Kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin - BERSU EKİNCİ -

8 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
1.jpg

Şimdi şöyle bir düşünün! Yaz mevsiminin en iştah açıcı, en lezzetli meyvesi nedir? Birçok meyve sayabiliriz, ama ilk akla gelenlerden birini ben hemen söyleyeyim: Kiraz! Kim, sıcak yaz günlerinde bir ağacın gölgesinde oturup o kıpkırmızı kirazların tadını çıkararak yemeyi sevmez ki? Bu kadar da değil ama… Kiraz deyip geçmeyin. Kirazın sağlık faydalarının yanı sıra başka güzel yanları da var. Şimdi size kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin desem, eminim birçok kişi bu güzel meyveye daha farklı gözle bakacak. Konumuz sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo verme olunca neden kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin dediğimi şimdi anlatacağım size.

Şimdi öncelikle kirazın besin değerinden söz etmek istiyorum. İlk vurgulamak istediğim ise kirazın sağlam bir C vitamini deposu olduğu. Bu da bu güzel görünüşlü meyvenin bağışıklık sistemi üzerinde sağladığı faydaları anlatmak için yeterli sanırım.

Kirazın bağışıklık sistemini güçlendirmesinin nedenlerinden biri de içerdiği flavonoidler, özellikle antosiyanin. Kirazın iyi bir antikanserojen ve antioksidan olduğunu da söyleyerek bu bölümü kapatayım. Hemen ardından da neden kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin dediğimi anlatayım.

Kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin peki nasıl?

Eğer biraz kilo vermek, özellikle de göbek eritmek istiyorsanız beslenme programınıza biraz kiraz da ekleyin. Kiraz, bol su içeren bir meyvedir. Aynı zamanda lif açısından da zengindir. Bütün bunların yanı sıra kalorisi de düşüktür. Şöyle anlatayım, küçük bir kase dolusu kiraz yaklaşık 100 kaloridir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan kiraz metalobizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle de göbek ve bel çevresindeki yağların yakılmasına yardımcı olur.

Yüksek tansiyonu düşürür, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur

Kiraz, bol miktarda potasyum içerir. Bu da vücutta biriken fazladan sodyumun atılmasını sağlar. Potasyum ve sodyumun dengeli olması da yüksek tansiyonun sağlıklı derecelere inmesini sağlar.

Kirazın içerdiği antosiyanin adlı antioksidan madde, kötü kolesterolü azaltır. Kötü kolesterolün azalması, tansiyonun dengelenmesi konusunda önemli bir ayrıntı. Antosiyanin aynı zamanda iltihaplanmaya sebep olan serbest radikallerle de savaşır. Bu da kalp hastalıklarının yanı sıra inme riskini de azaltır.

Kiraz yemek cildi gençleştirir

Kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin konusunu anlatırken bu meyvenin, sadece iç organların sağlıklı kalmasına değil cildin güzelliğine de olumlu katkı sağladığını belirtmem gerek. Kirazın içerdiği antioksidanlar, cilt sağlığı için de son derece faydalıdır. Bu antioksidanlar, cildin mat görünümünü giderir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan güneş lekelerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

Sözün burasında cildinizi güzelleştirecek bir maske tarifini de fısıldayayım kulağınıza. Birkaç tane kirazı alıp çekirdeğini çıkarın ve ezin, bir tutam zerdeçal ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Ezdiğiniz kirazlarla bu malzemeyi iyice karıştırıp cildinize sürün. 10 ya da 15 dakika bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınızda siyah noktaların azaldığını ve cildinizdeki ton farklarının da ortadan kalktığını göreceksiniz.

Kiraz bedeni toksinlerden arındırır

Kirazın su ve lif içeren bir meyve olduğunu biraz önce anlatmıştım. Bu özelliği ile hem sindirim sisteminin çalışmasını düzenler yani kabızlığı önler hem de idrar söktürücü özelliği vardır. Bu da bedeninizin toksinlerden arınmasını sağlar.

Kiraz uykuyu düzenler

Kiraz yiyin göbek yağlarına veda edin demiştim. Şimdi bununla ilgili bir ayrıntı daha vereyim size. Kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalmak için düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli bir uykunun da gerekli olduğunu sürekli hatırlatıyorum. İşte kirazın bu alanda da sağlık faydası var. Kiraz uykuyu düzenler. Nasıl mı? Bu güzel renkli ve lezzetli meyve melatonin kaynağı. Melatonin hormonu da sağlıklı bir uykunun olmazsa olmazı.

Enerji kaynağıdır

Kirazın sağlık faydaları sadece bununla sınırlı değil. Kiraz aynı zamanda enerji veren yiyeceklerden biri. Kan hücrelerinin üretilmesine ve kan dolaşımına katılmasına yardımcı olur. Bu da size enerji verir.

Kiraz iyi bir ağrı kesicidir

İşte bu da kirazın içerdiği antosiyanin maddesinin nimetlerinden biri. Kiraz, kelimenin tam anlamıyla güçlü bir ağrı kesicidir. Hatta eczaneden satın aldığınız ilaçlardan çok daha fazla ağrı kesme özelliği olduğunu belirmeliyim bu noktada.

Aspirin yerine kiraz

Söylüyorum ya hep kirazın faydaları saymakla bitmez diye. Eğer vücudunuz ödem tutuyorsa kiraz yemenizi öneririm. Çünkü kiraz çok iyi bir ödem atıcıdır. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı özelliği de vardır. Bana sorarsanız aspirin yerine kiraz tüketmenizi salık veririm.

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.