Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar

15 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
1.jpg

Belki size de olmuştur… Fazla kilolarınızdan kurtulup zayıflamak için yola çıktınız… Hatta yolun büyük bir bölümünü de başarıyla kat ettiniz bile. Ama o da ne! Aniden kilo vermeniz yavaşladı hatta haftalar geçti tek bir gram bile veremediniz… Peki neden? Elbette bunun altında yatan bir sağlık sorunu da olabilir ama genellikle durum ölye olmuyor. En çok da kilo vermenin rahatlığıyla yapılan bazı hatalar buna yol açıyor.  O zaman gelin bir bakalım kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar neler… İnanın bana bunlar o kadar küçük ve bazen hata olduğunun farkına bile varmadığınız yanlış adımlar,  ama kilo verme amacına uzanan yolda öylesine büyük engeller oluşturuyorlar ki. Neyse… Sözü çok da uzatmadan hemen bakalım kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar konusuna.

Neden artık kilo veremiyorum?

Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar

Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar neler bunları akılda kolayca kalması için madde madde anlatmayı tercih ediyorum. Eğer siz de kilo vermek için uğraşıyor ama bir noktada takılıp kalıyorsanız bunları dikkate almanızı öneririm.

1- Yanlış salata sosları: Evet, taze sebze ve meyvelerden hazırlanan salatalar, özellikle yaz aylarında sadece kilo vermek isteyenlerin değil aynı zamanda sağlıklı kalmak isteyenlerin de en önemli tercihi. Fakat sağlıklı beslendiğinizi düşünüp salata tüketirken üzerine eklediğiniz soslara da yeteri kadar dikkat ediyor musunuz? Çünkü bu soslar kilo almaya neden olan malzemeler içerebilir. Bu arada hatırlatmak isterim ki size daha önce kilo aldırmayan salata sosu tarifleri vermiştim. Dilerseniz yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

2 Öğünlerinizi yemek masasında yemiyorsunuz: İşte kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar arasında öne çıkanlardan biri bu. Öğünlerinizi yemek masasında ve uzun uzun çiğneyerek tüketmelisiniz. Aksi halde ne yediğinizi de ne kadar yediğinizi de kontrol edebilirsiniz.

3- Atıştırdığınız yiyeceklere dikkat edin: Bu da en çok yapılan hatalardan biri. Bir iş arkadaşınızın uzattığı bir kare çikolata, sabah yediğiniz yarım poğaça, “bir kereden bir şey olmaz” diyerek tükettiğiniz o patates kızartması… Listeyi böyle uzatabiliriz. Bunlar ilk anda size zarar vermiyor gibi görünebilir ama gerçek tam tersi! Bu küçük kaçamaklar birikir, birikir ve bir türlü kurtulamadığınız kilolar olarak size geri dönebilir. Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar konusunun burasında “ağzınıza attığınız her yiyeceğe” dikkat edin uyarısında bulunmak istiyorum.

4- Yemek tabaklarınız çok büyük: Dunum böyle olunca porsiyonlarınız da büyük oluyor. O yüzden yiyeceklerinizi tükettiğiniz tabaklara da en az yediklerinize gösterdiğiniz özeni gösterin lütfen. Bu arada sözün burasında bazı renklerin iştah ve yeme kontrolü ile bağlantısı olduğunu da hatırlatmak isterim. Bu konudaki ayrıntılı yazım da bu linkte.

Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar

Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar

5- Ne içtiğinize dikkat etmiyorsunuz: Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar arasında en önemlilerden biri de bu. Yediklerinize dikkat ediyorsunuz peki ya içtikleriniz? Çünkü bazen hiç önemsemeden tükettiğiniz o meyve suları ya da asitli içecekler de kilo vermeyi durdurabilir. Hatta kilo almanıza bile neden olabilir.

6- Üzüntünüzü yiyerek gidermek istiyorsunuz: Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de bu işte. Birçok insan üzgün ya da stresli olduğu zamanlarda kendini yiyeceklerle avutmaya çalışır. Böyle durumlarda en çok tüketilen yiyecekler ise ne yazık ki kilo verme konusunda en ufak bir faydası olmayan şekerlemeler ya da karbonhidratlar. Eğer artık kilo veremiyorsanız böyle zamanlarda tükettiğiniz yiyecekleri bir gözden geçirin derim.

7- Çok sık dışarıda yiyorsunuz: Elbette aile ya da dostlarla birlikte dışarıda yemek yemek eğlenceli. Ama bunu da kararında bırakmak gerektiğini unutmayın. Siz dışarıda yemeğe gittiğinizde bile her şeyi kontrol altında tuttuğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat bir noktadan sonra işler çığırından çıkabiliyor. Yapılan araştırmalara göre sık sık dışarıda yemek yiyenlerin fazladan 200 kalori alması çok yaygın görülen bir durum. O yüzden genellikle yemeklerinizi kendiniz hazırlayın, dışarı yemeğe çıktığınız günleri de sınırlayın. İşte kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar arasında yer alanlardan biri de bu.

8- Yapay tatlandırıcı kullanıyorsunuz: Kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar konusunda buna da değinmeden geçmek olmaz. İçtiğiniz çaya da kahveye kilo almak ya da kilo vermek için şeker koymuyorsunuz diyelim.. Peki ya yapay tatlandırıcı? Birçok kişinin yaptığı bir hata bu. Oysa sizin kilo almamak için yaptığınız bu tercih sağlığınıza ilk anda aklınıza bile gelmeyecek zararlar verebilir. Kilo almak ya da kilo verememek bunlar arasında en hafiflerinden biri. Yapay tatlandırıcılar kilo verdirir ki? Yapay tatlandırıcıların zararları konusundaki ayrıntılı yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

İşte kilo vermeyi yavaşlatan ya da durmasına neden olan hatalar arasında öne çıkanlar böyle. Eğer kilo verdiniz ve bir noktadan sonra ileri gidemiyorsanız ve buna neden olabilecek başka bir sağlık sorununuz da yoksa bu ayrıntıları bir kez daha gözden geçirmenizi öneririm. Hatta size bir öneri daha… Eğer kilo vermeniz bir yerde takılıp kalırsa elinize bir kağıt kalem alın ve mesela bir hafta boyunca yiyip içtiklerinizi not alın. Böylece nerede hata yaptığınızı görmeniz de kolaylaşır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.