Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir

8 Ocak 2021- Bersu Ekinci0
hapi.jpg

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz ama, bir yandan da yeterince motivasyonunuz olmadığını düşünüyorsunuz. Hep bir şeyler harekete geçmenizi engelliyor.  Belki başarısızlık korkusu, belki de sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalma endişesi. Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir derken sizi biraz da motive etmek istiyorum. Çünkü fazla kilolardan kurtulup zayıflama hedefine ulaştığınız zaman sadece dış görüntünüz değişmeyecek, başka yenilikler de girecek hayatınıza. O zaman hemen başlayalım kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusuna.

Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir

Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir

Kilo vermek, zayıflamak çok kolay bir yolculuk değil. Hayatınızı, alışkanlıklarınızı tepeden tırnağa değiştirmeniz gerekir. Temiz bir sayfa açmak, başlarda zor da olsa genel sonuçlarına bakıldığında kazanacaklarınız geride bıraktıklarınızdan çok daha fazla olacak. Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunu anlatırken fazla kilolardan kurtulduğunuzda görünüşünüz dışında nelerin değişeceğini bir hatırlatacağım size. Haydi gelin bir bakalım.

ALERJİLERİNİZ AZALIR: Fazla kilolu olmak, bazı durumlarda solunum sistemini zorlar, astımı ve alerji semptomlarını şiddetlendirebilir. Ama fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra bu sorunlarınızın büyük ölçüde çözüldüğünü göreceksiniz.

YEDİKLERİNİZDEN DAHA ÇOK TAT ALIRSINIZ:  Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunda size ilginç bir ayrıntı anlatacağım. Zayıfladığınız zaman yediklerinizden çok daha fazla tat alırsınız. Bunun nedenine gelince… Kilo verme sırasında tat reseptörlerinin beyinle iletişim kurma biçimi de farklılaşır. Buna yol açan ise kilo verdikten sonra yaşanan vücuttaki hormonal değişimler.

CİNSEL HAYATINIZDA DAHA MUTLU OLURSUNUZ: Şimdi biraz da özel hayata bakalım. Kilo verdikten sonra cinsel hayatınızda çok daha fazla mutlu olursunuz. Bunun en önemli nedeni de psikolojik aslında. Fazla kilolar, insanın kendine güveninin azalmasına yol açabilir, bu da cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Zayıflayıp daha formda bir bedene kavuşunca bu tür güvensizlikler de ortadan kalkar. Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunda not düşmek istediğim ayrıntılardan biri de işte bu.

GECELERİ HORLAMAZSINIZ: Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunda geldik bir başka önemli noktaya. Fazla kilolardan kurtulduktan sonra geceleri horlama sorunu yaşamazsınız. Uyku apnesi ve horlama, genellikle sağlıklı kilonun üzerinde çıkıldığında yaşanan sorunlar. Formunuza kavuştuktan sonra ise bu sorunlarla vedalaşırsınız.

BEYİN FONKSİYONLARINIZ GELİŞİR:  Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunda özellikle erkeklerle ilgili bir durumu anlatayım. Yapılan araştırmalara göre fazla kilolu erkeklerin beyin fonksiyonları, formda olan hemcinslerinden daha düşük düzeyde. Zayıfladığınızda beyin fonksiyonlarının da hafızanızın da daha keskin hala geldiğini göreceksiniz.

DAHA AKTİF BİR HAYAT SÜRERSİNİZ: Bu aslında bir tür döngü,  ama güzel bir döngü.  Bir kere fazla kilolardan kurtulup sağlıklı kiloya ulaştığınızda bunu korumak için çaba harcayacaksınız. Bu da sizin düzenli egzersizden de aktif bir hayattan da kopmamanızı sağlar. Yani öyle bir noktaya gelirsiniz ki, formunuzu kaybetmemek için hem daha sağlıklı beslenir hem de iki eliniz kanda olsa egzersiz programınızı aksatmazsınız.

ÇOCUKLARINIZ DAHA SAĞLIKLI BESLENİR:  İşte kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunun önemli ayrıntılarından biri de bu. Siz bir kez formda olmanın ve sağlıklı beslenmenin önemini kavradığınızda bunu sürdürürsünüz. Çocuklarınız da bu konuda sizi örnek alır. Yani kilo verme yolculuğunda ve sonrasında onlara da sağlıklı alışkanlıklar kazandırırsınız.

Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusunu anlatırken fazla kilolardan kurtulduktan sonra nelerin değiştiğini kısaca toparlamaya çalıştım. Elbette bunlara değişen ve daha forma giren görüntünüzü, eğer kilodan kaynaklanıyorsa yüksek tansiyon sorununun ortadan kalkacağını, diyabet ya da kalp hastası olma riskinin düşeceğini de eklemek istiyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.