Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler

10 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
anayemek.jpg

İnsan bazen yanılır. Tam da kilo vermek ya da kilosunu korumak isterken aslında tüketmemesi gereken besinlere yönelir. Mesela yapay tatlandırıcılar ya da üzerinde “diyet” ibaresi olan ürünler gibi. Aslında tüm bunlar zayıflamak isteyenlerin uzak durması gereken, kilo vermeyi engelleyen yiyecekler. Yani özetle, kilo verip sağlıklı bir yaşam sürmeyi amaçlarken atılan yanlış bir adım, sizi aslında hiç ummadığınız başka bir yöne çekebilir. Fazla kilolardan kurtulmak isterken yanlış seçimler nedeniyle sorunun çözümünü daha karmaşık bir hale getirebilirsiniz. Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler neler peki? Hangi besinleri tüketirsek kilo veremeyiz? Gelin şimdi bu konuya biraz daha yakından bakalım. İşte kilo vermeyi engelleyen yiyecekler.

“Diyet” yiyecek ve içecekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusuna bu maddeyle başlamak istedim, çünkü bu en çok düşülen hatalardan biri. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyen çok sayıda kişi bu “diyet” ibaresinin cazibesine kapılıp, üstelik vicdanını da rahatlatarak bu yiyecek ve içeceklere yöneliyor. Ama işte en büyük yanlış burada. Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusunu anlatırken vurgulamak istediğim bir nokta var: Üzerinde “diyet” ya da “düşük kalorili” yazsa da bu durum bu tür yiyecek ve içeceklerin şeker içermediği ya da sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Biraz daha açayım konuyu: Piyasada satılan birçok gazlı içecek, üzerinde “diyet” ibaresi taşıyanlar da dahil yüksek miktarda mısır şurubu içerir.  Ayrıca vücudumuz, yapay tatlandırıcılara tıpkı rafine şekere verdiği tepkiyi verir. O yüzden bu tür besinlere itibar etmemenizi öneririm.

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler: Meyve suları

Biraz şaşırdınız değil mi? Ama gerçek bu… Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusunda bu maddeye de ilk sıralarda yer vermek istedim. Çünkü bu da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenleri yanıltan bir durum. Meyve suları, yüksek oranda şeker içerir, ama buna karşın hiçbir şekilde lif içermez. Meyvelerin suyunu içmek değil de kendisini yemek daha sağlıklı ve doğru bir tercih bana göre. Böylece hem bedeniniz için gereken lifi alırsınız hem de meyvelerin doğal haliyle tüketilmesinin sağladığı en önemli faydalardan biri olan kan şekeri dengelenmesinden payınıza düşeni.

Şişelenmiş ya da ambalajlı salata sosları

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusunda bir başka göz ardı edilen maddeye geldi sıra. Salata, hem kilo vermek hem de metabolizma hızlandırmak açısından sağlıklı ve doğru bir tercih. Buraya kadar tamam. Peki ama ya üzerine eklediğiniz soslar? İşte bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Çünkü piyasada ambalajlı olarak satılan salata soslarının pek çoğu yüksek oranda şeker içerir. Bu yüzden salata soslarınızı kendiniz hazırlamayı tercih edin.

Yapay tatlandırıcılar

Aslında bu konudan biraz önce de söz ettim. Ama birkaç cümle daha söylemek isterim. Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler arasında bu maddenin yer almasının önemli bir nedeni var çünkü. Yapay tatlandırıcılar görüntü olarak küçük olabilir ama, kilo korumaya da genel sağlığınıza da zararı şekerli atıştırmalıklarla boy ölçüşecek düzeyde. Hatta yapılan araştırmalar, bu tür tatlandırıcıların tip 2 diyabet geliştirmeyle bağlantısını da kanıtladı.

Trans yağlar içeren yiyecekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler

Marketten bir paket kraker alıp yemeyi seviyor musunuz? Ya da belki sokak lezzetlerine düşkünsünüz. O zaman kilo almaya açıksınız demektir. Çünkü o “midenizi bastırması için” tükettiğiniz krakerlerin ya da tadına doyamadığınız sokak lezzetlerinin hatta restoranlarda tükettiğiniz birçok besinin içeriğinde hidrojenik yağlar bulunur. Trans yağlar da denilen bu yağlar, bedeninize özellikle de göbek bölgenize dost değildir. İnsülin direncine yol açan bir iltihaplanmaya sebep olan bu trans yağlar, aynı zamanda bedeninizin glukozu uygun şekilde kullanmasını da engeller. Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler arasında yer almalarının nedeni de bu.

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler: Şekerli tahıllar

Sabah kahvaltısında gönül rahatlığıyla tükettiğiniz o içine işlenmiş şeker eklenmiş kahvaltılık gevreklerin sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz belki de. O zaman o kaşığı usulca yere bırakın ve bana kulak verin. Çünkü piyasada ambalajlanmış halde satılan ve içine işlenmiş şeker eklenen o tahıllar, kilo korumanın da kilo vermenin de düşmanıdır. Onun yerine yulaf ezmesinin, kilo verme ve kilo koruma konusunda daha sağlıklı bir seçenek olduğunu hatırlatmak isterim size. Hem bol bol lif hem de protein alırsınız.

Mısır ve patates cipsleri

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusunda aslında herkesin bildiği bir noktayı bir kez daha hatırlatmaya geldi sıra. Sağlıksız yağlar başta olmak üzere hem kilo hem de sağlık açısından riskler barındıran bu tür cipsler size “sağlıklı beslenme” adına hiçbir katkıda bulunmaz. Canınız cips yemek istiyorsa, evinizde sağlıklı malzemeler ve yöntemlerle kendiniz hazırlayın bana sorarsanız.

Hamur işleri, pastalar, kekler

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler konusunda aslında bu maddeye de bir hatırlatma olarak yer vermek istedim. Çünkü kilo vermek, kilo korumak ya da sağlıklı kalmak isteyen herkes, bol bol şeker, beyaz un, sağlıksız yağlarla dolu bu yiyeceklerin de hiçbir faydası olmadığını hatta genel sağlığa olumsuz etkiler yaptığını da biliyor zaten.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.