Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler

11 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
cilek.jpg

Siz de “nasıl olsa meyve” deyip geçmiyorsunuz değil mi? Ya da meyvelerin vitamin ve mineral deposu olduğunu düşünüp sınırsız şekilde tüketmiyorsunuz? Eğer izlediğiniz yöntem buysa inanın bana en doğrusunu yapıyorsunuz. Çünkü meyve tüketmek de ciddi bir konu. Özellikle amacınız kilo verip fazlalıklarınızdan kurtulmaksa. Gelin bugün size kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler hakkında biraz bilgi vereyim. Çünkü her ne kadar sağlıklı da olsa meyveler de şeker içeriyor ve bu yüzden dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Kilo vermek isteyenler için hangi meyveleri tüketmek gerek? Kilo vermek için şeker oranı düşük meyveler hangileri? Gelin bugün bu soruların yanıtlarına bir göz atalım.

Kilo vermek isteyenler  için şeker oranı düşük meyveler konusunda bilgi sahibi olursanız özellikle de ara öğünlerinizi dengelemeniz kolaylaşır. Hangi meyveyi ne kadar tüketeceğinizi de buna göre belirleyebilirsiniz.

Bu önemli ayrıntıyı da not ettikten sonra sıra geldi kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusuna geldi. Haydi bakalım:

Çilek, ahududu, yaban mersini: Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusuna, bu görüntüsü güzel, tadı güzel meyvelerle başlamak isterim. Bu tip meyveler kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ideal. Çünkü her biri çok az şeker içeriyor. Yani bir başka deyişle kan şekeri dengenizi bozma riski düşük. Bunun yanı sıra çilek, ahududu, yaban mersini bol C vitamini ve lif içeriyor.

Şeftali: Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusuna şeftaliyle devam edelim. Belki ilk anda size garip gelebilir çünkü şeftali tükettiğinizde epey şekerli bir lezzet aldığınızı biliyorum.  Bu noktada durup size günde sadece bir orta boy şeftaliyle yetinmeniz gerektiğini de söylemem gerek.

Limon: Biliyorum, birçok kişi limonu bir meyve gibi tüketmiyor, genellikle garnitür olarak kullanılıyor. Ama şunu söylemem gerekiyor ki ortalama büyüklükte bir limonda sadece 2 gram şeker bulunur. Bir yandan bağışıklığı güçlendiren diğer yandan da yağ yakmaya yardımcı olan C vitamini de cabası. Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusunda bunu da eklemeden geçmek olmaz. Limonu salata ya da yiyeceklerinize garnitür olarak katabilir. Dilimleyerek suyunuzun içine koyarak tüketebilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler: C vitamini önemli

Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler

Portakal ve greyfurt: Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusuna yine narenciye ürünleriyle devam edelim. Kilo vermek isteyen çok sayıda kişi greyfurt tüketir. Çünkü bu meyvenin yağ yakma konusunda büyük etkisi var. Madem konumuz kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler o zaman orta boy bir greyfurtun 11 gram şeker içerdiğini söylemem gerek.

Greyfurt tüketmek çok da kolay değil doğrusu. Bazı kişiler için tadı sert olabilir. Ya da bazıları mide sorunları yüzünden tüketmemeyi tercih edebilir. O zaman daha “yumuşak” bir seçenek var: Portakal. Her iki meyvenin C vitamini deposu olduğunu da söylemem gerek.

Kivi: Gelelim bir başka C vitamini kaynağı meyve olan kiviye. Her bir kivi 6 gram şeker içerir. Bazılarınız için çok lezzetli bir seçenek olmadığını biliyorum ama yine de beslenme programınıza eklemenizde fayda var.

Avokado: Kilo vermek isteyenler için şeker oranı düşük meyveler konusunda avokadoya sıra geldi. Sağlıklı yağ kaynağı avokado bir gram bile şeker içermez, ayrıca lif kaynağı. Ama yağ oranı yüzünden dikkatli tüketilmesinde fayda var. Her ne kadar sağlıklı da olsa günde bir büyük avokadonun yarısıyla yetinmenizi öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.