Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler

11 Mart 2020- Bersu Ekinci0
infusyon.jpg

Bir önceki yazımda ilkbahara hazırlık için yapılabilecek basit detoks ile ilgili bazı ipuçları vermiştim. Bugün de konunun ikinci kısmıyla devam edelim. Yani bugün üzerinde konuşacağımız, kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusu. Bugün size ilkbahara hazırlık için bedeninizi temizlemeye yardımcı olacak, hazırlanması gayet kolay bazı detoks sularının tarifini vereceğim. Bu kez konumuz hem renkli hem lezzetli… Başlayalım o zaman kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusuna.

Birazdan size anlatacağım detoks suları bir yandan bedeninizi temizleyip, sindirim sisteminizi rahatlatırken bir yandan da vücudunuza gerekli olan vitamin ve mineralleri almanızı sağlayacak. Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusuna ilk tarifle bir giriş yapalım.

Salatalık, limon ve fesleğenli detoks suyu

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusunda anlatacağım ilk detoks suyu için gerekli malzemeleri sayayım hemen:
Bir büyük sürahi dolusu su
Bir orta boy salatalık (İyice yıkandıktan sonra kabukları soyulmadan ince ince dilimlenmiş olacak)
Bir tane limon (İkiye kesilecek)
Üç yaprak fesleğen

Şimdi gelelim yapımına: Bütün bu malzemeyi sürahinin içine koyun ve kapağını da kapatarak 24 saat buzdolabında bekletin. Sonra çıkarıp biraz ılınmasını bekleyip tüketin.

Greyfurt ve kekikli detoks suyu

Devam edelim kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusuna. Bu kez sırada biraz farklı bir lezzet var. Bu içeceği hazırlarken greyfurt ile kekiğin lezzetlerini birleştireceğiz. “Nasıl olur?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tarifi burada:

Büyük bir sürahi dolusu su
İki dilim greyfurt (Kabuğu soluyup üzerindeki beyaz kısmından ayrılmış olacak)
Bir tutam taze kekik

Hazırlanışına gelirsek: Bu iki malzemeyi sürahiye koyun ve suya nüfuz etmesini bekledikten sonra tüketin.

Elma, rezene ve limon suyu

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusuna yine farklı bir lezzetle devam edelim.

Gerekli malzemeleri şöyle sayalım:
Bir sürahi dolusu su
Dilimlenmiş orta boy elma
Bir tutam taze rezene (İnce ince doğranmış olacak)
Bir limon

Hazırlanışına gelirsek: Sürahideki suyun içine elma dilimleri ve rezeneyi koyun. Kapağını kapatıp 12 ya da 24 saat buzdolabında bekletin. Suyunuzu tüketeceğiniz zaman bardağa aldıktan sonra üzerine limon sıkın.

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler: Bunlara dikkat

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusunda paylaşmak istediğim detoks suları bu kadar. Böyle ilk bakışta hepsinin hazırlanması gayet kolay ama detoks suyu hazırlarken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar da var. Gelin kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusunun sonunda onlara da bir göz atalım.

Detoks suyu hazırlarken limon, portakal ya da greyfurt kullanacaksanız kimi zaman kabuklarını soymanız gerekir. Ama kabuk soyulduktan sonra geride kalan beyaz tabaka da damak zevkinize uymayan acı bir tat verebilir. O yüzden bu tabakayı da soyun.

Kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu: Tarifler konusunda bu içecekleri hazırlarken işe yarayan bir başka püf noktası daha var. Kullanacağınız meyvelerin miktarını damak zevkinize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz: Örneğin ekşi seviyorsanız fazladan birkaç dilim limon eklersiniz.

Hazırladığınız detoks suyunu içerken kullandığınız malzemeleri bardağınıza koymayıp sadece suyunu içebilir, diğer malzemeleri ayrıca yiyerek tüketebilirsiniz.

Bu hazırladığınız detoks sularını bir gün içinde tüketmeye çalışın, çünkü kullandığınız meyveler bozulabilir. Ya da malzemeleri yarı yarıya azaltıp daha az miktarda detoks suyu da yapabilirsiniz.

En önemlisi de bu malzemelerden herhangi birinin midenize dokunduğunu, alerjiye sebep olduğunu ya da genel sağlığınıza olumsuz etki yaptığını biliyor ya da düşünüyorsanız kullanmayın. Örneğin  detoks suyuna koyacağınız zencefil bazı kişilerde kanama riskini artırır ya da greyfurt, portakal gibi meyveler mide ekşimesi yapabilir. Bunlardan kuşkulanıyorsanız bu tür malzemeleri kullanmamanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.