WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları

2 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Şimdi şöyle bir düşünelim: Kilo vermek, zayıflamak, sağlıklı kiloda kalmak zor mu? İlk anda zor hatta bazıları için imkansız bile görünebilir. Ama iyi haber şu ki, gerçek hiç de öyle değil. Sağlıklı ve akılcı beslenmek, hareketli bir hayat sürmek ve bedenimiz kadar ruhumuzun da ihtiyaçlarını doyurmak yeterli bunun için. Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulmak için düzenli bir hayat sürmek gerekiyor kısacası. Arada küçük kaçamaklar olsa da sabah yataktan çıktığımız andan başlayıp gece yatıncaya kadar bunu yapmak gerek üstelik. O zaman başa dönelim ve sabah saatlerine odaklanalım istiyorum. Bugün size kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Aslında birçoğunu bildiğiniz, belki uyguladığınız basit, küçük ama sonuçta faydası büyük adımlar bunlar. Gelin biraz daha yakından bakalım kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları neler, nasıl davranalım da kilo vermek bizim için zorlayıcı bir deneyim yerine hayatımızı yeniden ve sağlıklı bir şekilde kurmanın ilk adımı olsun.

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları: Protein, protein, protein

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunu anlatırken elbette kahvaltıyla yani günün ilk ve en önemli öğünüyle başlamak gerek. Bunun da çok önemli bir nedeni var kuşkusuz. Kahvaltıda tükettiğiniz besinler, günün geri kalanının nasıl geçeceğini belirler. Yani öğle yemeğine kadar tok kalıp kalmayacağınızdan öğle öğününde yemeği fazla kaçırıp kaçırmayacağınıza kadar her şeyi. Kilo vermek ya da verdiğiniz kilolarla yeniden mücadele etmek istemiyorsanız güne protein ağırlıklı bir sabah kahvaltısıyla başlamanızı öneririm. Neden mi?

Bunu şöyle anlatayım: Protein kilo vermek, zayıflamak isteyenler için çok önemli bir ayrıntı. Çünkü açlık hormonu denilen ghrelin seviyesini azaltmak konusunda etkili. Ghrelin seviyesi yükseldikçe kendinizi aç hisseder ve yiyecek tüketmeye yönelirsiniz. İşte kahvaltıda tüketeceğiniz kaliteli protein kaynakları bunu engeller.

Peki sabah kahvaltısı için sağlıklı protein kaynakları neler? Bunu daha sonra ayrıntılı şekilde anlatacağım ama şimdilik şunları sıralamakla yetineyim: Yumurta ya da chia tohumu ile hazırlayacağınız bir sabah kahvaltısı, güne enerjik ve tok bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur. Yani özetle, koştura koştura gittiğiniz ofiste çayın yanında tükettiğiniz poğaçayı bir kenara koyun ve bu konuda bir kez daha düşünün.

Sabah ilk işiniz su içmek olsun

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları

Devam edelim kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusuna. Belki siz benden duymaktan bıktınız ama ben söylemekten asla bıkmayacağım: Su için! Bu hem metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olur hem tokluk hissi sağlar hem de vücudunuzu toksinlerden temizler. Bunu bir kez daha hatırlattıktan sonra kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda neden su içmeye bu kadar önem verdiğimi anlatmaya sıra geldi.

Güne bir bardak su içerek başlamak, kilo verme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Yapılan araştırmalara göre özellikle de sabahları su tüketmek yağ yakımını hızlandırıyor.

Tartıya çıkın!

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda bir madde daha. Sabah aç karna tartılın.

Elbette bunu bir takıntı haline getirmenizi önermiyorum fakat kilonuzu kontrol altında tutmak ya da motivasyon sağlamak için bu gerekli.

Yapılan araştırmaların, düzenli olarak tartılan kişilerin kilo verme özellikle kilo koruma konusunda çok daha başarılı olduğunu ortaya koyduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bir küçük not: Sabahları aç karna, üzerinizde fazla giysi olmadan ve tuvalet ihtiyacınızı karşıladıktan sonra tartılmalısınız.

Bırakın güneş içeri girsin!

O unutulmaz filmin hafızalara kazınan şarkısının nakaratı geldi aklıma şu anda: Bırak güneş içeri girsin! Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusuyla bu şarkının ne ilgisi var derseniz, var efendim…

Güneş ışığı sadece ruhunuz için değil bedeniniz için de sağlık kaynağı. Üstelik kilo verme ya da koruma konusunda da son derece etkili.

Şöyle anlatayım… Zaten bildiğiniz üzere güneş D vitamini kaynağıdır. D vitamini almak da sadece kilo verme değil kilo koruma konusunda da son derece etkili, yani kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kilo korumayı da destekler.

Sabah güneşinin bir başka faydası da metabolik saatinizi ayarlamaya; tokluk hormonlarını kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. İşte bu yüzden sabahları perdeleri ve penceleri açın ve bir 10 – 15 dakika güneş ışığının keyfini çıkarın.

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları: Egzersizi unutmayın

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda bir önemli maddeye daha sıra geldi. Eğer yaşam tarzınız izin veriyorsa sabahları egzersiz yapın. En azından bir yarım saatlik yürüyüş!

Bunun da bir nedeni var elbette. Yapılan araştırmalar, sabahları egzersiz yapan kişilerin, günün diğer saatlerinde yapanlara göre daha enerjik olduğunu ve günün ilk saatlerinde yapılan egzersizlerin kan şekeri dengesini koruyarak iştah kontrolüne yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden imkan buldukça sabah egzersizlerini atlamayın.

Öğle yemeğinizi kendiniz hazırlayın

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunu anlatırken bir başka maddeye daha sıra geldi. Diyelim ki ofiste çalışıyorsunuz, öğle yemeklerini de yakınınızdaki restoranlarda ya da iş yerinizin yemekhanesinde yemek durumundasınız. Elbette her gittiğiniz restoranda ya da iş yeri yemekhanesinde kilo verme ya da kilo koruma sürecinize katkıda bulunacak yemekler bulmanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden öğle yemeklerinizi hatta ara öğünlerinizi evde kendiniz hazırlamanızı öneririm. Böylece ne yiyeceğiniz tamamen sizin kontrolünüz altında olur. İşte kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda önem verdiğim noktalardan biri de bu.

Sağlıklı uyku şart

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda birçok kişinin atladığı bir noktaya geldi sıra şimdi de: Uyku! Birçok kişinin özellikle de çalışanların sabah erken kalkmakta zorlandığını biliyorum. Bunun için yapılması gereken, uykuyu disiplin altına almak ve geceleri erken yatıp sabahları erken kalkmak.

Geceleri sadece birkaç saat erken yatağa gitmenin bile kilo verme konusunda son derece etkili olduğunu söylemek isterim. Üstelik bunun bilimsel kanıtları da var. Yapılan araştırmalar uyku eksikliği ile iştah artışı arasında belirgin bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Uyku eksikliğinden enerjisiz kalanların bunu bol şekerli ya da karbonhidrat içeren besinlerle dengelemeye çalıştığı bilinen bir gerçek.

Bu nedenle geceleri erken yatıp iyi ve yeterli bir uyku uyuyup sabahları da erken kalkmaya çalışmanızı öneririm.

Kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları konusunda bir toparlama yapmam gerekirse: Denediğinizde kendiniz de göreceksiniz ki yaşam tarzınıza yapacağınız küçücük dokunuşlarla hem kilo verme hem de sağlıklı bir ömür sürdürme konusunda çok önemli adımlar atmış olacaksınız. Elbette düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyetin de yardımıyla.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.