Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri

18 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
annika.jpg

Hiç düşündüğünüz oldu mu bilmiyorum… Bir insan neden fazla kilolardan kurtulmalı? Sadece daha iyi görünmek, istediklerini rahatça giyebilmek için mi? Bu bir sebep belki ama en önemlisi değil. Gelin bugün size kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri neler biraz anlatayım. Çünkü çevremde de gözlemlediğim kadarıyla bazı insanlar kolaycılığa kaçıp, fazla kilolarıyla daha iyi göründüklerini düşünüp hatta bu durumla barışık olduklarını söyleyip bu konuda parmaklarını bile kıpırdatmamayı tercih ediyorlar. Oysa bir bilseler o fazlalıklardan kurtulmanın onları ne kadar rahatlatacağını. Haydi gelin bakalım kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusuna.

İsterseniz daha kolay anlaşılması için şöyle madde madde bir toparlayayım.

Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri: Aile boyu!

Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri

Kanser riskiniz azalacak: Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusuna bu şekilde başlamak istedim. Çünkü bilindiği gibi “çağımızın vebası” kanser. Birçok insan sigara içmeyerek ya da güneşin zararlı ışınlarından korunarak kanseri kendinden uzak tutmaya çalışır. Bunlar elbette önemli. Ama biliyor musunuz ki fazla kilolar daha doğrusu obezite de kansere davetiye çıkaran bir durum. Çünkü bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığına göre bu kilo artışına sebep olan iltihaplanma aynı zamanda DNA bozulmasına da yani kansere de yol açıyor. Fazla kilolarınızdan kurtularak kansere yakalanma riskini de aza indirmek mümkün bir başka deyişle.

Çocuklarınız ve aileniz daha sağlıklı beslenecek: Çevrenize şöyle bir bakın. Kendileri fazla kilolu olan insanların çocukları ve eşleri de fazla kilolu olur genellikle. Bu durumda siz kilo vermek için özen gösterip daha sağlıklı beslendikçe ailenizi de aynı şekilde beslenmeye yönelteceksiniz. Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Horlama ve uyku apnesi sorunu azalacak:  Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre boyun bölgesindeki aşırı yağlanma horlama ya da uyku apnesi gibi aslında ciddi ama gerektiği kadar ciddiye alınmayan sorunlara yol açar. Kilo vermek için çaba harcamaya başladığınızda hatta fazla kilolardan tamamen kurtulduğunuzda bu sorunun da ortadan kalktığını göreceksiniz.

 Hayatınız kolaylaşacak

Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri

Daha rahat nefes alacaksınız: Devam edelim kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusuna. Ne rahatlama! Siz kilo verip fazlalıklarınızdan kurtuldukça daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz. Bu şekilde vücudunuza giren oksijenin verimliliği artacak. Yani bir daha merdiven çıkarken nefes nefese kalmayacaksınız.

Daha iyi bir aşçı olacaksınız: Şaka yapmıyorum. Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri arasında bu da yer alıyor. Kilo vermek, zayıflamak için daha sağlıklı ve kaliteli beslenmeniz gerekir. Bu da bütün o bildik yiyeceklere yani kilo almaya neden olan bütün o abur cuburlara, hamburgerlere, kızartmalara veda etmeniz anlamına geliyor. Bunun yerine daha sağlıklı yeni besinlerle tanışıp evde sağlıklı yiyeceklerinizi kendiniz pişireceksiniz. Bu şekilde mutfakta farklı deneyimlere girişmeniz hatta günün birinde iyi bir aşçı olmanız bile mümkün.

Siz zayıflarken cüzdanınız kilo alacak: İşte kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda önemli noktalardan biri de bu. İlk anda sağlıklı beslenmek, kilo vermek için özen göstermek ve gerekli besinleri satın almak daha pahalı gibi görünebilir. Ama hiç öyle değil. Artık öyle restoranlarda ya da fast food’larda para harcamayacaksınız. Onun yerine haftalık sağlıklı market alışverişinizi yaptıktan sonra yemekleri de kendiniz pişireceksiniz. Böylece hem sizin hem de cüzdanınızın “sağlığı” korunmuş olacak.

Ruhsal durumunuz iyileşecek: Kilo verme ilk aşamada zor gibi görünür. Belki de öyledir. Yaşam tarzını değiştirmek çok da kolay olmasa gerek. Fakat, zaman ilerleyip kilo verdikçe ruhsal durumunuz da iyileşecek. Neden mi? Daha sağlıklı beslenirken bir yandan da egzersiz yapacaksınız. İşte bu egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu sayesinde dünyaya bakışınız değişecek, kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda bu da hiç az bir değişiklik değil!

Güzelleşeceksiniz: Bu da şaka değil. Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda söylemek istediklerimden biri de bu. Kilo verme, zayıflama sırasında metabolizma hızlandırmak, yağ yakmak için tüketeceğiniz sağlıklı besinler sayesinde cildiniz de temizlenecek ve daha sağlıklı bir görüntüye sahip olacak. Tükettiğiniz bütün o sağlıksız besinlerin neden olduğu aşırı yağlı cilt, sivilceler, akneler tarihin tozlu sayfaları arasına karışacak.

Cinsel hayatınız renklenecek: Kilo vermenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda yabana atılmayacak maddelerden biri de bu. Kilo verme, zayıflama amacınıza ulaştığınızda cinsel hayatınız da renklenecek. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bu durum özellikle erkekler için geçerli. Araştırma sonuçları vücudunda yağ fazlası bulunmayan yaşlı erkeklerin testosteron seviyesinin kendilerinden daha genç erkeklerinkine yakın olduğunu ortaya çıkardı.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.