Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

9 Ocak 2019- Bersu Ekinci
ana.jpg

Kışın en soğuk zamanlarında hemen eve koşmak, hele de kanepeye uzanıp TV karşısında sıcak çikolata içip bir şeyler atıştırmak ne kadar da keyifli değil mi? Birçoklarının gözlerini kamaştırsa da bana hiç bana göre değil. Çünkü zaten soğuk ve erken kararan hava yüzünden fiziksel aktivitemizin kısıtlandığı kış aylarında bir de böyle davranırsak kilo almak kaçınılmaz olur. Ya da belki fazla kilolarınızdan kurtulmak için baharın gelmesini bekleyenlerden birisiniz siz de. Oysa buna hiç gerek yok. Çünkü kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları var. Bugün size onlardan biraz söz edeceğim.  Siz de göreceksiniz ki bu sandığınız kadar zor bir iş değil. Haydi gelin bakalım kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları neler.

Düzenli olarak tartılın

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

Söze bu, çok önem verdiğim konuyla başlamak istedim. Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları deyince yapılması gereken en önemli iş, kiloyu kontrol altında tutmak.  Ama elbette takıntılı bir şekilde tartılmanız gerektiğini söylemiyorum. Haftada bir düzenli olarak tartılın ki kilonuz kontrol altında olsun. Eğer ibrede gördüğünüz rakamlarda yükselişe geçen bir ivme görürseniz hemen önleminizi alırsınız.

Yüzde 80’e yüzde 20 kuralını unutmayın

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

Tamam, kabul… Kışın canınız biraz daha fazla yemek istiyor olabilir. Hatta beslenme programınızın dışında bir şeyler tüketmeye eğilimli de olabilirsiniz. Aslına bakarsanız kilo vermek ya da kilo korumak, kendinizi bir sürü yiyecekten mahrum bırakmak anlamına gelmiyor. Tek yapmanız gereken dengeyi kurmak. Yani yüzde 80 oranında sağlıklı beslenme programınıza uyun, yüzde 20’lik kısım ise kaçamakları kapsıyor.

Ama kilo verme ya da kilo koruma amacındaysanız kaçamak yaptığınızın ertesi günü sağlıklı beslenme programınıza sıkı sıkıya bağlı kalın. Yani akıllı beslenin. Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları arasında en önemlisi bu.

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları: Egzersiz

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

Aslında hepimiz biliyoruz, kilo vermek ya da kilo korumak kesinlikle bir denge işi. Yani hem sağlıklı beslenmek hem de aktiviteyi artırmak gerekiyor. İşte kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları konusunu anlatırken birçok kişinin çok zorlandığını bildiğim bir istanbul izmir evden eve nakliyat madde bu. Soğuk havalarda işten çıkıp günün yorgunluğunun üstüne bir de spor salonuna gidip orada ter dökmek zor gelebilir.  Ama kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsak bu konuda bir şeyler yapmamız gerek. Açık havada egzersiz olanağı azaldığı için başka yöntemler denememiz gerekir. Evimizde bir şeyler yapabiliriz. Asansör yerine merdiven kullanmak, alışveriş için yakın markete yürüyerek gitmek, otobüsten bir iki durak önce inmek gibi klasik seçenekleri sayacağım önce. Sonra da daha sakin egzersiz olanağı sağlayan yoğa ya da pilatesi önereceğim.

Hem içinizi ısıtın hem metabolizmayı hızlandırın

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

Devam edelim kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları konusuna… Peki ne yememiz gerekiyor? Kilo vermek ya da kilo korumak için nasıl besleneceğiz? İzlemeniz gereken kurallar çok basit. Kış aylarında içinizi ısıtan çorbalar, tabii elbette kremasız, mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketmek gerek. Balık, kırmızı et gibi besinleri de unutmayın. Sağlıklı yöntemlerle yani buğulama ya da fırınlama gibi tekniklerle pişireceğiniz bu yiyeceklere baharatlar katarak hem içinizi ısıtıp hem de metabolizmayı hızlandırabilirsiniz.

İyi uyuyun

Kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları

Şimdi şöyle bir bakınca kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları arasında belki de mevsime en çok uygun olanı bu. Sağlıklı ve iyi bir uykunun kilo vermenin de kilo korumanın da anahtarı olduğunu artık biliyoruz. Bana sorarsanız uzun kış gecelerinde erken yatın ve gün ışığından daha fazla yararlanmak için sabah erken uyanın. Kış aylarında gece yarısından önce uykuya dalmak, sizi gecenin ilerleyen saatlerinde gereksiz besin tüketmekten de alıkoyar.

İşte kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları kısaca böyle. Hepinize sağlıklı ve fazla kilolardan uzak bir kış mevsimi dilerim.