Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler

22 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
annna.jpg

Evet! Gelin bugüne kadar yaptığımızdan biraz daha farklı bir yol izleyelim… Hatırlarsanız uzun zamandır kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin hangi besinleri tüketmesi gerektiğine ilişkin bazı bilgiler verdim. Bu kez bunun tam tersini yapmak istiyorum. Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler hangileri şöyle bir bakalım. Çünkü bazen kilo vermek ya da kilo korumak amacıyla yapılan yanlış seçimler tam tersi etki yaratabiliyor. Sözü çok uzatmadan hemen başlayayım kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler hangileri anlatmaya.

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler: Meyve suları

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusuna en çok hata yapılan noktalardan biriyle başlamak istiyorum. Birçok kişi zayıflama ya da formda kalma amacıyla yediği her lokmaya dikkat eder.  Ama en az onun kadar önemli olan başka bir ayrıntıyı atlar. İçecekler konusunda dikkatsiz davranır. Bu yüzden kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusuna bu maddeyle başlamak istedim. Her tür ambalajlı meyve suları, asitli içecekler, bunların üzerinde “light” ya da “diyet” ibaresi bulunan türleri… Bunlara elinizi bile uzatmayın. Çünkü ambalajlı meyve suları birçok katkı maddesinin yanı sıra bol miktarda şeker içerir. Siz “nasıl olsa meyve suyu” diye düşünürken sadece kilo konusunda değil genel sağlık anlamında büyük zarar görebileceğiniz oranda şeker depolamış olabilirsiniz vücudunuza.

Diyet ürünler zayıflatır mı?

Bir de kilo vermeye yardımcı olduğu öne sürülen “diyet” ürünler var elbette. İşte bunlara kesinlikle inanmayın. Çünkü bu ürünlerin kilo verme konusunda hiçbir faydası olmadığı gibi genel sağlığa çok büyük zararı var.

Bitkisel yağlar ve margarin

Elbette sağlıklı olabilmek için yağlara da ihtiyaç var. Dikkat edilmesi gereken nokta, hangilerinin tüketileceği. Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunda bu da önemli bir madde. Bitkisel yağlar, vücudunuzda oksidasyona neden olur. Bu da bir anlamda kanser riskinin artması demektir. Bu yağlar yerine zeytinyağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunda bununla bağlantılı bir ayrıntı daha eklemek istiyorum. Aynı şekilde margarinlerden de uzak durun.

Beyaz unla hazırlanan hamur işleri

Artık herkes bunu çok iyi biliyor. Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler arasında ilk sıralarda özellikle beyaz unla hazırlanan hamur işleri yer alıyor. Kilo almaya neden olması bir yana bu tür yiyecekler tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük zarar veriyor genel sağlık için.

Dondurma göründüğü kadar masum mu?

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler

Şimdi “Bu nasıl olur?” diyorsunuz belki ama gerçek. Her ne kadar dondurma, hafif bir tatlı kabul edilse de aslında o kadar da masum değil. Dondurmanın neden kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler arasında yer aldığına gelince. Çok basit, çünkü piyasada hazır olarak satılan dondurmaların içinde bol miktarda şeker var. Bunun yerine güvenle yiyebileceğiniz sağlıklı dondurmayı, hiç şeker kullanmadan kendiniz de yapabilirsiniz.

Kızartmalar da tehlikeli

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunda yine herkesin bildiği bir madde daha: Kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız, kızartmalardan kesinlikle uzak durun. Bunun yerine buğulama ya da ızgara yöntemleriyle pişirin yemeklerinizi.

Abur- cubur yiyeceklere bakmayın bile

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunda yine artık çok iyi bilindiğini düşündüğüm bir maddeye değinmek istiyorum. Bol yağlı, bol şeker içeren abur cuburlardan kesinlikle uzak durun. Ancak bu şekilde kilo vermek ya da kilo korumak mümkün çünkü.

Kahve içmek zayıflatır mı?

Şimdi burada şöyle bir duralım, kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunu anlatırken. Benim de ara öğün olarak önerdiğim Türk kahvesi, eğer sade tüketilirse kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler için hiçbir zararı olmaz. Ayrıca kahve içmek metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini düzenler. Ama gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı var. Kahve, sade içilmeli. İçine katacağınız şeker, tatlandırıcı, krema gibi her fazladan ürün, kilo vermek bir yana kilo almanıza bile neden olabilir.

Aslında kilo kontrolü demek sağlık demek

Kilo vermek isteyenlerin yememesi gereken yiyecekler konusunu kısaca böyle özetledim. Aslında düşünecek olursak, bu yiyecekler sadece kiloyu olumsuz etkilemekle kalmıyor aynı zamanda genel sağlığa da büyük zarar veriyor. Yani bunlardan uzak durarak hem fazla kilolara veda etmek hem de sağlığı korumak mümkün.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.