Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu

27 Mart 2019- Bersu Ekinci0
NVI-10018133-1.jpg

Vücudunuzun salgıladığı hormonların, kilo vermenize ya da kilo korumanıza sandığınızdan çok daha fazla etkisi olduğunu biliyor musunuz? Şöyle hatırlatayım, stresle başa çıkamadığınız zamanlarda ya da uykusuz kaldığınızda kortizol hormonu artar. Bu da kilo vermenizi ya da formda kalmanızı olumsuz etkiler Bu en basit örnek. İşte bu yüzden sağlıklı kalmak için vücudunuzdaki hormonların seviyesinin de dengede olması gerekiyor. Tıpkı kan şekeri gibi. Size kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu nedir bunu anlatacağım. Öyle sandığınız gibi zor bir iş de değil  üstelik. Sağlığınızla ilgili tıbbi bir sorununuz yoksa eğer bu şekilde hormon dengenizi koruyup kilonuzu daha iyi bir şekilde kontrol edebileceksiniz. O zaman başlayalım kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu konusuna.

Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu: Öğün atlamamak

Eğer ana ve ara öğünleriniz bir düzen içinde değilse işiniz çok zor demektir. Özellikle de öğün atladığınızda vücudunuz bunu bir tür “kıtlık” olarak algılar.  Normal olarak üretmesi gereken hormonları üretmez. Bu da hem kilo kontrolünü hem genel sağlığınızı ve ruh halinizi de olumsuz etkiler.

Bana soracak olursanız, her gün, sabah, öğle ve akşam öğünleri için bir zaman belirleyin ve sağlıklı öğünlerinizi o zaman dilimlerine sadık kalarak yiyin. Ara öğünleri de atlamayın. Onları da belirli bir düzen içinde tüketin.

Düzenli egzersiz mutlu eder

Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu

Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu konusunda sıra önemli bir maddeye geldi. Egzersiz yapın! Bunu da belli bir düzene oturtun ve o düzeni hiç bozmayın. Üstelik bunun için kan- ter içinde kalmanıza da gerek yok. Yogayı deneyin, tempolu bir yürüyüş yapın,  bisiklete binin ya da dans edin. Bütün bu egzersizler beyninizin mutluluk hormonu sağlamasına yardımcı olur. Böylece psikolojik durumunuz eksilere düşmez, siz de kendinizi ruhsal açlık içinde hissedip sağlıksız besinlerde çare aramazsınız.

Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu: Yağsız olmaz

Kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu konusunda son maddeye geldik. Sağlıklı yağlar yani Omega 3 tüketin. Çünkü bu sağlıklı yağlar sayesinde vücudunuz gerekli hormonları dengeli şekilde üretecek. Hemen size Omega 3 alabileceğiniz sağlıklı besinleri şöyle bir hatırlatayım: Chia tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu, ceviz, somon balığı, avokado.

Gördüğünüz gibi kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu o kadar da zor ve karmaşık değil. Beslenme ve egzersiz düzenine göstereceğiniz özen sayesinde vücudunuz gerekli hormonları üretecek ve kilo kontrolü de sizin elinizde olacak.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.