Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi - BERSU EKİNCİ -

19 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
ana89.jpg

Somon balığı kelimenin tam anlamıyla uzak okyanuslardan çıkıp soframıza gelen bir sağlık kaynağı. Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir sağlıklı yağ ve protein deposu olan somon balığının faydalarını daha önce size anlatmıştım, bir kez daha hatırlatacağım. Ama şimdi kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi vermek istiyorum. Bu tarifin birçok özelliği var. Hem kilo vermek ve kilo korumak için ideal, hem de lezzetli. Bunların yanı sıra bir yandan vücut için gerekli vitamin ve mineralleri alırken bir yandan da yemek yemenin keyfine varabileceğiniz bir tarif bu. İsterseniz başlayalım kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi vermeye.

Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde en çok zorlanılan konulardan biri, hangi besinlerin tüketileceği. Hem sağlıklı beslenip uzun süre tok kalmak gerek, hem de verdiğimiz ya da vermeye çabaladığımız kiloları geri almamak. İşte sağlıklı yağ ve protein kaynağı olan somon balığı tam da böyle bir besin. Bunlara ek olarak vücudumuzun üretemediği ama almak zorunda olduğumuz Omega 3 ve Omega 6 açısından da çok zengin bir kaynak.

Ben hazırım kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi vermeye. Siz de hazırsanız başlıyorum.

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi: Gerekli malzemeler

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi için bol malzeme kullanacağız. Hepsi de vitamin ve mineral deposu bu besinler somon balığıyla birleşince gerçekten de sağlıklı bir lezzet ortaya çıkacak.

Sözü çok uzattığımın farkındayım. Hemen başlıyorum.

Gerekli malzemeler (Dört kişilik)

4 tane somon balığı filetosu
4 tane kabak
2 tane arpacık soğanı
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Bir tutam taze çekilmiş karabiber
1 buçuk yemek kaşığı limon suyu
2 tane orta boy domates
1 yemek kaşığı kekik

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi

Hazırlanışı: Kilo vermeye ve korumaya yardımcı somon balığı tarifi için önce kabakların kabuklarını soyun ve yuvarlak yuvarlak dilimleyin.

Soğanları ve sarımsağı ince ince kıyın, ayrı bir kasede zeytinyağı, kekik, limon suyu, ve karabiber ile bir araya getirip karıştırın. Bunun öncesinde kıyılmış soğanın bir bölümünü ayrı bir yere ayırın.

2 buçuk yemek kaşığı zeytinyağının bir kısmını somon dilimlerini bir fırça yardımıyla yağlamak için ayırın. Balık dilimlerini fazla kaçırmamaya dikkat ederek hafifçe yağlayın.

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi konusunda sıra geldi malzemeyi fırına hazırlamaya.

Her bir somon balığı dilimi için bir tane pişirme folyosu hazırlayın. Folyonun tam ortasına hazırladığınız kabaklı, soğanlı sarımsaklı karışımı koyun. Üzerine bir somon dilimini yerleştirin. Onun da üzerine ayırdığınız kıyılmış soğanları ve domatesi koyun. Malzemeyi yerleştirmeyi bitirince, tam ortalarına somon balığı ve diğer malzemeleri koyduğunuz pişirme folyosunu bir zarf gibi kapatın.

Bu işlem bittiğinde sebze ve somon balığı karışımınız tamamen pişirme folyosunun içinde kalmış olacak.

Hazırladığınız malzemeyi önceden ısıtılmış fırına yerleştirin. Yaklaşık 20 dakika ile yarım saat arasında kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi artık yenmeye hazır halde huzurunuzda olacaktır.

Böyle anlatınca kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi sanki çok uzun zaman alıyormuş gibi görünebilir. Ama yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki bütün bunları hazırlamak biraz da el çabukluğunuza bağlı olarak en fazla yarım saatinizi alacak.

Sonuç olarak mutfakta sağlıklı bir yemek hazırlamak için pişme süresi de dahil bir saat geçirmiş olacaksınız, ama aldığınız vitamin başta olmak üzere kendi ellerinizle sağlıklı bir şekilde hazırladığınız bu yemekten elde edeceğiniz fayda gerçekten buna değecek.

Somon balığının sağlık faydaları

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi

Kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı somon balığı tarifi böyle. Şimdi isterseniz somon balığının sağlık faydalarını şöyle kısaca bir hatırlayalım:

  • Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde ihtiyacınız olan kaliteli protein için zengin bir kaynaktır.
  • Omega 3 yağ asitleri konusunda pek az yiyecek somon balığıyla yarışabilir.
  • Başta B12 olmak üzere B vitaminin birçok çeşidini içerir.
  • Mide, kolon, pankreas ve kan kanserine yakalanma riskini azaltır.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Göz sağlığı için yararlıdır.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  • Konsanstrasyonu ve hafıza gücünü artırır.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.