hemen bir basit tarif de ekleyeyim buraya.

Bir su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı Chia tohumu ekleyin. Dilerseniz limon dilimleri, dilerseniz birkaç tane çilek de katın. Bir gece boyunca bekletin ve sonra tüketin.

Chia tohumunun sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi

Kilo vermek isteyenler için Chia tohumu kullanma önerileri konusunu böyle toparladık. Şimdi gelelim Chia tohumunun sağlık faydalarına. Şöyle bir özetlemek gerekirse…

1- Bol bol lif barındırır.
2- Fosfor içerir.
3- Kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Sağlıklı kemikler ve dişler için de kalsiyumun önemini hatırlatmak isterim.
4- Bol miktarda manganez içerir.
5- Omega 3 yani sağlıklı yağ kaynağıdır.
6- Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur.
7- Tokluk hissi sağlar.
8- Cilt sağlığına olumlu etkisi vardır.

Chia tohumu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu kadar faydası olan Chia tohumunu doğru kullanmayı bilmek gerek elbette. Sağlıklı bir kişi günlük bir ya da iki yemek kaşığı Chia tohumu kullanabilir.

Ama eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız Chia tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririm. Sağlığınız her şeyden önce gelir çünkü.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.