Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları

27 Ocak 2021- Bersu Ekinci0
annfgorsel.jpg

Gelin bugün öyle uzun uzun satırlar yazmadan sadece önemli noktaların altını çizerek kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları vereyim size. Öncelikle bunlar, günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz, hiç zor olmayan ayrıntılar. Üstelik bunların çoğunu uyguladığınızda sizin için bir alışkanlık haline gelecek ve vazgeçemeyeceksiniz. Çünkü bir kere uygulamaya başlayıp faydasını gördüğünüzde hayatınızın da kilonuzun da daha fazla kontrol altında olduğunu ve daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. Gelin bakalım şöyle bir kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları neler.

Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları

Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları

Şimdi size kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları dedim diye aklınıza öyle görülmemiş, duyulmamış şeyler gelmesin. Tam tersine okudukça belki de “Ben aslında bunları biliyorum” bile diyeceksiniz. Zaten burada önemli olan bunları sadece bilmek değil, düzenli şekilde uygulamak. Geçiyorum şimdi kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları neler anlatmaya.

1- Yeterli hidrasyon: Yani yeterince su içmelisiniz. Su, kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için çok önemli bir kaynak. Hem uzun süre tokluk hissi sağlıyor, hem sizi toksinlerden arındırıyor. Üstelik metabolizmayı da hızlandırıyor. Günde en az yedi su bardağı dolusu su içmeyi asla unutmayın. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunun ilk maddesi bu.

2- Sekiz saat uyku: Stres hormonunun fazla salgılanmasını önlemek, böylece açlık krizlerine girip kilo almanın önüne geçmek için yapacağınız en önemli şey bu: Sağlıklı bir uyku! Kendinize 8 saatlik bir uyku rutini yaratmak için elinizden geleni yapmanızı öneririm. Karanlık bir odada, bütün teknolojik araçlardan uzakta sağlıklı ve kaliteli bir uyku sadece zayıflamak için değil, ruhen ve bedenen sağlıklı olmak için de önemli bir anahtar.

3- Temiz beslenme: Kilo vermek sonra da bunu hayat boyu korumak isteyenlere her zaman önerdiğim bir ayrıntıyı kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunda da tekrarlamak istiyorum. Özellikle de kilo vermek için kalori konusuna odaklanırsanız, sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Önemli olan temiz ve akılcı beslenmeyi, yani hangi besinlerin sizin için sağlıklı olduğunu ve hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu öğrenip bunu hayat boyu uygulamak. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

4- Aktif hayat ve düzenli egzersiz: Zayıflamak için yola çıkanlar genellikle hedefe ulaşıncaya kadar bu ayrıntıyı uygular. Sonra da bir kenara bırakır genellikle. Oysa önemli olan aktif bir hayatı ve düzenli egzersizi sürdürülebilir bir hale getirmek. Merdiven çıkmak, otobüsten birkaç durak önce inmek, parkta çocuklarınızda oynamak bile hareket ihtiyacınızı karşılar.

5- Meditasyon: Ruhen ve bedenen sağlıklı olmak için yapmanız gerekenlerden biri de bu. Kendinizi sakinleştirmek, olumsuzlukları bir kenara bırakıp arınmak. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunu anlatırken şunu söyleyebilirim ki sadece altı dakikalık sağlam bir meditasyonun bile inanılmaz faydası vardır.

6- Kendini sevmek ve pozitif insanlarla vakit geçirmek: Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunda size “olumsuz duygular uyandıran kişilerden uzaklaşın” dediğimde belki çok tuhaf görünecek ama eğer mecbur değilseniz bunu yapmak, genel anlamda sağlıklı ve mutlu olmak için gerekli. Tabii bundan önce kendinizi sevmeniz ve önce kendinize karşı olumlu bir yaklaşım sergilemeniz şart.

7- Dinlenmeye vakit ayırın: Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusuyla bunun ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ama unutmayın, kilo vermek ya da kilo korumak hayatın her alanını kapsayan bir süreç. Çünkü ruhsal ve bedensel yorgunluklar sizi etkileyip, yiyerek tatmin olmaya yöneltebilir. Bu yüzden, ne kadar yoğun olursanız olun dinlenmek, nefes almak için kendinize zaman ayırıp dinlenmenizi öneririm.

8- Uykudan iki saat önce ‘ilkel’ yaşam: Bu ne demek? Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları konusunun son durağı. Her zaman söylüyorum, yeteri kadar uyumaz, geç saatlere kadar oturursanız, açlık krizlerine teslim olursunuz ve kilo almak kaçınılmaz olur. Sağlıklı bir uykuya sizi hazırlayacak ayrıntılar önemli bu noktada. Bunun için en az iki saat önce akıllı telefon, bilgisayar, televizyon gibi bütün teknolojik aletleri bir kenara kaldırın. Sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını okuyarak uykuya dalmak kadar güzel ne olabilir ki!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.